IE OS ve Firefox OS'a merhaba

Chrome'dan Chrome OS oluyor da, neden IE'den IE OS, Firefox'tan Firefox OS olmasın?

  • Ali Güngör

İşletim sistemi olarak duyurulan ancak temel olarak işletim sistemi kavramının dışında, bilgisayarın açılışını da gerçekleştiren, cihaz sürücülerini yükleyen bir internet tarayıcı olan Chrome OS, hem geleceğe yiönelik bir girişim olarak ilgiyle takip ediliyor, hem de son zamanların en büyük hayal kırıklıklarından biri.

Sonuçta gelişmiş özellikler çıkartılıp sadece cihaz sürücüleri ve belli başlı parçalar geride bırakıldığında, işletim sistemi zaten saniyeler içerisinde açılabilir. Ama bu, masaüstü işletim sisteminde, kullanılacak olan her şeyin sonradan yüklenmesi anlamına geliyor. Chrome OS için bütün uygulamaların internet üzerinden yüklenip çalışması demek oluyor.

Kullanıcılar Windows'a ve Mac'e rakip bir ürün beklerken, alışılmadık derecede sade bir işletim sistemiyle karşılaştı. Şimdi soru şu, internet tarayıcı işletim sistemi olabiliyorsa, Internet Explorer ve Firefox, hatta Opera, Safari, Maxton vb bu trendi neden izlemesin?

Henüz tutulmadı ama potansiyeli büyük

Chrome OS bugün için bir hayal kırıklığı olsa da aslında herkes önümüzdeki yıllarda bu konseptin başarılı olup olmayacağını merak etmeden de duramıyor. Alışılmış masaüstü işletim sisteminin rahatlığı ve gücü dururken, her şeyi bir kenara bırakmak şimdilik pek çekici değil.

Ama olur da gerçekten bulut bilgi işlem sistemleri ana trend haline gelirse, Chrome OS yüklü netbooklar satışta büyük bir başarı yakalarsa; işte o zaman tarayıcı tabanlı işletim sistemleri devrine merhaba diyebiliriz. Daha önceki bir yazımızda değindiğimiz gibi Microsoft Chrome OS projesine katılmak yerine, Internet Explorer tarayıcıyı, ya da pek dikkat çekmeyen Gazelle projesini bir işletim sistemi haline getirmeye karar verebilir.

Hızlı açılan, her şeyi internet üzerinden yapan bu işletim sistemlerinin temel amacı da elbette yapımcılarının hizmetlerine trafik çekmek olacaktır. Microsoft, IE OS ile Bing kullanımını ve online hizmetlerini yaygınlaştırabilir.

Microsoft'tan hibrit Windows

Bulut bilgi işlem ile alıştığımız masaüstü işletim sistemlerinin birleşmesi daha büyük olasılık

Eğer bu tarayıcı işletim sistemleri gömülü olmazsa ya da yakın donanım ihtiyaçlarına sahip olursa kullanıcılar farklı, ücretsiz internet tarayıcı tabanlı işletim sistemlerini kurup kaldırabilirler de. Çoklu boot ekranı ve işletim sistemi seçimi de pekala mümkün.

Hatta Microsoft'un tarayıcı seçim ekranını koymak zorunda kalması gibi netbook satıcıları haksız rekabeti önlemek için bilgisayarlara farklı tarayıcı bazlı işletim sistemlerini kurup satmak zorunda bile kalabilirler.

Ancak daha güçlü olan olasılık şu ki, Microsoft gerçekten salt internet üzerinden çalışan işletim sisteminin büyük bir başarı yakaladığını görmeden IE OS geliştirmeyecek. Bunun yerine Azure'a ağırlık verecek, yeni Windows sürümlerinde internete ağırlık verecek ve alıştığımız offline çalışabilen masaüstü işletim sistemiyle, internet hizmetlerinden, bulut bilgi işlemden yararlanan yeni nesil hibrit işletim sistemleri geliştirecek.

Okuyucu Yorumları

Toplam 8 Yorum

Ruya da gor dus de gor gel bir de bizi gureste gor
Gibi bir atasozu vardi bir zamanlar :D

Herkes bekliyordu, Bilgisayarım Geri Dönüşüm Kutusu, Belgelerim, Başlat vs vs... Bu iş proje işi... 10 yıl sonra Bulut bir işletim sistemi kullananlar acaba hayalkırıklığı mı diyecek buna? Hiç sanmıyorum... Sürekli gelişen bir teknoloji söz konusuyken farklılıklar hep olacaktır... Google bu konuda çok akıllıca davranmıştır...

BingOS olsun ismi. :)

eğer gelecek buysa ben geçmişte yaşamayı tercih ediyorum

Microsoft'un hibrit projesi güzel olabilir.

BingOS süper olmuş bin adet g o z gibi oluyo:D bing e de ancak bu isim yakışır firefoxOS olabilir ama IE den işletim sistemi bile olmaz tarayıcı olmaya bile layık değil.linux ta ilk ortaya çıkarken terminal internet tarayıcısı olarak ortaya çıkmış ondan sonra yeni bir çekirdekle işletim sistemi olmuştu yakında yeni işletim sistemleri böyle ortaya çıkacak galiba.safariOS nasıl olur acaba sadece mac lerde çalışacağı kesin.

bence yanlış bir makale, microsoft bile yavaştan artık azure platformuyla bu tarz bir işletim sistemine geçmeye çalışacak, adobe vs.. bazı firmalar programlarının web tabanlı çalışanını yapmaya başladılar bile.
Bir yazılımcı olarak google arkandayım ;)

Eğer bu sistem tutarsa tarayıcı piyasasının yenilik kaşifi opera hakimi olduğu mobil tarayıc piyasası için işlemci gücü sunucudan sağlanan bir işletim sistemi-tarayıcı geliştirecektir. (Opera mobil tarayıcıları için web sitelerini sunucuda tarayıcıya göre optimize edip mobil cihazlara gönderen mobil tarayıcılarla, mobil tarayıcı piyasasının tartışılmaz lideri,) ben herzaman hayal ettiğimden daha fazlasını bekliyorum operadan.

Bu yorumuda opera miniden yazıyorum. :)

bay-x

Sen de yorum yaz