IE 11'in gizli özelliği!

IE 11 tarayıcı dünyasına pek çok yenilik getiriyor ama sunduğu, önemli bir özellik daha var!

IE 11'in gizli özelliği!

Microsoft'un Windows 8.1 güncellemesinin önizleme sürümüyle ilk kez kullanıcılara sunduğu Internet Explorer 11, pek çok yeniliğin yanı sıra, pek bahse konu olmayan, dokunmatik ekranlı cihazlara özel iyileştirmeler de içeriyor.

Yeni nesil bilgisayarların fareden ziyade dokunmatik ekranlar yoluyla kontrol edileceği savıyla hareket eden Microsoft, işletim sistemini olduğu gibi internet tarayıcısını da parmakla kullanım için optimize ediyor. Bu anlamda IE 11'de yer alan yenilikler arasında hover menülerle (fare imleci üzerine götürüldüğünde açılan menüler) etkileşimin geliştirilmesi, swipe (sürükleme) yoluyla sayfalarda ileri-geri gitme ve HTML 5 standartına ait sürükle-bırak spesifikasyonuna tam destek yer alıyor.

Sene sonuna doğru nihai sürümü yayınlanması beklenen Windows 8.1 güncellemesi ile birlikte gelecek olan IE 11, biraz rötarla birlikte Windows 7 kullanıcılarına da sunulacak. Zaten şimdiden, önizleme sürümü, hem Windows 7, hem de Windows 8 için yayınlanmış durumda.

Okuyucu Yorumları

Toplam 24 Yorum

logosunun rengi değişmiş evet çok manyak özellik :)

@06 Ağu 2013 10:57 Piskolojin mi bozuk?

@06 Ağu 2013 10:57 haberleri bi tarafınla okuyor olman ve yine oradan anlıyor olmanda garip bir özellik sürümün kaç?

@06 Ağu 2013 10:57 şakacı şey seni.

IE11 kaşılaştırmalı güncel performans testlerini yayınlar mısınız?

Bu özellikleri ancak internet explorer amcamız yapabilirdi zaten başka kim yapabilir ki :)

Yeni internet explorer ile chrome U 5 kat daha hızlı indireceğiz

@06 Ağu 2013 12:03 evet hatta sizin gibi saf kullanıcılar için bi kısayol butonuda ekleyeceklermiş ms sizleride düşünüyor hadi yine iyisiniz..

güzel bir gelişme

diğerlerinin yapamayacağı bişey söyleyin ona göre karar verelim ...eklenti desteği yokki hız konusunda eklentisiz chromda operada ie11 den hızlı..

@06 Ağu 2013 13:20 İnternet Explorer'ın eklenti desteği var sadece diğerlerindeki gibi geniş değil. Silverlight ne boru mu?

@06 Ağu 2013 13:20 eklentisiz ie 10 her türlü diğerlerini eziyor kendi makinende testini yapabilirsin ie 11in nihai sürümü çıkmadan ona sallama bari. Flashta yada diğer eklentilerde çakıldığı zaman firefox chrome ben farkı görüyorum ie 10da..11de dahada gelişeceğinide görüyorum kısacası hepsinin birbirinden farklı özellikleri var bakmak değil görmek önemlidir..

@06 Ağu 2013 14:53 Silverlight bir ie eklentisi değildir. Windows ve bir çok Linux platformunda çalışabilen bir yazılım moduludur.

@06 Ağu 2013 23:13 Silverlight bir eklenti olarak tarayıcılarda çalışır. İsteyenler için açıklayayım: Araç çubuğu, tema, arama sağlayıcılar, hızlandırıcılar.. bunların hepsi Internet Explorer için eklentidir. İsterseniz Silverlight'ı kurduktan sonra İnternet Explorer'ın eklentiler sayfasına bakabilirsiniz.

Son sürüme eklenen dokunmatik desteği geliştirilmiş Chrome'un test sürümü yani Canary sürümünü indirebilirsiniz.Internet Explorer 10'un, modern arayüzden açıldığı sürümündeki gibi pinch to zoom, sürükleyerek gezinme (slide to navigate), Swipe hareketiyle sayfaları değiştirme, ileri ve geri yapma desteği ile beraber tıklamaları kolaylaştıracak ve hatalı algılama ihtimali olan yerlerde, Android'teki Chrome'daki gibi lokal olarak yakınlaştırma yapılacak ve kullanıcı gitmek istediği yere daha net ve detaylı şekilde dokunacak.... İşte gördüğünüz üzere ie11 gene aynı kaldı...artı bir özelliği yok yani..

@06 Ağu 2013 13:23 sayfanın yanında ie 11in yaptığını chrome yapmaya başladı haberinidemi görmüyor at gözlüklü gözlerin bu kadar desteksiz fanlıklara alıştı millet artık tarzınızı değiştirin nihai sürüm çıksın bi test edin ondan sonra sallayın..

@06 Ağu 2013 13:23 Anlaşılan sen Google çalışanısın...

Windows 8.1 ile beraber son derece stabil ve muazzam çalışan IE 11 in önizleme sürümü bile şu anda kusursuz. tebrikler ve teşekkürler Microsoft....

ie yi iyicene cöp yaptiniz eskiden ne chrome ne firefox vardi ie5 leri 6 lari kimse hatirlamiyomu?

millette ie yalakası olmuş hepiniz mi microsoftta çalısıyosunuz anlamadımki :)

ie 11 kullanmayan yorum yapmasın. (şimdi kullanmayan eksiyi de basar)

Yükledim win 7 ye gayet iyi 3. parti programlara gerek yok, zaten en iyisi her zaman bu.

internet explorer 11'i yükledim çalıştırmadı ( win7 )

xp ye yükleyebilirmiyim ?

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play