IE hala düşüyor mu? Firefox'un durumu ne?

Tarayıcı savaşlarından en yeni rakamlar: IE hala düşüyor mu? Firefox ve Chrome'un durumu ne?

  • Ümit Öncel
Geçen ay hangi tarayıcı güç kazandı?
Dalgalanmalar genellikle hafta sonlarına denk geliyor.

Tarayıcı pazarında rekabet tüm hızıyla devam ederken, son gelen rakamlar Internet Explorer'ın artık zirvede pek de rahat olmadığını bir kez daha ortaya koydu. Net Applications tarafından yayınlanan araştırmaya göre, her ne kadar pazar payları çok fazla değişmese de Internet Explorer'ın kan kaybı ve rakiplerinin yükselişi sürüyor.

Şubat ayı itibariyle Internet Explorer %68,18'den %68,17'ye geriledi. Diğer bir güç kaybeden tarayıcı ise Apple'ın Safari'si. Safari de %7,70 iken %7,42'ye düştü. IE'nin en büyük rakibi Firefox %21,75 olan payını %21,96'ya çıkarttı. Google'ın Chrome'unda hafif bir kıpırtı gözlendi ve %1,13 olan pazar payı %1,16'ya ulaştı. IE'nin belalısı Opera ise %0,68 olan payını %0,70 olarak geliştirdi.

Günlük raporlar incelendiğinde ise IE'nin hafta içindeki gücünü hafta sonları korumakta zorlandığı gözleniyor. Sayfadaki grafikte de göreceğiniz dalgalanmalar da IE'nin düştüğü günler hep hafta sonlarında görülüyor. Bunun sebebi ise bazı kullanıcıların iş yerlerinde hafta içi IE'yi tercih edip, hafta sonları evlerinde diğer tarayıcıları kullanmaları olarak yorumlanıyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 8 Yorum

Tüm ihtimalleri göze almalıyız.

Örneğin kimi işletmelerde PC'lere hiç bir yazılım yüklenemiyor, bu durumda kullanıcı X bir tarayıcı da kullanmak istese zorunlu olarak IE kullanmak durumunda kalıyor.

Ya da başka tarayıcıdan haberi olmayanlar, diğer bir deyişle tarayıcı nedir bilmeyenler başka tarayıcılara yönelemiyorlar. Windows ile birlikte X bir tarayıcı da gelmiş olsa, pazar payını o daha çok alır.

en güzeli CHROME, IE ise vazgeçilmez. Firefox gereksiz. Safari 4 güzel ama Chrome'a benziyor taglar daha büyük yapılmış görülmesi ve seçilmesi zor oluyor. hep sağdan kapatmaya alışmışız soldan kapatmak ingilterede araç sürmeye benziyor :D
*infoman*®

IE dışı tarayıcılar daha iyi daha çok seçenek ve eklenti sunuyor. Ancak bir çok web sitesiyle uyumsuz olmaları başa bela oluyor. Tam sörfün ortasında geri IE açıp o sayfada dolaşmaya başlamak son derece sinir edici oluyor.

"IE'nin belalısı Opera ise %0,68 olan payını %0,70 olarak geliştirdi."
ie ye bela olması için oranın biraz daha farklı olması gerekmez mi? Haberin bu bölümü biraz komik olmuş.

IE dışı tarayıcılar daha iyi daha çok seçenek ve eklenti sunuyor. Ancak bir çok web sitesiyle uyumsuz olmaları başa bela oluyor. Tam sörfün ortasında geri IE açıp o sayfada dolaşmaya başlamak son derece sinir edici oluyor.
------------------------------------------------------
aylarca site gzdim uyumsuz siteye rastlamadım desem yeridir..üstelil firefox içinde sonradan eklenebilen ie motoru var...dahası firefox hemen indirilip kurulabilen ucu kuyruğu olmayan bir tarayıcı...ie nin farklı sürümünü kurmaya çalışanlar bilir...nerede firefox nerede sadece internete girmekten başka birşey yapamayan ie....

Ben işletim sistemimle en uyumlu olanını tercih ederim arkadaş. Microsoft yaptıysa oke. Yanlız artık webde yaşadığımız için ve kullandığımız servisler hep Google'ın Chrome artık yeni patron olur. Ama sadece bilgili kullanıcılar arasında. Ama Chrome da gizlilik konusunu aydınlatsa. Herkesin özel kodu var felan diyolar.

uzun yıkkardır ie kullanıyorum ama bu sıralar canıma tak etti en basit örnek'te chıp sayfasında girdiğimde yaşanıyor birden 50 kb olan ie ikinci sayfayı açınca epey bir yüksliyor ve takılı kalıyor firefoxta öyle bir sorun yok bazı sitelerde ie çoğunda firefox veya diğer tarayıcılar.

msaatci yazmış:
"IE'nin belalısı Opera ise %0,68 olan payını %0,70 olarak geliştirdi."
ie ye bela olması için oranın biraz daha farklı olması gerekmez mi? Haberin bu bölümü biraz komik olmuş.
03 Mart 2009 Salı, 15:52

öyle denmesinin nedeni payı değil ,microsoft'a açmış olduğu dava .

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play