Laptop'ları içini açmadan güçlendirin

Laptop'unuzun içini açmadan yükseltme yapabilirsiniz. CHIP Online ile uygun harici çözümlere yönelin

İletişim severlik: Bağlantı arayüzleri

Özellikle çok ucuz veya ufak laptop'larda bağlantı arayüzleri çok kıt oluyor. Uygun harici port çoğaltıcılar veya arayüz kartları ile laptop'unuza performans isteyen ekstra cihazlar bağlayabilirsiniz.

İletişim severlik: Bağlantı arayüzleriÇoğu laptop en az iki USB portuna ve bir PC-Card slotuna sahiptir. Fakat sabit disk, yazıcı veya webcam gibi birçok harici cihaz kullanıldığında bunlar hemen dolar ve sürekli çıkarıp takmak sinir bozmaya başlar.

Uzmanlar: Docking istasyonları ve port çoğaltıcılar
Sabit yerde çalışma için Docking istasyonları, mobil çalışma içinse ince port çoğaltıcılar uygundur. İki cihaz da laptop tipine veya serisine özel olarak üretilir çünkü bunların kendilerine has bir arayüzüne bağlanırlar. Ucuz modeller 60 Dolardan başlar ve laptop'u USB, seri ve paralel bağlantılar ile donatırlar. Daha pahalı modeller 110 Dolardan başlar ve Firewire, dijital ses ve video arayüzleri de sunarlar.

İletişim severlik: Bağlantı arayüzleriEvrensel: Kartlar ve harici arayüz kutuları
Arayüz kartlarının (PC-Card, PCMCIA, Card-Bus, ExpressCard) en büyük avantajları ucuz fiyat, değiştirilebilirlik ve güncelliktir. İster USB, Firewire800, ister RAID fonksiyonlu eSATA olsun: Her veri arayüzü standardı için bir PC-Card vardır. Dezavantaj: Hibrit bağlantı (Combo-Cards) sunan kart neredeyse yoktur ve bu yüzden tek bir arayüz tipi seçmek zorunda kalırsınız.

Ucuz USB ve Firewire PC-Card'ları 20 Dolardan itibaren bulmanız mümkün. eSATA ve Firewire800 sunan modeller 45 Dolardan başlar.

Okuyucu Yorumları

Toplam 16 Yorum

Haricî eklentileri kullanacaksak niye dizüstü aldık ki?

niye aldık değil eskidiyse küçük eklentiler yaparak işe yarar hale getirebilirsiniz diyor chip

aynen ya hem o parçalar masaüstü parçalarından 3 4 kat daha pahalı

Laptop soğutucusunun resmi ne alak aşimdi orda.Adaptörlerin görünümü bayağı değişmiş....

Bu gri renkli soğutucunun adı Zalman NC1000 çok harika bir araçtır:D

bu harici aletlerin toplam fiyatıyla tanınmış bir firmaya özel sipariş verip özel yüksek teknolojiyle donatılmış bir laptopa sahip olabilirsiniz ya da kendiniz piyasadan toplayarak daha da yüksek teknolojili ve uygun fiyata bir laptop edinebilirsiniz hem de herşey dahili...

Laptop aksesuarları laptopları taşınamaz hale getiriyor. Ne kadar az o kadar iyi.

PCMCIA Hdd leri unutmuşsunuz :)
ayrıca yine bu şekilde çalışan TV kartları Video kartlarıda var

Bence bu tıp araclar laptop kullanımını farklı hale getırıyo laptop oyun veya arsıv ıcın yapılmıs bır pc degıl...ama ufak ve zarıf olmasından olsa gerek herkez laptop alıp bırde performans beklıyo teknolojı bu kadar ılerlemısken hala ebatları buyuk pclerın daha verımlı olması yatsınamaz bı gercek...artık bı formul bulup performansı kucltsunler ama belkıde ıslerıne gelmıyo aslında ellerınde olsa laptopı bıle kasa monıtor dıye satarlar...

bunun sonu yok :0) bakalım daha neler gelecek . usb ekran kartlarıda gelir

Bilgisayarı güçlendirmek deyince aklıma işlemciyi daha üst bir modelle değiştirmek, ram bellekleri arttırmak, Hdd yi yükseltmek ve ekran kartını kapasitesi yüksek olan bir modelle değiştirmek olarak geliyor. Hdd haricinde yukarıda anlatılanlar pek güçlendirmek ile alakalı değil. Şu anda zaten ram bellekleri ve hdd yi değiştirebiliyoruz tornavida kullanarak. İşlemci ve ekran kartı (on board olmayanlar ) değiştirebilir mi ? değiştrilebilir ise bu nasıl olacak fotoğraflarla gösterilseydi bu daha iyi olurdu. Yakında ülke dizüstü çöplüğüne dönecek.

bir arada tv kartlı lb ler çıkmıştı hatırlarmsınız?

hoş gelişmeler.. devamını bekelriz

USB ekran kartı, Ready Boot özelliğinden daha ileri bir Ram desteği, her dizüstüye entegte olabilen güneş pili şarj aleti....Ve tabiki herşeyin daha küçük olmasını istiyorum

ya benim dvd okumuyo ama cd alon herşeyi okuyor ben ne yapmam lazım lütfen bi çar bulabilecek misisniz

bu dediklerinizin hepsininin en iyi modelini alsam laptop süper olurda o aldığım şeylerin fiyatıda laptop fiyatına gelir.ayrıca laptopun taşınabilirliğini ortadan kaldırır yada zorlaştırır :D

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir