IDC'ye göre ABD, Windows 10'dan memnun

Yeni bir araştırma, kullanıcıların Windows 10'dan ne kadar memnun olduğunu ortaya koyuyor!

  • Zeynel A. Öztürk
IDC'ye göre ABD Windows 10'dan memnun

Microsoft, geçtiğimiz günlerde Windows 10'un yalnızca Aralık ayında 11 milyar saat kullanıldığını açıklamıştı. Bu ilginç istatistik, firmaya göre Windows 10'un tüketici memnuniyeti alanında önceki tüm Windows'ları geride bıraktığı anlamına geliyordu.

IDC'nin yeni yayınlanan raporu Microsoft'un söylediklerine haklı olduğunu bir bakıma doğruladı. Geçen sene Eylül ayında yapılan bir anketi temel alan rapora göre kullanıcıların çoğunluğu, tercihlerini Windows 10'dan yana kullandıklarını söyledi. ABD'de yaklaşık 1.000 kişiyle yapılan ankette katılımcılar, kullandıkarı Windows sürümü ve işletim sisteminden memnun olup olmadıkları hakkında bir dizi soruyu cevapladılar.

Windows'un hangi sürümünü kullandığı sorulan katılımcıların yaklaşık yüzde 30'u, Windows 10'u kullandığını söyledi. Windows 7 ve Windows 8'i kullananların oranı ise ankette sırasıyla yüzde 28 ve yüzde 27 olarak ortaya çıktı. Windows 10'dan memnun olup olmadıkları sorulduğunda ise katılımcıların yüzde 60'ından fazlası "memnunum" veya "çok memnunum" şeklinde değerlendirme yaptı. Memnun olmayanların yüzdesi ise yalnızca yüzde 10 idi.

Anketten çıkan bir başka sonuç, Microsoft'un eski Windows sürümlerinde gösterdiği yükseltme uyarılarını kabul edip Windows 10'a geçenlerin genellikle pişman olmadıklarıydı.

Anket az sayıda kullanıcı arasında yapıldığından tüm Windows kullanıcılarını temsil etmediğinin altını çizmekte fayda var. Bu arada IDC raporunun söyledikleri bir ilk değil. Windows 10'un tüketici memnuniyeti konusunda olumlu işler yaptığı, daha önce Ağustos ayında, Brandwatch'un bir araştırmasında da ortaya çıkmıştı.

Okuyucu Yorumları

Toplam 28 Yorum

saçmalık. bazen cortana durduruldu hatası verir (ki türkiyede kullanım dışı olan şey neden hata veriyor anlayabilmiş değilim) bazen arama kısmı bekle bekle çalışmaz bazen donar kalır. windows 8.1 buna göre daha stabil çalışıyordu. hiçbir zaman bir osx kıvamına gelemeyecekler.

abi bazen win10 çok mallaşıyor ya. xp veya win 7 de görmediğim hatalar 8,1 ve 10 da çıkıyor. Gelişmesi lazım hemde çoooooooooooooooook

çokkkkkkkkk memnunum çokkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkk

Yenilenmek her zaman için iyidir. İmkanı olan, sıkıntı yaşamayacak herkesin yenilenmesinde fayda var ama imkanı olmayan ve sıkıntı yaşayacak olan şirketlerin ve kişilerin ise, yenilenememelerinden dolayı kaybedecekleri açıkçası çok da birşey yok! Yenilenmek zaruri olana kadar mevcut donanım ve yazılımlar ile yola devam edebilirsiniz...

Şimdi Microsoft düşmanları damlar Windows 10 Pişmanlıktır diye çok biliyorlar ya ^^

@18 Ocak 2016 11:50 Windows 7 ile olmayan hatalar 10 ile olursa ne denecekti 4. millenium faciası...

@18 Ocak 2016 11:50 Senin gibi MS fanbotlarından iyidir.

Windows 10 görünüm olarak begenmedim çok abartılı ayrıca çok ram kullanıyor bu benim çok sinirimi bozuyor 8 gb ramim vardı 2.5 kadarını kullanıyordu 3 -5 ayar yaptı arkadaşım yine 1.5 felan oldu bende windows 7 geçtim boşta 330-450mb kullanıyor çok rahatım ayrıca windows 98 temasının olmasıda ayrı bir güzellik

@18 Ocak 2016 12:47 ram çok kullanılırsa iyidir o 8 gb rami kullanmayacaksan niye aldın? (bende de 8 gb ram var kafadan 4 gb gidiyor)

Yükseltme işleminden memnun değilim tabii ki. Eski yazılımı kullanma seçeneği sunsunlar.

"Windows 10'dan memnun olup olmadıkları sorulduğunda ise katılımcıların yüzde 60'ından fazlası "memnunum" veya "çok memnunum" bilgisayarı facebook twitter için kullanan kesim nasılda belli ediyor kendilerini!

anketten çıkarılacak sonuç: microsoft tüketici algısıyla oynamak için 1000 kişilik bir anket yaptırmış.

MS bu reklamlari yapa yapa insanlari win10 un iyi olduguna ikna edip zorla kullandirtma pesinde. Bu kadar relam yapip bedava dagitmalari hayra alamet degil tabii. :D

Ben de memnunum. Neden bu kadar abartildi Windows 10 anlamiyorum. Guvenlikmis, bilgilerinin alinmasiymis. Sen zaten yillarca windows kullanmissan, iOS/Anroid kullanip sosyal medyadan aktif bir sekilde faydalanmissan, kalkip da bilgilerinin guvenliginden bu kadar bahsedemezsin. Evet ben de hosnut degilim bu guvensizlik durumundan, ama bu sadece Windows 10'la alakali degil, tum internet ortamiyla alakali.

"IDC'ye göre ABD, Windows 10'dan memnun" Bu en klasik yalan söyleme yöntemidir. bu yalan yönteminde; okuyucunun dikkatsizliğinden faydalanılır. çünkü okuyucuların % 90`ı bu yazıyı; "kullanıcılar Windows 10'dan memnun" şeklinde algılar, ve yazıdaki "Amerika`lı kullanıcılar" [Amerika`lı kullanıcıların ne düşündüğü kimseyi bağlamaz] veya "IDC`ye göre" kısmını fark etmez. eğer yalan geri teperse de; makale de daha baştan topu IDC`ye atıyor zaten. sürü zihniyetini dayatan bir makale, koyun olmayın.

@18 Ocak 2016 14:14 Peki bunu kim fark edecek ? Tüm gün sosyal medyada zaman geçiren zombiler mi ? Tüm gün TV'deki boş programları izleyip uyuşan zombiler mi ? Yoksa az miktarda kalmış mantığı ile düşünebilen insanlar mı ? Sonuncuları fark edip söylemek isteseler bile diğerleri aşağı çukura geri çekmeye devam ederler ağzını kapatmaya çalışarak. Çünkü zombilik çok güzel. Sorun yok çünkü sorunu fark edebilecekleri düşünme gibi bir imkanları yokmuş gibi hissediyorlar. Bırakın AKIŞINA değil mi ?

aynı şekilde windows 8`i övüyorlardı, aldığım dizüstü windows 8.1 ile geldi, bende oluşturduğu izlenim şu; bir işletim sistemi ne kadar berbat olabilir sorusuna cevap için yapılmış gibi birşey. alpha aşamasının öncesinde bir aşamadaki bir işletim sistemi. herhalde windows 7`yi beğenmeyenlere küfür olarak tasarlanmış. 4 gb ram ile bu kadar süründürdüğüne göre herhalde: ram miktarı 400 petabyte olsaydı; 399.9 petabyte rami sömüren bir windows 8 olarak bırakacaklarmış. microsoft optinize kelimesini

bir anket de siz koyaydınız, biz de oy vereydik.

kesinlikle hiç güzel değil Windows 8.1 e geri dönüş yaptım. çünkü 10 dan daha stabil ve daha kararlı çalışıyor.

Çok memnun olduğumuz için win7'de kalmaya devam ederken + Linux dağıtımlarını kullanmamızdan belli olmuyormu?

Microsoft ve Microsoft ürünleri ; çöptür.. Macbook alın keyfinize bakın.

@18 Ocak 2016 16:39 Aynı macunun lacivertini öneriyorsun sadece. MS'un kardeş şirketi Apple !

aptallar ve ezikler için gayet güzel bir sistem....

Windows 10 kullanıyorum iyi ama geliştirilmesi gereken bazı eksik yönleri de var..

lanet olsun tiworker-exe dosyası ekran karardığı zaman full işlemci kullanıyor onun için Windows 8.1 ve Windows 10 beş para etmez

update kapadım on numara çalışıyor :)

Ben memnun değilim. Ayarlar ve denetim masası tam bir facia.

Windows 8.1 yenilikçi ve farklıydı bence güzeldi. Windows 10 aynı eskisi gibi XP ve 7 gibi çok kendine has sayılmaz sıradan.

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost