IE 9 platform preview 7 yayınlandı, indirin!

Internet Explorer 9 şimdi daha hızlı: Son deneme sürümündeki yenilikler ve indirme bağlantısı burada

  • Zeynel A. Öztürk
Internet Explorer 9 platform preview 7 yayınlandı!
IE9, HTML5 performansında birinci

Microsoft, Internet Explorer 9'un yedinci platform preview sürümünü yayınladı. Internet Explorer 9 platform preview 7, JavaScript motoru 'Chakra' için bazı performans iyileştirmeleri sunuyor.

İlk platform preview sürümü 8 ay önce yayınlanan Internet Explorer 9, teknoloji dünyasını etkisi altına almayı başarmıştı. Yayınlanan bu son sürüm ile IE9, birçok farklı kaynağın yaptığı WebKit SunSpider JavaScript testlerinde Google Chrome'u bile geride bıraktı.

Internet Explorer 9'un platform preview'u yayınlandığından itibaren HTML5 testlerinde diğer tarayıcıları geride bırakarak Microsoft'un doğru izler üzerinde olduğunu göstermişti. Microsoft, ilk platform preview'den itibaren HTML5'de yüzde 345 performans artışı sağlamayı başardı.

Yeni platform preview, üç yeni hız testini bize sunuyor: Galactic, HTML5 Sudoku ve Shakespeare's Tag Cloud.

Microsoft, Internet Explorer 9 beta sürümünün yayınlandığı tarihten itibaren 13 milyon kere indirildiğini belirtmeyi de ihmal etmedi.

Internet Explorer 9 Platform Preview 7'yi buradan indirebilirsiniz!

Okuyucu Yorumları

Toplam 11 Yorum

Microsoft'ta birşey söylemiyim diyorum ama internetin gelişmesindeki en büyük engel olmaları beni bazen sinir ediyor. Çok büyük bir pazar payına sahip olmaları nedeniyle kendi standartlarını belirlemeye çalışıyor ve aynı zamanda yeni teknolojiler üzerinde baskı oluşturuyorlar.
Mozilla, Google,Apple ve Opera gibi şirketlerin son dönemde yaptıkları ataklar nedeniyle MS İE9 ile çağın gereksinimlerine ayak uydurmak zorunda kalmıştır. Piyasadan tamamen silinmeden önce yapmaları gereken hamleyi yapıyorlar. Ne yazık ki bunu yapmak için bence çok geç kaldılar. Çünkü masaüstü bilgisayarlar yerini daha mobil cihazlara bırakıyorlar ve genelde bu cihazlarda MS sistemleri yerine open source veya başka sistemler kullanılıyor.

Bu arada en çok ilgimi çeken de Windows XP işletim sistemini desteklemeyecek tek tarayıcının da İE9 olması. Kendi yaptıkları işletim sistemini desteklememek hem utanç verici hemde kullanıcılarına yaptıkları büyük bir haksızlıktır. Hiçbir browserın desteklemediği bir sistemde bu anlaşılır fakat sadece İE desteklemiyorsa bu kullanıcılarını yeni işletim sistemi almaya zorlamaktan başka birşey değildir.

bu tarayıcı savaşını gerçekten alevlendirir ama yinede ie 9 önlerde olamaz. chrome,firefox ve operanın geçeceğine inanıyorum

Siz hala ie mi kullanıyorsunuz ?? Opera ve Wyzo ' yu denemenizi tavsiye ederim...Özellikel Wyzu türkçe dil desteğinin olmamasına rağmen gerçekten çok iyi.....

en iyisi ie 7 bence

Microsoft büyüksün son 5 yıldır ilk defa böyle bir atak gördüm.IE inanılmaz bir şekide gelişti.

chrome ,baskası yalannnnnnn

valla arkadaşlar firefox kullanıcısı olarak ie9 u bağlantıdan indirdim beta olmasına rağmen gayet stabil ve hızlı çalışıyo. görüntüde fena olmamış.

valla arkadaşlar firefox kullanıcısı olarak ie9 u bağlantıdan indirdim beta olmasına rağmen gayet stabil ve hızlı çalışıyo. görüntüde fena olmamış.

Chrome dan başkası yalan

Adamlar üstüne bir düştü, hızda 3. oldular, güvenlikte 2.
İşi iyice abartıp 1. oldular helal olsun diyorum.Şuan En hızlısı IE9 PP7.
Şaka gibi ama gerçek.

xp kullanıyorum biz mahkumuz chrome a

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play