IE 6'yı yok etmek için görülmemiş kampanya

IE 6'yı yok etmek için görülmemiş bir kampanya başladı: IE 6 düşmanları neler yapıyorlar?

Microsoft'un tarayıcısının eski sürümü olan Internet Explorer 6, güncel web standartlarının çok gerisinde kalmış olduğu için profesyonel web geliştiricileri tarafından artan bir şiddetle eleştiriliyor. Halen kullanım payına sahip olan IE6'dan kurtulmak isteyen geliştiriciler Twitter ve Digg üzerinde seslerini duyurmaya çalışıyorlar. Son olarak ise IE6 düşmanları seslerini daha da yükseltmek için özel bir kampanya ve web sitesi ile son saldırılarına başladılar.

IE6 No More adlı kampanyanın sitesinde, bu kampanyaya destek veren web sitelerinin bir listesini görebilirsiniz. Ayrıca bu site üzerinden sizin de kendi sitenize ekleyebileceğiniz ufak bir kod satırı paylaşılıyor. Bu kod satırı, sitenizi Internet Explorer 6 ile ziyaret eden kullanıcılara bu sayfada da gördünüz uyarı gösteriliyor. Uyarı mesajı şimdilik sadece birkaç farklı dilde hazırlanmış durumda ve alternatif dillerdeki uyarı mesajlarını ve ilgili kod satırını şu sayfadan bulabilirsiniz.

Ümit Öncel

Okuyucu Yorumları

Toplam 14 Yorum

Çok doğru bir kampanya kesinlikle ie6 dan kurtulmak gerekiyor microsoft'un zorunlu güncelleme yapırması şart ayrı kod yazmaktan sıkıldık ie6 ya.

ie6 nın kullanılması xp kullanılması kadar saçma :))

işiniz yokmu :D:D yok olur diyince oluyor sanki :D

abartılan bir düşmanlık!, işini bilen zaten işini iyi yaptığı için tüm platformda çalışabilir.

neyi tartışıyorlar anlamadım, IE6 ile uyum sorunu yaşıyorsan IE7 yüklersin olur biter? Zorla mı IE6'da kalın diyorlar size? Ha tabi hala win98 kullanıyorsan mecbrsun

bence de no more ie6 yeter abi biraz gelişin bu ne..

bence ie nin komple ortadan kalması lazım iğrenç bir tarayıcı ne güvenli ne hızlı mübarek kağnı gibi elalem f1 e geçti be yuhhh explorer en iyisi frefox&chrome

Nedir bu IE6 düşmanlığı anlamak güç doğrusu? Bir zamanlar baş tacı yapılan tarayıcı şimdi hakaretlere maruz kalıyor. Kullanan kullanır. Kimse karışamaz buna. Şirketlerin tamamı IE6 kullanıyor. Bırakın saçma sapan kampanyaları.

Kodları Alıp Not Defterine Yapştır Yazıları Değiştir Al Sana TÜrkçe =)

Benim bilgisayarda ie6 var.Ama kullanmıyorum.Firefox kullanıyorum.İE Tab eklentisini kurdum.Kampanya İE'ye karşı olsaydı desteklerdim.

onlara ne hem derler microsoft tekelcilik yapıyor hemde kendileri ie 6 nin pazar payı derdine düşerler. olaya bak arkadaş.

Tabi canım artık eski İE sürümündende kurtulmak lazım.Buyrun İE 8'i yükleyin.

sayın yalcinkurt,

web geliştirici olmadığınız açık ve net, ie6 bir çok standardı desteklemediğinden kulağımızı sürekli ters tutmak durumunda kalıyoruz. Standart ile yazılmış bir kod ie8 , ff ve opera da neredeyse bire bir aynı sonucu verirken ie6 da hiç bir sonuç vermiyor. Baştan sırf ie 6 için ayrı css dosyası , çeşitli js kütüphaneleri , pngfixler , css hackler vs... kullanmak durumunda kalıyoruz.

E eskiden diyeceksiniz, eskiden sadece ie6 için yapardık, sonra ff nin popülerliğinin artması ve ie 7 nin çıkışıyla yaptığımız siteler yeni tarayıcılarda kaydı gitti..

Sözün kısası, gereksiz yere fazladan kod yazmak istemiyoruz. O zamanda daha hatasız daha güzel uygulamalar yapabiliriz. Ve ie6 nın işletmeler konusunda bildiğiniz kısmı Türkiye'de yasadışı kopyaları kullanıp tüm güncelleştirmeleri kapatan şirketler. İşine önem veren bir şirket kullandığı yazılımın tüm güncellemelerini takip etmek durumundadır. Tarih bir çok milyon dolarlık kayıplar göstermiştir.

benim eski pcm var ie7 çalıştırmıyo İE6 çoook iyi

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir