IE düşüyor, Vista yerinde sayıyor

Yapılan kapsamlı bir araştırma, işlerin hem IE, hem de Vista için iyi gitmediğini gösteriyor.

IE düşüyor, Vista yerinde sayıyor
Internet Explorer'ın kan kaybı hızla devam ediyor.

Önde gelen araştırma şirketlerinden Janco'nun geçtiğimiz günlerde yayınladığı Ağustos ayı market payları raporu, işlerin Microsoft için pek de iyi gitmediğini gösteriyor. Rapora konu olan araştırma başlıca 2 noktaya odaklanmış durumda. Bunlardan ilki tarayıcı pazarı, ikincisi ise Windows Vista'nın kullanım oranı.

Sonuçlara geçmeden önce önemli bir detaydan bahsetmekte yarar var. Araştırma Dünya çapında gerçekleştirilmiş ve takip edilen sitelerin tümünün kurumsal siteler olmasına dikkat edilmiş. Katılımcıların yaklaşık yüzde 50'si ABD'den seçilirken, geriye kalan yüzde 50 ise diğer Dünya ülkelerine dağıtılmış.

Rapora göre Internet Explorer, önemli bir kan kaybı yaşayarak yüzde 58,50 seviyesine kadar gerilemiş durumda. Geçtiğimiz yılın Ağustos ayında bu oran yüzde 65,48 olarak tespit edilmişti.

Daha da ilginci, Internet Explorer'ın Pazar payının 2005 Ağustos'unda yüzde 82,99, 2006 Ağustos'unda ise yüzde 71,81 olması. Yani Microsoft tarayıcısı, 3 yıl içinde yüzde 24,49'luk bir dilimi rakiplerine kaptırmış durumda.

Firefox, Opera, Safari… Vista?

Rapor, Vista'nın kurumsal bazda halen kabul görmediğini gösteriyor.

İkinci sıradaki Firefox ise, pazar payını yüzde 16,30'dan yüzde 18,94'e kadar artırmış durumda. AOL'un destek vermeyi bıraktığı Netscape listenin üçüncü sırasında bulunuyor ve Pazar payını da yüzde 10,01'den yüzde 11,63'e çıkartmış. Bu durum, AOL'un Netscape'ten vazgeçmesinin hata olup olmadığı sorusunu bir kez daha gündeme getiriyor.

Tarayıcı dünyasının gölgede kalan iki ismi Safari ve Opera için de işler çok iyi gitmiyor. Safari, bir yıl önce yüzde 0,94 olan pazar payını bu yıl yüzde 1,04'e yükseltmiş durumda. Opera ise önemli bir kan kaybı yaşayarak yüzde 1,91'den yüzde 0,78'e gerilemiş.

Vista mutlu etmiyor
Araştırmanın ikinci başlığını ise Vista oluşturuyor. Rapora göre internete bağlı bilgisayarlarda Vista'nın kullanım oranı yüzde 14,94 civarında. Bu oran şimdiye kadar görülen en yüksek oran olsa da, piyasaya çıkışı neredeyse 2 yıl olan ve arkasına güçlü bir reklam kampanyası alan bir işletim sistemi için hiç de tatminkar değil.

Okuyucu Yorumları

Toplam 41 Yorum

Vista kullanıyorum, kullanımı kolay ve görsel olarak çok güzel. IE7 de gayet güzel. Tarayıcıdan daha ne bekleniyor anlamıyorumki, çamaşır, bulaşıktamı yıkasın? Şu anki donanım ve bağlantı hızlarıyla yapılabilicekleri başarıyla yapıyor. Bilmiyorum, bazı şeyleri abartıyormuyuz.

Vista kullanılmamasının nedeni çok iyi bir sistem gerektirmesi eğer xp ile aynı sistemle çalışabilseydi herkez geçerdi çünkü özellikler çok güzel aero güvenlik vb

1.Mozilla fireworks kullanıyorum.Çünkü daha güvenli ve daha işlevsel.
İnternet explorer ın virüs bulaştırmasından sıkılıdım.
2.Vista'nın az kullanılmasının sebeblerinin başında vistaya güvenin az olması.eski çalıştırdığınız oyun ve programlardan vazgeçemeyorsunuz.ben vista kullanıyorum ve eski programları çalıştırmakta zorlandım.Microsoft yeterince geliştirmeden ham sürümlerle piyasaya çıkıyor.

tekeliğin bittiğinin resmidir yaşasın mozilla.
ie bakarak micsoftun işletim sisteminin de ne kadar kötü olduğunu görüyoruz. keşke güzl bir işletim sistemi olsa 3d ve cad çalıştırabileceğimiz.

bana göre iyi tekel oluşturma bağlamında düşünürsek rekabet tekelleşmeyi engeller.

netscape %11 öyle mi? Bu raporlar tam palavra.

peh biz bu tesbiti koyalı yıllar oldu

kullandığım son nesil browserların hepsi gayet güzel buna ie 7 de dahil. Ama çalışma performansları, geliştirilebilirlikleri ve gördükleri destek açısından sıralamam benim şu şekilde

Firefox 3
Safari 3.1
Internet Explorer 7.x

İşetim sistemim OSX Leopard olduğu için PC deki safari hakkında yorum yapamayacağım ama iTunes'dan çıkarım yaparsak çok da iyi olacağını düşünmüyorum. OSX de ise Safari gayet hızlı çalışıyor, güzel gözüküyor ve pratik kullanım olanakları sunuyor. Tek sorunu, çok nadir de olsa hala bazı kalitesiz sitelerle uyumsuzluk sorunu yaşanabilmesi. Bu konuda tabi en iyi seçenek IE7 ama IE7 de hantal ve yavaş bir arayüz sunuyor. Biraz fazla sistem kaynağı kullanıyor ve geliştirilebilirlik açısından da pek fazla seçenek sunduğu söylenemez. İşte bu konuda devreye Firefox giriyor. Safari kadar hatta belki daha bile hızlı çalışan Firefox'u sınırsız extension ve tema seçenekleriyle donatabiliyorsunuz. Kullanım pratikliği ve görsellik herşey sizin elinizde. Örneğin ben Safari arayüzü ve eklentileriyle Firefox kullanıyorum. OSX altında mükemmel gözüküyor. Safari 4 çıkana kadar da başka yapacak birşey yok sanırım.

Windows kullanıcıları için de zorunlu olunmadığı müddetçe en mantıklı seçenek Firefox gibi gözüküyor.

mozilla firefox mükemmel
bence ie geri dönüşüm kutusuna....

yaw kardeşim bu araştırmalara inanmayın alıyolar %50sini amerikadan ne anladım ondan teknolojinin kalbi oramı hani asya ülkeleri ayrıca amerikan vatandaşı hemen kanıyo ona bu daha iyi de yeter

hepsinin toplamı 90,89... yüzde 9,11 lik bir kısım eksik, peki onlar nerede. Bunu biri açıklarsa sevinirim...

vista ve internet explorer mükemmel ama bazıları yavaş yavaş keşfediyor.

- Vista'yı görselliği için kullanan çok kişi var.
- Vista'yı dizüstü bilgisayarlarda zorla verdikleri için kullanan çok kişi var.

- IE (Internet Explorer) işletim sistemiyle beraber kurulduğundan ve kullanıcıların bir bölümü tarayıcılarla ilgilenmediği için (hıza, güvenliğe ve performansa önem vermeyenler) IE kullanan çok var.

Evet ben de şuan Hem Vista, hem de IE kullanıyorum.

Detaya inelim;
- Vista kullanıyorum çünkü; 64 Bit teknolojiyi ve 4 GB rami düzgün olarak desteklediği için zorunlu olarak Vista kullanıyorum. Başka hiç bir sebebi yok.

- IE kullanıyorum. Çünkü her daim Firefox kullanan biri olarak, bazı siteler Firefox ile uyumlu olmadığığı için zorunlu olarak IE kullandığım oluyor zaman zaman.

Görüldüğü gibi, Microsoft sanki bizleri, kendi ürünlerini kullandırmak için zorluyor. Ne dersiniz?

"Tarayıcıdan daha ne bekleniyor anlamıyorumki, çamaşır, bulaşıktamı yıkasın?" bunu dien arkadas firefox edinsin ustune bide rsfind abpblock download helper ve babylon gibi eklentileri eklesin ondan sora tarayican neler beklenebilir anlar diye dusunuyorum saygilar.

Bende 3 aydır opera kullanıyorum. Zevkler kişiye göre değişir ama İe ve Ff ye göre daha hızlı olması beni cezbediyor. Güvenlik olarakta gerçekten iyi. Yeni sürümünün arayüzü de çok güzel. İlk başlarda java sorunları yaşadım ama biraz kurcalayınca bütün özelliklerini öğrendim. Tabiki sorunu mu da çözdüm. Testte opera bayağı düşük gözüküyor gerçekten ilginç. Ben bu oranı yükseltiyorum ama:D arkadaşlarıma tavsiye ediyorum onlarda bana dua ediyorlar.

firefox ve opera hem daha hızlı hem daha yetenekli... fakat bazı siteleri doğru göstermeme problemleri var. ancak sorun bu programlardan kaynaklanmıyor aslında. her iki program da site görüntüleme konusunda bilimsel standartlara uygunlar. asıl standartlara uymayan IE... mesele web tasarımcılarının bilimsel standartları değil yaygınlığından dolayı IE'yi baz alması...

Opera Kullanıyorum; Hızından gayet memnunum, indirmeler daha başarılı, iki tıkla dilediğim reklamları engelliyorum, internetten herhangi bir zararlı bulaştığına hiç şahit olmadım, web sayfalarından istediğim metinleri seçip kopyalıyorum sanki bir txt belgesinden kopyalarcasına ardından wordde düzenleme yapmak için geriye pek iş kalmıyor, gezindiğim sayfalar arasında ileri-geri < - > yapmak son derece hızlı anında karşımda vs.. Bilgisayarım açıksa opera da herdaim açık.

Firefox Kullanıyorum; Sık kullanmakta olduğum eklentiler şöyle, DownThemAll sayesinde herhangi bir indirme yöneticisi yazılım kullanmama gerek kalmıyor, yine Download Helper ile başta video sitelerinden olmak üzere her türlü mediayı yakalayıp indirebiliyorum, FireFTP ile ek bir FTP yazılımı kullanmama gerek kalmıyor vs.. İşim biter bitmez firefoxu kapıyorum aksi halde firefox eklentileriyle fazla uğraştımı her ne oluyorsa tarayıcı sayfaları görüntüleyemiyor yada eksik görüntülüyor.

IE Kullanıyorum; Kimi sitelerde zorunlu olarak karşımıza kullanma gereği çıktığı için.

Safariyi denemiştim, tamam hızlı ama şahsen sevmedim birkaç haftalık kullanım ardından kaldırdım. Birde kimi siteleri hiç açmıyor, bir arkadaşımızında bahsettiği gibi kalitesizlere takılıyor paşam.

inadına IE inadına vista inadına microsoft alayına intel

arkadaşım firefox eklentilerle her işi yapıyor. senin sorunun sadece ie uyumlu sayfaları görüntüleyememek ise sana yine firefox'u öneririm. nedenide firefox bir eklentiyle istediğin sayfayı ie sekmesi olarak açabiliyor. bu eklentiyi firefox'a kuruyorsun. sonra sadece ie için olan sayfanın linkine sağ tık yapıyorsun ve sağ tık seçeneklerinde ie sekmesinde aç diye bir seçenek var ona tıkladığın zaman firefox'un içinde ie açılmış oluyor. yani firefox'ta herşeye çare vardır

Emre G yazmış:
- Vista'yı görselliği için kullanan çok kişi var.
- Vista'yı dizüstü bilgisayarlarda zorla verdikleri için kullanan çok kişi var.

- IE (Internet Explorer) işletim sistemiyle beraber kurulduğundan ve kullanıcıların bir bölümü tarayıcılarla ilgilenmediği için (hıza, güvenliğe ve performansa önem vermeyenler) IE kullanan çok var.

Evet ben de şuan Hem Vista, hem de IE kullanıyorum.

Detaya inelim;
- Vista kullanıyorum çünkü; 64 Bit teknolojiyi ve 4 GB rami düzgün olarak desteklediği için zorunlu olarak Vista kullanıyorum. Başka hiç bir sebebi yok.

- IE kullanıyorum. Çünkü her daim Firefox kullanan biri olarak, bazı siteler Firefox ile uyumlu olmadığığı için zorunlu olarak IE kullandığım oluyor zaman zaman.

Görüldüğü gibi, Microsoft sanki bizleri, kendi ürünlerini kullandırmak için zorluyor. Ne dersiniz?

bende Opera kullanıyorum.Oldukça da memnunum. ama nasıl %0,78 gibi komik bi kullanma oranı varmış hayret.Bence bu araştırmacıların matematikle problemi var

vistanın az kullanıcı ile buluşmasının sebebi olarak istediğ yüksek configurasyo oldugunu düşünüyorum. Çünkü vistanın stabil çalışması için sahiden sağlam sistem istiyor. ve diğer bir neden olarak windows 7 nin reklamları yani yeni işletim sistemini bekleyenleri sebep görüyorum

firefox bir numara. esnekligi, fonksiyonelligi ve hizi ustune tanimiyorum, hepsini denedim.

Olaya bak ya. Istemeyen kullanicilar kullanmasin. Vista yuklu geliyor diyorsunuz. Silin Ubuntu yukleyin. Firefox onda da var. Ama sonra yakinmayin. Sevgiler Deniz Selcok.

isleri tabiki yolunda gitmez niyemi...?
aldik vistayi kaldik yari yolda simdi baslayacagim elestiriye microsoft avukatlari hemen aninda cevap verecek ama karnimiz tok..
ben diyecegimki vista agir calisiyor... hemen topu donanima atacaklar
halbuki almis oldugum donanimlarin cogunun üstünde vista amblemi mevcut üstelik fazlasiyla donanimimin gücü y e t e r l i. . . intel quad 3.0ghz islemci 4 gb ram asus 3870x2 1 gb ekran karti ve asus maximus formula anakart ..
vista donuyor diyecegim bastan kur diyecekler... ama 3 o l d u
microsoft müsteri hizmetlerini aradim sonuc y o k
sp1 ayar su bu ivir zivir ne bulduysam denedim "vista ultimate" halen bilgisayari elimle kapatmk zorunda kaliyorum nasilmi? power tusuna basarak cünki bilgisayari kapata tikladigim zaman kapanmiyor
acilisini söylerken bile tirsiyorum 15 dakika
simdi diyeceklerki bu vistaya ne yükledinde bu hale geldi vista ultimate aldim alali 1 tek oyun bile yüklenmedi sadece ofis isleri icin almistim
simdi ben bütün bunlari burda yazdigimda külhanbeyin birisi cikar ayni zamanda akil küpüdür kendileri derki; sana zorla al diyenmi oldu kardesim der.. (soruya bak)
microsoftun böylesine berbat bir isletim sistemi cikarttigini bilseydim herhalde almazdim yeterlimi daha sayayimmi?
imza:vista magduru

En iyisi Firefox gerçekten helal olsun kasıntı yok beklemek yok tehlike yok cok rahat bir tarayıcı teşekkür ederim yetkililerine

"imza:vista magduru"

Arkadaşım yeterli açıklamayı yapmışsın. Gayet iyi. İçin rahat olsun, bende de iyi bir sistem var XP'ye nazaran Vista'da PC'nin yorulduğu bir çok nokta oluyor. Yalnız değilsin...

Benim dandik 1gb ramli 60gb hddli 128mb ekran kartli laptopum bile cok iyi calisiyor ultimate ile. ve program falan da sorun olmuyor. bence sen ya biseyleri yanlis yapiyorsun, ya donanimin arizali yada en buyuk ihtimalle yalan soyluyorsun. cunku hicbir vista 15 dakikada acilmaz. Bariz bi yalan bu.

ya hadi ordan vistayı kullanıyorum.sen vistayı 2 gb ramlık bilgisayara koy bakalım.atıp tutmayın.yok pc yoruluyormuş yok geç açıyormuş bende niye 15 saniyede açılıyor.kötüleyeceksiniz.vista 1 gb yi destekler altını desteklemez sen 2gb ram kullan bakalım ne oluyor.

15 Ağustos 2008 Cuma, 22:22 harbi yalan söylüyorsun bnm bilgisayrın özellikleri seninkinden çok çok düşük çok hızlı çalışıyor.
senin bilgisayarına o zaman virüsler savaş açmış.bilgisayrındavirüs kaynıyordur.şimdi dersin ki yok öyle bişe .ozaman sallama dicm sana.

firefox beş para etmez IE en iyisni atıp tutmayın.

sistemin sağlam olcak ondan sonra vista kullancan.vista en az 1gb rami destekler.
bnm bilgisayarımda 2 gb ram 512 mb ekran kartı intel core 2 duo ve süper çalışıyor vista

Vistaya diyecek laf yok gayet guzel ve hizli calisiyor ve su ana kadar hic bir sorun ile karsilasmadim yani GAYET MEMNUNUM. Zaten memnunum diyebilmek icinde iyi bir makinaniz olmasi gerekir. Is sistemde yani sonrasi vistaya kalmis. Tek kelimeyle canavar. Tabi Sony Vaio makinaminda bu performansta rolu cok buyuk.

core 2 quad q6600 kullanıyorum 4 gb ram 800 mhz işletim sistemi olarakta vista ultimate tabiki vista bence şu ana kadar çıkan işletim sistemlerinin en iyisi sistemin iyise vistada bi sorun yok.Zaten kötü diyenlerde 1-2 gb ramle kullananlar vistayı.Web browser olarak bir numara mozilla firefox hem güvenlikte hemde kullanımda rakipsiz bence zaten vistanın ve mozillanın kötü olduğunu iddaa edenler bilgisayardan anlamayan arkadaşlardır

bazı arkadaşlara vista kullanmak ve anlamak zor geldiği için kötülüyor vistayı.vista şuan yeni olduğu için size öyle geliyor en fazla size 1 yıl veriyorum 1 yıldan sonra vay be xp hakkattende fısmış diyecksiniz.
artı 15 dk bilgisayar açılmıyor diyen arkadaş ya senin beyninden zorun var ya çok yalancısın yada vistayı anlamadığın(veya anlayacak kabiliyetin olmadığından) için atıp tutuyorsun.ben burda vistanın avukatı değilim ama böyle yalan yazdığızda sinirleniyor ya win 98 bile 32 mb ramlik bilgisayarda 1 dk de açılıyor.sen 15 dk sinden bahsediyorsun.

hehe bilgisayarımda 4 gb ram 1 gb ekran kartı ve de İntel Quad bilgisayarım uçuyor.gerçi 3,500 ytl ye patladı ama beni en az 4 sene götürür.sayın arkadaşlaar vista düşük sistemde iş yapmaz.en az 2 gb ram olcak.ondan sonra vista sizi uçurur.

ben sizlere demedimmi akil küpü ve avukatlari is basinda diye..?
adam cikmis yalan söyledigimi idda ediyor.. :)
simdi teorik olarak ben yalan söylüyorsam bundan benim kazancim ne olur? tabiki hicbirsey..
esas merak ettigimse senin beni yalanlayarak ne kazandigin avukat bey..
istersen hodrimeydan yapalim ben bilgisayarimi sana getirecegim bak incele kontrol et sistemimde minicik bir virüs yada bir isletim sisteminin calismasini etkileyecek kötü birsey bulursan bu bilgisayari sana hediye edecegim tek kurus almadan degeri 2300 ytl
ama eger bulamazsan bana 1 tane xp professionel cd si vereceksin
anlastikmi?

Forever Windows Vista Ultimate for the fastest experience that you have never seen before, but your computer system should have high performance, then you're gonna wing with Windows Vista(recommended Ultimate experience, much better)

Tek Kelime ile vista derim tek kelime ile mükemmel ucuz bilgisayar alanlar anca kötü diyerek es geçebilirler arkadaşların dediği gibi iyi bir donanım var ise vista herşeyiniz karşılıyor.

vista için bt878 tv kart sürücüsü çıktı mı?Generic sürücü çıktıysa belki vista'ya geçerim yoksa xp'ye devam.

Ben vista kullanıyorum ilk çıktığında(resmi Türkçe olarak)satın almıştım.Neden mi aldım XP hakkında yakında devri bitecek demişlerdi bende nasıl olsa devri bitecek o zaman Xp Proffes. den vista home premiım a geçeyim dedim,hay demez olsaymışım.Başıma neler neler geldi bakın:ilk önce Ram yükselttik,ardından ekran kartı,ardından DVD Rw değiştirdik bir müddet idare etti sonrasında vbilgisayar SOS vermeye başaldı,bizde BİLGİSAYARI TÜM den (kasayı verip,üstüne biraz para verip,gelmişken monitörüde değiştirelim dedik ve en iyisi aldık)değiştirdik,şimdilerde iyi.Benide tümden değiştirseler herhalde bende iyi olurdum.
Kısacası :Vista=Para demek.
XP kullanıyorsanız(kaçak maçak)idare edin,yoksa vistanın en alt sürümünü bile alsanız paranız gider.
Onlar vistayı halihazıra koyamadılar birde şimdi Windows 7 çıkacak aman ha XP bitene kadar vazgeçmeyin...

kardeş ben seninle bahse varım bilgisayarının özelliklerini söyle dediğine göre 2300 ytl vermişsin orta derecede bi sistemdir ben soruna bakayım vistada sorun yoksa lisanslı kullanıyorsan ve dediğin gibi uzun bi sürede açılıosa ben sana xp professionel alıcam office 2007de alıcam bilgisayaranıda 2 gb ram takıcam ama sorun sende çıkarsa 500 ytlni alırım okey dersen senden aldığım parayıda hayır kurumunu vericem noter huzurunda ama şunu bil ki senin söylediğin mantık kurallarına bile uymuyor bilgisayarın 15dkda açılıyor olabilir ama %1000 eminim ki bunun vistayla hiçbir alakası yok bill gates burda kimsenin babasının oğlu değil zaten kimsede avukatlığını yapmıyor sadece sen bilgisayardan anlamıyorsun anlasaydın bu sorunun vistada olduğunu söylemezdin yaklaşık 10 senedir bilgisayar kullanıorum donanımsal bi problem olduğuna eminim bilgisayarımı getiricem demişsin okey ben herzaman beklerim arkadaşta cevap yazmamış zaten oke dersen görüşürüz dünyada bi ilki başırmışsındır umarım:)çünkü senden başka o sisteme vista kurupta 15 dkda açan yoqtur Ayrıca diğer arkadaşlar için söylüorum mactende xpdende güvenlisi vistadır bunu köşe yazarları değil dünyanın en büyük hackerlarından biri söyledi(güvenliği hackera sorucan) vistada açık yok dedi olsada zaten bi güncellemeyle açık kapanıyor service packten sonra iyice oturmaya başladı herkese tavsiye ederim özellikle güvenlik isteyen arkadaşlar için vista mümkünse ultimate kullanın windows 7 gümbür gümbür geliyor o gelene kadar vistadan şaşmayın

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir