IE için "karanlık" çağrısı!

Başta IE olmak üzere tüm popüler tarayıcılar için "karanlık" çağrısı yapan site ile tanışın!

IE için "karanlık" çağrısı!

Microsoft bir süredir kullanıcıların Internet Explorer sürümlerini güncellemeleri için baskı yapıyordu.  Örneğin 2011 yılında başlattıkları bir kampanya insanların IE 6'dan vazgeçmelerini hedefliyordu.  Şirket Ocak ayında ABD'deki IE 6 kullanımını %1'in altına indirmeyi başarmıştı.

Şimdi kullanıcılar tarafından bu sitede başlatılan "Go Dark for IE" (IE için karartma) kampanyası, Microsoft'un Windows 8'i piyasaya süreceği 26 Ekim tarihinde web sitelerinin IE9'un altındaki versiyonlarla bağlanıldığında bir günlüğüne karartılmasını öneriyor. Grup, hareketin amacını şöyle açıklıyor: "Mesele şu ki, bazı kişiler bir türlü güncelleme yapmıyor!  Bunun nedenleri de çok basit, bazısının umurunda değil, bazısı ne yapması gerektiğini bilmiyor, bazıları da şirketlerinin bilişim departmanı yüzünden güncelleme yapamıyor.  Sebep ne olursa olsun, bir bilgisayarda tarayıcıların eski sürümleri kurulu olduğu sürece insanlar onu kullanmaya devam edecek ve geliştiriciler o sürüm için programlama yapmak zorunda kalacak.  Konu bir siteyi farklı tarayıcılarda çalıştırmaktan ibaret değil; eski tarayıcılara uzun vadede destek vermek, yeni teknolojilerin ya eksik kullanılması, ya da hiç kullanılmaması anlamına geliyor ve birçok insan için web'in ilerlemesini engelliyor."

Kampanya sadece Internet Explorer'ı hedef almıyor.  Sitede Chrome, Firefox ve Opera için de güncelleme bağlantıları yer alıyor.

Eylemi düzenleyen grubun Microsoft tarafından desteklenip desteklenmediği bilinmiyor.

Mehmet Ali Bahıt

Okuyucu Yorumları

Toplam 6 Yorum

iyi hoş da ie nin ömrü zaten bitti -_-

haber öyle yanıltıcı bir başlıkla ve girişler hazırlanmış ki, sadece IE için hazırlandığını zannettim. adamlar tüm eski sürüm tarayıcılar için çağrı yapıyorlar.

Standartlara uyan tarayicilar acisindan guncelleme sorun cikartmiyor ki zaten. Asil sorun MS 'nin standartlari hice sayip sonra da her yeni cikardigi versiyonda farkli kurallari derleyicileri kullanmaya zorlamaya calismasi. Sonucta insanlarin her yil bilgilerini sil bastan yapmak zorunda birakildiklarinda yeni surumden cok eski surumleri kullanmaya devam etmeleri cok normal. Bir web sitesi her IE versiyonunda farkli calisiyorsa sorun gelistiricilerde degil ureticidedir.

Şu ie6 kullananları bi türlü anlamış değilim, Adamlar html5'e geçtiler, Biz hala xhtml site kodluyoruz bide işi alırken ie6 uyumluluk şartı konuluyor. bi saatte ie6 için ayar çekiyoruz.

chrome otomatik güncellemeyle en güzelini yaptı.

ie kullanan eziktir hala ie 6 icin baski yapan patronlarda beyinsiz koledir...

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir