Laptop'ları içini açmadan güçlendirin

Laptop'unuzun içini açmadan yükseltme yapabilirsiniz. CHIP Online ile uygun harici çözümlere yönelin

Ses düzelticileri: Ses kartları ve kulaklıklar

Laptop'ların çoğunluğu ne iyi bir ses çözümü ne de kulak dostu bir hoparlör sunar. Laptopunu müzik seti, mini sinema veya oyunlar için kullananlar daha iyisine ihtiyaç duyacaktır.

Ses düzelticileri: Ses kartları ve kulaklıklarNotebook'larda mevcut olan ses-yongası genellikle vasat bir ses sunar. Diğer bileşenlerden gelen karışma-sinyalleri, ses yongasından çıkan sinyalleri öyle berbat eder ki, sonunda stereo hoparlörlerden bozuk ve hışırtılı bir ses çıkar. Bu, bir müzik setinden çok mutfak radyosunu hatırlatıyor.

Harici ses kartları
PC'lerden tanıdığınız birçok ses kartını laptop'lar için bulamazsınız. PC-Card slotuna takmak için Creative Labs Soundblaster X-Fi Xtreme Audio Notebook gibi birkaç model mevcut ama bunlar güncel teknolojinin gerisindeler. Burada en iyi çözümü USB arayüzünü kullanan harici ses kartları sunuyor. Bunlar sesi laptop'un içindeki gürültü kaynaklarından bağımsız olarak işlerler, daha performanslı bir güçlendiriciye sahiptirler ve ses sinyallerini analog veya dijital olarak sekiz kanala dağıtabilirler.

30 ila 310 Dolar arasında fiyatlandırılırlar ama en ucuz modelleri bile ses kalitesini belirgin derecede arttırır. Ses kalitesi belli bir fiyat seviyesinden sonra belirgin derecede artmaz, bunun yerine daha fazla arayüz desteğine (5.1 veya 7.1) sahip olursunuz ve yüksek kaliteli ses standartları için verilen destek artar.

TerraTec Aureon Dual USB iyi bir örnek olabilir. Ufak USB-aygıtı şeklinde olan cihazın fiyatı yaklaşık 30 Dolar, analog stereo çıkışa, mikrofon girişine ve dijital çıkışa (optik) sahip. İşin güzel tarafı ise Aureon Dual USB Windows (98SE'den XP'ye kadar), Mac OS 9 ve X altında sürücüye ihtiyaç duymuyor. Sadece takın ve sevdiğiniz müziğin sesi çok daha iyi çıksın.

Ses düzelticileri: Ses kartları ve kulaklıklarKulaklık ve hoparlör
Laptop'lar için ufak ebatlarda ve ekstra güç kaynağına ihtiyaç duymayan veya pil ile çalışan özel hoparlörler var. Çoğu durumda bu hoparlörler laptop'un yerleşik sisteminden daha iyidir. Creative Labs TravelSound gibi iyi kalitede laptop hoparlörlerini 60 Dolardan itibaren bulabilirsiniz.

Buna karşın çevresindekileri rahatsız etmek istemeyenler özel laptop kulaklıklarına yönelmeli. Normal kulaklıklara nazaran bu kulaklıklar rahatlıkla katlanabilir ve etraftaki gürültüyü temizleyen bir filtreleri vardır. Creative Labs Aurvana X-Fi veya Sony MDR-NC6 gibi modeller pek de ucuz değildir ama ödediğiniz paranın hakkını verirler.

Okuyucu Yorumları

Toplam 16 Yorum

Haricî eklentileri kullanacaksak niye dizüstü aldık ki?

niye aldık değil eskidiyse küçük eklentiler yaparak işe yarar hale getirebilirsiniz diyor chip

aynen ya hem o parçalar masaüstü parçalarından 3 4 kat daha pahalı

Laptop soğutucusunun resmi ne alak aşimdi orda.Adaptörlerin görünümü bayağı değişmiş....

Bu gri renkli soğutucunun adı Zalman NC1000 çok harika bir araçtır:D

bu harici aletlerin toplam fiyatıyla tanınmış bir firmaya özel sipariş verip özel yüksek teknolojiyle donatılmış bir laptopa sahip olabilirsiniz ya da kendiniz piyasadan toplayarak daha da yüksek teknolojili ve uygun fiyata bir laptop edinebilirsiniz hem de herşey dahili...

Laptop aksesuarları laptopları taşınamaz hale getiriyor. Ne kadar az o kadar iyi.

PCMCIA Hdd leri unutmuşsunuz :)
ayrıca yine bu şekilde çalışan TV kartları Video kartlarıda var

Bence bu tıp araclar laptop kullanımını farklı hale getırıyo laptop oyun veya arsıv ıcın yapılmıs bır pc degıl...ama ufak ve zarıf olmasından olsa gerek herkez laptop alıp bırde performans beklıyo teknolojı bu kadar ılerlemısken hala ebatları buyuk pclerın daha verımlı olması yatsınamaz bı gercek...artık bı formul bulup performansı kucltsunler ama belkıde ıslerıne gelmıyo aslında ellerınde olsa laptopı bıle kasa monıtor dıye satarlar...

bunun sonu yok :0) bakalım daha neler gelecek . usb ekran kartlarıda gelir

Bilgisayarı güçlendirmek deyince aklıma işlemciyi daha üst bir modelle değiştirmek, ram bellekleri arttırmak, Hdd yi yükseltmek ve ekran kartını kapasitesi yüksek olan bir modelle değiştirmek olarak geliyor. Hdd haricinde yukarıda anlatılanlar pek güçlendirmek ile alakalı değil. Şu anda zaten ram bellekleri ve hdd yi değiştirebiliyoruz tornavida kullanarak. İşlemci ve ekran kartı (on board olmayanlar ) değiştirebilir mi ? değiştrilebilir ise bu nasıl olacak fotoğraflarla gösterilseydi bu daha iyi olurdu. Yakında ülke dizüstü çöplüğüne dönecek.

bir arada tv kartlı lb ler çıkmıştı hatırlarmsınız?

hoş gelişmeler.. devamını bekelriz

USB ekran kartı, Ready Boot özelliğinden daha ileri bir Ram desteği, her dizüstüye entegte olabilen güneş pili şarj aleti....Ve tabiki herşeyin daha küçük olmasını istiyorum

ya benim dvd okumuyo ama cd alon herşeyi okuyor ben ne yapmam lazım lütfen bi çar bulabilecek misisniz

bu dediklerinizin hepsininin en iyi modelini alsam laptop süper olurda o aldığım şeylerin fiyatıda laptop fiyatına gelir.ayrıca laptopun taşınabilirliğini ortadan kaldırır yada zorlaştırır :D

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir