IE 7.0 perdeleri aralıyor

Neredeyse tüm Windows kullanıcıları yeni Internet Explorer’dan gelecek haberleri büyük bir merakla takip ediyor. Microsoft, IE7 konusunda bilgi vermede temkinli davranıyor. İşte, dünyanın en çok kullanılan internet tarayıcısının yeni sürümüne eklenmesi beklenen özellikler.

Internet explorer 6’nın çıkmasının üzerinden yıllar geçti ve servis paketlerini, güvenlik yamalarının ayakta tutttu web tarayıcısı, artık emekliye ayrılıyor.

Bill Gates, şubat ayında San Francisco’da yapılan RSA güvenlik konferansındaki konuşmasında, daha önce Longhorn’la birlikte geleceği söylenen IE 7.0’ın daha erken bir tarihe alındığını duyurmuştu. Bu haberin ardından, birçok soruyu “yorum yok” gerekçesiyle geri çeviren Microsoft’un yeni açıklamaları şu yönde: Öncelikle, ürünün beta sürümünün bu yaz hazır olması bekleniyor.

Internet Explorer 7.0’ın kod adı “Rincon” olarak biliniyor. Bu ürünün hangi Windows sürümleriyle birlikte kullanılabileceği, tüm kullanıcıların aklını meşgul eden bir konu. Beta zamanında hedeşenen ürünler,Windows XP SP2,Windows 2003 Service Pack 1 ve Windows XP x64 ürünleri. Yani Beta sürümü sonrasında çıkacak RTM’de bir değişiklik olmadığı takdirde yeni Internet Explorer’ı Windows XP SP2 öncesi işletim sistemleriyle birlikte çalıştırmak mümkün olmayacak.

Bill Gates’in açıklamasına göre, kullanıcılar bilgisayarlarını casus yazılımlara ve saldırılara karşı korunmak için gereksinim duyacağı tüm güvenlik yazılımları da Internet Explorer’la birlikte gelecek. Aslında bir internet tarayıcısının PC kullanıcısı için internete giriş kapısı olduğu düşünülürse, neden kötü niyetli saldırılara bu kadar sık maruz kaldığını anlamak da güç olmaz. Microsoft’un hedefi, Internet Explorer işletim sisteminin güvenlik altyapısını daha da güçlendirecek bir uygulamaya dönüştürmek.

Microsoft CSS2’yi destekleyecek mi? Tartışma hala sürüyor

Microsoft tarafından bu açıklamalar devam ederken, kullanıcı tarafında ise CSS2 ile ilgili haberlerhala tartışma konusu. Bildiğiniz gibi, bu teknoloji, aslında web geliştiricilerine sayfaların nasıl görüneceğine ilişkin daha fazla denetim kazandırıyor. Kullanıcıların bir kısmı Microsoft’un bu standardı daha fazla görmezden gelemeyeceğini söylerken, diğer kısmıysa Microsoft’un bu standardı hatalı bulduğunu ve destek vermemeyi sürdüreceğini söylüyor. Ne var ki Microsoft cephesinden bu konuda resmi bir açıklama yapılmış değil.

IE 6.0’da kısmi bir CSS2 desteği mevcut. Ancak IE Weblog’un bu konuda kullanıcıları ne kadar tatmin ettiği ise tartışmaya açık. Birçok haber grubunda, CSS2 standardının web tasarımı yapanların işini çok kolaylaştıracağı ve tam uyumluluk olmadıkça çok manalı olmayacağı yönünde ateşli tartışmalar sürüyor. Tartışmanın nasıl sonuçlanacağını kestirmek zor çünkü Microsoft şimdilik bu konudaki soruları yorumsuz bırakıyor.

Internet Explorer 7.0’ın bazı özelliklerine şimdiden sahip olabilirsiniz

IE7.0 ile ilgili tüm haberler incelendiğinde dahi ne gibi özelliklere sahip olduğu hakkında bir haber ya da Microsoft’tan açıklama bulmak mümkün değil.

Ancak biz mevcut Internet Explorer kullanıcılarına hem IE 7.0’da nasıl ek özellikler olabileceğini görmek ve hem de bu özelliklerin bir kısmını şimdiden kullanmaya başlamak için http://www.microsoft.com/windows/ie/addon/default.mspx web adresini ziyaret etmelerini tavsiye ediyoruz. Bu sitede Internet Explorer için birçok eklenti bulacaksınız. Örneğin bu eklentilerden bir tanesi Internet Explorer 7.0’ın görmeyi beklediğimiz sekmeleri destekleyen bir web tarayıcı olması.

Bunun dışında, şu anda beta sürümü olan Microsoft Antispyware mevcut. Her ne kadar Internet Explorer 7.0’ın ilk beta sürümü çıkmamış olsa da Microsoft Antispyware uygulamasının beta sürümünü http://www.microsoft.com/athome/security/spyware/software/default.mspx adresinden indirebilir ve sistemini de test edebilirsiniz.

Kısaca Microsoft Antispyware üzerinde durmak gerekirse, Güvenli arayüz ve kolay kullanım öne çıkıyor.

Internet Explorer 7.0, parti yazılımların ve rakiplerin birtakım özelliklerini destekliyor

IE 7.0 ile ilgili bir diğer yenilik, gelişmiş SSL kullanıcı arayüzü. Mevcut Internet Explorer sürümlerinin sıkça karşılaştığı, yazıcıdan tam olarak istenilen görüntünün çıktısının alınamaması sorunu da Internet Explorer 7.0’da aşılacağa benziyor. Geliştirilmesi beklenen diğer konular arasında, daha önce de bahsettiğimiz “tab window” (sekmeli pencere) özelliğinin yanı sıra, internet sayfalarındaki frame’ler de var. Bunların yanı sıra, Favoriler menüsünde ve araç çubukları üzerinde de çalışmalar yapıldığı, duyumlarımız arasında.

Son olarak, Internet Explorer 7.0 ile birlikte dosya indirme yöneticisi tarzında bir uygulamanın da hazırlandığı söyleniyor. Bu sayede 3. parti yazılımlarla sağlanan, aktarımların kaldığı yerden devam etmesi özelliğine de IE 7.0 ile kavuşacağız gibi görünüyor.

Duyumlarımız ışığında elde ettiğimiz bu bilgilerin, ürünün beta sürümü hazırlandığında veya ürün piyasaya çıkarak RTM olduğunda değişebileceği konusunda uyarıda bulunmamız gerekiyor. Beta sürüm piyasaya çıktığında sizler için test edip ilk görüntüleri paylaşacağız.

Cihan Baykal
cbaykal@chip.com.tr

Okuyucu Yorumları

İlk yorum yapan siz olun
Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir