IE hala düşüyor mu? Firefox'un durumu ne?

Tarayıcı savaşlarından en yeni rakamlar: IE hala düşüyor mu? Firefox ve Chrome'un durumu ne?

Şubat ayı tarayıcı raporu

Tarayıcı pazarında rekabet tüm hızıyla devam ederken, son gelen rakamlar Internet Explorer'ın artık zirvede pek de rahat olmadığını bir kez daha ortaya koydu. Net Applications tarafından yayınlanan araştırmaya göre, her ne kadar pazar payları çok fazla değişmese de Internet Explorer'ın kan kaybı ve rakiplerinin yükselişi sürüyor.

Şubat ayı itibariyle Internet Explorer %68,18'den %68,17'ye geriledi. Diğer bir güç kaybeden tarayıcı ise Apple'ın Safari'si. Safari de %7,70 iken %7,42'ye düştü. IE'nin en büyük rakibi Firefox %21,75 olan payını %21,96'ya çıkarttı. Google'ın Chrome'unda hafif bir kıpırtı gözlendi ve %1,13 olan pazar payı %1,16'ya ulaştı. IE'nin belalısı Opera ise %0,68 olan payını %0,70 olarak geliştirdi.

Günlük raporlar incelendiğinde ise IE'nin hafta içindeki gücünü hafta sonları korumakta zorlandığı gözleniyor. Sayfadaki grafikte de göreceğiniz dalgalanmalar da IE'nin düştüğü günler hep hafta sonlarında görülüyor. Bunun sebebi ise bazı kullanıcıların iş yerlerinde hafta içi IE'yi tercih edip, hafta sonları evlerinde diğer tarayıcıları kullanmaları olarak yorumlanıyor.

Okuyucu Yorumları