İddia: Facebook Kendi İşlemcisini Geliştiriyor

Yeni bir iddiaya göre Facebook, kendi işlemcisini geliştirmek için düğmeye bastı! Peki böyle bir işlemci ne işe yarayabilir?

  • Zeynel A. Öztürk
İddia: Facebook Kendi İşlemcisini Geliştiriyor

Facebook, iddialara göre kendi işlemcisini geliştirerek cihazlarında Intel ve Qualcomm gibi firmalara olan bağımlılığını azaltmak istiyor.

Bloomberg'le konuşan kaynaklara ve iş ilanlarına göre Facebook, silikon yarı iletkenleri geliştirmeye yönelik bir takım oluşturmanın ilk aşamalarında. Haberi yayına hazırladığımız sırada Facebook'un iş ilanı, halen açık durumdaydı.

Bloomberg, Facebook'un bu yongaları gelecekte yapay zeka yazılımlarında ve sunucu donanımlarında kullanabileceğini düşünüyor. Facebook'un geciken hoparlörlü de firmanın işlemcisini kullanabilir.

Facebook'un bu ilanı herkese açık tutması ve bununla ilgili haberler sızması ilginç. İlan, işlemci teknolojilerinde, özellikle yapay zeka ve makine öğrenimi konularında yetenekli birinin arandığını gösteriyor. Bu tür teknolojiler, akıllı hoparlörlerde sıkça kullanılıyor.

Tüm bunların Facebook'un geleceği için ne ifade ettiği şimdilik belirsiz. Bu ilan, akıllı hoparlörler kadar Oculus Go VR başlığının geleceğiyle de ilgili olabilir. Facebook kendi işlemcilerini üreterek donanım ve yazılımı daha iyi kontrol edebilir ve daha yüksek performans sağlayabilir.

Okuyucu Yorumları

Toplam 2 Yorum

Facebook sıfırdan işlemci geliştirmeye başlyacaksa bırak hoparlörüne yetişmeyi 15 seneye ancak yetişir.

Daha rahat veri toplamak içindir niye olacak :)

Sen de yorum yaz