IE 7 kullananlardan vergi alıyor!

Bu siteden Internet Explorer 7 ile alışveriş yapanları kötü bir sürpriz bekliyor...

  • Zeynel A. Öztürk
IE 7 kullananlardan vergi alıyor!
Tam halini görmek için tıklayın

İnternetin daha yaşanabilir bir yer haline gelmesine katkıda bulunmak isteyen Avustralyalı çevrimiçi mağaza Kogan, Internet Explorer 7 kullananlardan yüzde 6.8'lik "IE 7 vergisi" alan ilk ve tek web sitesi oldu.

Kogan, web sitelerinin Internet Explorer 7 ile çalışmasını sağlamanın kendilerine "dev bir maliyet" getirmediğini ancak "internet ekonomisine milyonlara malolduğunu" söylüyor. Kogan'ın bu vergi ile hedefi, kullanıcıları çok eski web tarayıcılarından uzaklaştırarak web sitelerinin boş yere kaynak harcamalarının önüne geçmek.

StatCounter'a göre Kogan web sitesini ziyaret edenlerin yüzde 1.3'ü Internet Explorer 7 kullanıyor. Yüzde 6.8'lik vergi, fiyat bilgilerinin listelindiği sayfada gösteriliyor. Yeni bir LED TV'de bu oran, 110 dolarlık dev bir vergiye denk gelebiliyor. Sitenin Avustralya'nın yüzde 1'ini oluşturan Internet Explorer 6 kullanıcılarına nasıl bir muamele yaptığı ise bilinmiyor (!).

Okuyucu Yorumları

Toplam 13 Yorum

Vergiyi devlet koyar ve alır, satıcılar kendi kendine vergiler koyamaz ve alamazlar. Ayrıca IE7 kullanan birisi bu siteye Chrome, Firefox ya da Opera ile girebilir, yani IE7'den vazgeçmeyi teşvik de etmez.

@16 Haz 2012 19:36 Devlet sadece bu siteye mi vergi koyuyor diğer avustralya siteleri aynısını yapmıyor yani devletin koyduğu bir vergi değil sitenin koyduğu adı neyse bir uygulama

@17 Haz 2012 14:53 Vergi devlete mahsus bir kesintidir, şirketler kendi kendini devlet yerine koyamaz, böyle bir hakkı ve yetkisi yok, yalnızca bunu anlatmak istedim.

yaratıcı ve süper!!

Eğer bu ek ücretin uyarısını, satış öncesi ve sırasında vermiyorsa, bu şirketin başı belada.

@16 Haz 2012 20:33 Avustralya kanunlari hakkinda bilgin var mi ki bu tarz bir yorum yapabiliyorsun?

@19:36 bunu bunu alın dışarı

Saçma o zaman Çin ya da uzakdoğuda üretilen bilgisayarlardan da vergi alsın insan istismarına da karşı çıksın hayırlı bir işe imza atmış olur.

salakça bir durum... ie7 için ""ie7 ile girilemez" sayfası hazırlarsın olur biter...

Adama illa chrome,mozilla yükletecekler.Aslında satış politikasından dolayı ceza alması lazım.Çünkü Internet Explorera karşı yapılan bir provakasyon var.

@Batuhan Karsan 26 Niye ki; xp için ie 8 veya windows 7 ile ie 8 zaten geliyor ona da ie 9 kuramıyor mu ki?

saçmalık başka bir açıklaması yok.

Yeni tarayıcıları edinmek için bir bedel istenmediğine göre saçma bir taraf yok. Bu yılda ie7 kullanıyorsa, içerdiği açıklar veya potansiyel tehlike oluşturacak web uygulamalarında vermediği uyarılar yüzünden zaten kullanıcılar acı deneyimler yaşıyor.

Sen de yorum yaz