İddia: Windows Phone 9 baştan aşağı değişecek

Microsoft, Windows Phone konusunda, tarihe geçecek bir değişikliğin hazırlığında olabilir!

İddia: Windows Phone 9 baştan aşağı değişecek!

Belki kulağınıza pek inandırıcı gelmeyecek, ancak söylenti doğruysa Microsoft, Windows Phone 9'da kutucuklu arayüzü terk ederek yeni bir arayüze geçiş yapacak. İddianın kaynağı ise sızıntılarıyla tanınan Eldar Murtazin.

Murtazin'in Twitter hesabında paylaştığı gönderide şunlar yazıyor;

"Windows Phone 9 (2013 3. veya 4. çeyrek), başka bir arayüzle gelecek. Bu bir hikaye değil. Tekrarlıyorum - Microsoft, Metro arayüz stilini değiştiriyor..."

Konuyla yakından ilgili kaynaklarının bulunduğuna inanılan Murtazin, daha önce Windows Phone 9'un neredeyse baştan yazılan bir işletim sistemi olacağını iddia etmişti. Murtazin'in her iddiasının doğru çıkmadığı biliniyor, bu nedenle iddialara hemen inanmamakta fayda var. Dahası Murtazin'in Nokia hakkında şimdiye dek pek olumlu şeyler söylemediğini de hesaba katmak gerekli olabilir.

Kullanıcı arayüzünü geliştirmek ve eşsiz hale getirmek için milyarlarca dolar harcayan Microsoft'un bir anda tüm çabalarını çöpe atması o kadar da kolay olmayabilir. Bununla birlikte arayüzün gelişeceği, zamanla yeni işlevlerin ekleneceği ve değişikliklerin yapılacağı bir gerçek; özellikle de Microsoft'taki yeniden yapılanmanın sonrasında bu oldukça muhtemel.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 28 Yorum

Tek kelimeyle yalan. Zaten 8.1 le sorunlar ortadan kalkacak

bu dedikodu 3 gün önce çıktı ve üzerinden 24 saat geçmeden windows phone design team'in twitter hesabından asılsız olduğu doğrulandı. haber için biraz geç olmadı mı chip ?

bende inanmadım, ama bence de android gibi widget tarzını destekleyen bir arayüz olmalıiii

Yalnış 1) Windows Phone 9 2014'de değil en erken 2015'de gelecek. 2) METRO ARAYÜZÜ DEĞİŞMEYECEK! Belki Windows 8'deki Metro'ya daha çok benzeyebilir ama değişmez. 3) Murtazin'in doğru bir iddiasını hiç görmedim...

kesinlikle değişmeli yoksa kendi de geleceğinden endişeli,yoksa metro sonları olacak

Eğer öyle bir şey yaparsa, bir daha wp almayan çok olur zira o kadar wp telefon alanları yarı yolda mı bırakacak? Windows Phone 9 baştan çekirdeğe yazılırsa bu hiç bir telefona güncelleme yoluyla wp9 gelmeyecek demek. Ondan sonra neden iphone, nedenini şöyleyim adamlar cihazlarının arkasında duruyor iphone 3gs bile şu an kullanabilirsin. 920 kullanıyorum eğer dedikodular doğru çıkarsa hayatta almam bir daha. Ama ios 7 gibi güncelleme yoluyla işletim sistemi gelirse aynı çekirdekte, o zaman başka tabii.

2013 derken ? zaten 2013'ün sonlarındayız yanlış mı yazılmış?

Bu haber yalanlandı

Arayüzde iyileştirme şart.özellikle kernelin iyileştirilmesi gerekiyor,zira android ve ios da yapılan birçok şey yapılamıyor.iyi bir dosya yönetimi ve klasör yapısı da şart.umarım androidli telefon üreticilerinin aksine ios gibi önceki modelleri de destekler..

Metro arayüzü bende pek sevmiyorum

kullanıcıların isteklerini dikkate almayan microsoft windows8 os ve phone8 için sinek avlamaya mahkumdur.

bu adamın dediklerine hala güvenen varmı bu gezegende ?

Sallamis ya

tweette 2014 yazıyor ama siz haberde 2013 yazmışsınız

Saçmalığın daniskası adamlar WP winrt ve yeni ÇIKAN Xbox one da metro UI kullandı biranda hepsinu silip atamaz

wp8de çöp wp9da çöp...

@grezimonk daha çıkmamış işletim sistemine bu yorumu yapabiliyosan..

Widget demişsiniz de etkileşimli olmasa bile Live Tile'lar kullanıcıya canlı bildirim sağlayabiliyor.

yine wp8li telefonları geride bırakmasın da..

iphonenum var hic derdim yok

iphone ve android demodeliğin sonunda kutucuklar fazlasıyla iyi gelmişti bana..değişmesinin imkansız olduğunu düşünüyorum çok işe yarıyolar yaaaa :D değiştirmeyin sakın :D

Windows Phone 8.1 ile sorunların büyük ölçüde düzeleceğine inanıyorum.Windows Phone 9 da Windows RT ile birleşeceği kanaatindeyim .

HTC One 'sony experia z1'samsung'LG Android mobiltelefon varken. Windows sönük kaliyor,? belkide Windows'da iyi olabilir müjde.

@15 Ara 2013 12:55 10 numara yorum :D kendi fikrimi de katmam gerekirse bence wp8 cihazları android cihazlarını ezdiği halde sırf tasarımdan, UI yani kullanıcı arayüzünden kaybettiği için pek beğenilmiyor. bakalım wp9 iyi olur belki olmazsa daha da toparlayamaz zaten :D

ne oldu çöpçü kesilmişsiniz... wp8 çöpü yetmedi wp9 denen hayali çöpü destekliyorsunuz?

@grezimonk Allahını seven şu adamın bilgisayarına el koysun. Allah bilir Windows Phone 8 li telefonları sadece internette görmüştür.

mikrosoft ve nokia nın kurtuluşu için mikrsofta güveniyorum, WİN 9''touchsoft'' arayüzü ile androidi 1 ve İOS u 2 yılda geçecek. bunları ilk kez size sızdırıyorum. Cortana programına dudak okuma modu ekleyerek ledli ön kamera ile her dilde ayrı ayrı dudak okuyarak en gelişmişi yapay zeka iletişimi için çalıştığını biliyoruz. touchsoft arayüzünde android ve iosun tüm özellikleri ve kullanımı kolay benzer kullanım pratiklerine ilavaten diğer arayüzlerde olmayan tüm sesli komutları ses ve dudak okumayı birleştirerek bir çığır açaçak. telefona sadece soft dokunuşlar yeterli olacak temel felsefesi; ''az dokun çok konuş'' işte bunun adı ''touchsoft'' olacak.

daha ne windows phone 9 u düşünüyonuz . daha bunun 8.1 i var 8.2 si var 8.3 ü var 8.4 ü var ....vs.. burda bilip bilmeden windows phone u kötülemeye çalışmayın once android deki ram sorununuzu çözün sonra gelin ne o dururken 1200mb ram harcıyo s4 rezillik.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir