IE'siz Win 7 Opera'yı hala memnun edemedi

IE8'in Avrupa'daki Win 7 sürümlerindentamamen çıkartılmayacağı açıklandı, Opera yine küplere bindi.

  • Ümit Öncel
IE'siz Win 7 hala Opera'yı memnun etmekten uzak
Opera'nın bu açıklamaları, Firefox'u da yakından ilgilendiriyor.

Geçtiğimiz günlerde Microsoft, Windows 7'nin AB için özel hazırlanan sürümünde Internet Explorer 8'in yer almaması için nasıl bir önlem alındığının teknik detaylarını paylaştı. Açıklamalardan anlaşılan IE8'in aslında Windows 7 E ile birlikte geleceği fakat aktif halde olmayacağı yönünde. Yani Microsoft, IE8'i Win 7'den tamamen silmiş değil. Sadece işletim sisteminin pek çok özelliğini etkinleştirme dışı bırakabilen yeni bir Windows 7 özelliği yardımı ile kullanılmayacak şekilde düzenlemiş durumda. Bu, kullanıcıların veya bir Windows güncellemesinin IE8'i kolaylıkla kullanılabilir hale getirebileceğini gösteriyor.

Bu açıklamanın ardından, Microsoft ve AB'nin arasının açılmasına neden olan şikayeti yapan Opera'dan konuyla ilgili yorumlar geldi. Opera (tahmin edebileceğiniz gibi) bu durumdan tatmin olmuş değil. Hatta tatmin olmanın ötesinde, Microsoft'un ileri bir tarihte bir Windows güncellemesi ile IE8'i aktif hale getirmeyi planladığı düşüncesine sahip. Avrupa Birliği konuyla ilgili resmi kararını ise henüz vermiş değil.

Okuyucu Yorumları

Toplam 25 Yorum

Arkadaşlar Opera'yı gerçekten samimi buluyor musunuz ?

operada işin tadını kaçırdı adamlar operayamı uyacak yoksa ilk çıktığı günden beri bütünleşik olduğu exploreri köküne kadar kazıyıp dosmu sunacak explorer yüklerseniz açılır deyip ozaman dvd içeriğinde ek paket olarak sunulur yine aynı hikaye bence açlıktan nefesi kokan opera artık para diyor para istiyoruz verin milyonları susalım çünkü ie tamamen kalkarsa opera ücretli olarak ürünlerini satabilecek sebebi bu aç oğlu açtan bvaşkada birşey değil opera yazılımının sahibi.

operanın da ff kadar bi kitlesi olsa neyse farkı kapatır derim ama...

çok saçma.microsoftun yerinde olsam resti çekerdim...abi o zaman operada kendi işletim sitemini yapsın kendi browserini koysun..valla microsoftun yerinde olsam avrupaya resti çeker isterseniz kullanın benim işletim sistemimi derdim...nede olsa alternatif yok

"Arkadaşlar Opera'yı gerçekten samimi buluyor musunuz ?"

HAYIIIIIIIR!

aslında arkadaşların dediğide doğru eşi benzeri yok microsoftun hiçbir yazılım linux yada macte çalışmıyor çalışmadığı gibide tüm dünya standardının temeli ms üzerinde çalışan web kodlarından oluşmaktadır.
operanında sonu geli inşallah öyle bir batarki bir daha insan içine çıkacak halina kalmaz opera üreticisi firma. aklın sıra bi halt yaptığını zanneden zayıf çelimsiz aklınlan insanların aklını çelip arkalarına sığınıyorsun. bu yaptığın senin tamamen korkaklık gerçek gücün varsa çık er meydanına mac firmasıda safari üzerinden yapıyor herşeyi laf söyleyen varmı yok ms ortamında çok güzel çalışıyor kullananda çok ama niye demiyor ms kaldır exploreri çünkü gocunacak yarası yok adamların herşey meydanda 2 ezeli rakip firma yaptıkları ve yapabilecekleride meydandayken niye şansını zorlasınki.

opera en sevdigim takım tutmak gibi destekledigim bi tarayıcı amaa bu konu çok saçmaaa tarayıcısız işletim sistemimi olurmuşş.! artıııı ms un kendi işletim sistemii içine istedigini koyar istedini çıkarır ne bu ya canı sıkılan ms a çatıyor..

saçma ya ben kendi işletim sistemime istediğimi koyarım kim ne karışır begenen alır gider begenmeyen altarnatif olarak ısterse operaya yonelır.

opera ınanılmaz bı browser mukemmel be kardesım

rasso yani wine de alternatif yok dedin ya ne diim ben sana

İE8'i kaldırmak yerine hepsini yüklü olarak verseler daha iyi olacağını düşünüyorum.Zaten kullanacak olan ie8'i kullanır.

Opera artık saçmalamaya başladı he...
Daha ne istiyorsun adamlar senin için kendi milyon dolarlara mal olmuş tarayıcısını pasifleştirip kullanıcıya bırakıyor.
Adamların işi gücü yok milyon dolarlar harcasın sonrada seni hazıra koysunlar, varmı öyle birşey... Töbee töbee bişiler dicem ama...

Ha bir kaç ay öncesinde Operanın artıları vardı ama artık operanın artısı değilde eksileri var. yukarda bir arkadaşımızın dediği gibi aç oğlu açlar bunlar, zaten opera ilk zamanlarda da paralı idi kimse tınlamadı diye mecburiyetten oda ücretsiz oldu.

Operada neyin nesi ya yolla geri dönüşüm kutusuna gitsin ff , safari varken ona lafmı düşüo :D

Adında meymenet yok zaten: OPERA! :@

"Arkadaşlar Opera'yı gerçekten samimi buluyor musunuz ?"

Evet operayi norvecliler gelistiriyor ve iskandinavlar durustlukleri ve caliskanliklari ile taninir. Mikrozoft gibi isin icine uc kagitcilik katmadan islerini yaparlar adamlar yalnizca guvenmedikleri microsoftun bunu yapmayacagindan emin olmak istiyor.

böle geri zekalılık olmaz. ben bi işletim sistemine 350 lira para verecem içinde browser olmayacak. onu geç adam kendi iletim sistemine kendi programını koyamayacak. ne anasının gözü adamlar var yaa. yakında ab de bu diğer ağzı kokan firmalara emsal olur teker teker bütün windows hizmetlerini kaldırtırlar.benim metin editörüm satmıyo kaldır note padi benim playerım satmıyor kaldır wmp'ı benim osum satmyor kapat dükkanı.

Hayır avrupada explorersız dağıtıcak MS ama bir tarayıcı kurmadan yada windowsu güncellemeden internetede giremiyiceksiniz :D

bence ms tarayıcı üreticilerinin tümüyle anlaşsın.
tüm tarayıcılar win 7 le beraber kurulsun:d

kullanıcıda hangisini beğenirse onu kullansın.

Geçen günlerde çıkan bir haberde Win 7lerin tamamen tarayıcısız olduğu ve MS'in de bu yönde nasıl internete bağlanabilecekleri sorununu çözmeye çalıştıklarını da yine CHIP söylemişti. Şimdi de bu haber. Win 7 konusunda herkesin kafası karışık. Aslında ücretsiz dağıtılan tüm tarayıcıların setupları Win 7'de olsa hepsi kurulduğunda markalarına haber gönderip sayıyı bildirse daha iyi olur. İnsanların sıfırdan hangisini daha çok tercih edeceğini anlamış olurduk. 4EVER Mozilla!

Ya bzı yorumları anlamak imkansız. Microsoft işletim sistemine IE'yi entegre ettiği için Avrupa Birliği tarafından milyonlarca Euro cezaya çarptırıldı. Buna sebep ise Opera'nın açtığı dava. Kullanıcılar explorersiz işletim sistemini istemeyecektir tabiki. İşletim sistemi kuruldu diyelim. Herhangi bir tarayıcıyı internetten indirmek için bile bir tarayıcıya ihtiyaç olacak. Ama Opera'nın umrunda değil sadece şikayetr ediyor. Ya senelerdir Opera tarayıcı işinde ancak Firefox geldi geçti %25 lik kullanım oranına ulaştı onlar Opera kadar ses çıkarmıyor. Bence Opera elini eteğini çekmeli tarayıcı işinden. Mobil tarayıcıda iyilermiş orada işlerine devam etsinler. Çünkü kaybeden hep kullanıcılar oluyor. Hatta bence Windows 7'nin bu kadar pahalı olmasını sebebi Opera'nın yüzünden aldığı ceza olabilir. Yeter artık Opera. Netscape'nin yanına git artık.

Ben ilk bilgisayarla tanışmamda İnternet Explorer vardı nerede öyle mozilla opera felan hangisi var ki :D bi netscape biliyordum sadece :D

hayır aynı olayı mozillada yaşıyor chrome de yaşayacak ama neden onlarda ses yok google gerçi hep sesli ama mozilla neden ses çıkartmıyor bence opera gereksiz yere olay çıkartıyor bakalım neler göreceğiz inadına ie8 yüklerim ben ne yapayım operayı dandik bi tarayıcı chrome daha güzel ondan.

ms neden operaya bu deli saçması karar için karşı dava açmıyor töbe yarabbi ya resul allah delirtirler adamı ya koca işletim sisteminde browser yok opera gibi sizin yapacağınız tarayıcının......

zaten sevmiyorum şu uyuz tarayıcıyı evde gprs kullanıyorum bunun da turbo modunu duyunca bi deneyim dedim saçma sapan update yerlerine mi bağlanıyor napıyor 5 kb kar ettircek diye onlarca kb boşa yakıyor internet explorer bile bundan 10 kat iyi ya :@

Sevgili CHIP Online okurları,

Öncelikle Ümit Öncel'in Microsoft .NET platformunda yazılım geliştiren ve Microsoft sertifikası sahip Chip online yazarı olduğunu belirtmek isterim. Kendisini Opera-Microsoft davası hakkında CHIP Online'a yazdığı haberlerden tanırsınız. http://www.yazilimuzmani.com/Authors/Details.aspx?uId=1000012064

Birinci olarak Opera kesinlikle Microsoft'a dava açmadı. Sadece tekelcilik suçlamasıyla Avrupa Birliği Komisyonuna şikayet etti. Şikayet sonrası davayı Avrupa Birliği komisyonu açmıştır. Ayrıca bu şikayete Google ve Mozilla da katılmıştır. http://www.newstin.co.uk/tag/uk/106518248

İkinci olarak Opera CEO'su Jon S. von Tetzchner, Microsoft'un Windows'tan Internet Explorer'ı kaldırması yerine Windows'a bütün tarayıcıları dahil etmesini önermiştir. Yani kullanıcılara seçim yapma şansı vermesini istemiştir. IE'nin Windows'tan kaldırılmasını istememiştir.

CHIP Online'da yayınlanan haberlerde Opera şöyle dedi ve Opera şunu düşünüyor gibi ifadeler var. Ancak bu ifadelerin altı sağlam olarak doldurulmamış. Bu ifadelere kaynak gösterilmiyor(nedense?).

Başa dönecek olursak Ümit Öncel bir Microsoft fanatiği olarak işini yapıyor, CHIP Online'ı da kullanarak haberleri okuyuculara kendi hayallerindeki gibi anlatıyor. Benim tavsiyem sadece bir kaynağı okuyarak olayları yorumlamayın. Birden fazla haber kaynağınız olsun ki doğru bilgi nedir ne değildir ayrımını yapabilesiniz.

Bilen de konuşmuş bilmeyen de.
işte bu yüzden toplum olarak bir halt yapamıyoruz.
1. Opera MS ye dava açmadı. Davayı Avrupa Birliği Komisyonu açtı.
2. Bu olayda Google ve firefox da Opera ile aynı yolda...
3. Bu 3 firma ie nin windowsdan çıkarılmasını istemedi, tam tersine tüm tarayıcıları entegre edin isteyen istediğini kullansın dedi.
4. Opera elini eteğini çeksin diyen arkadaşlara sesleniyorum, şu an opera'dan daha hızlı , daha güvenli ve daha kullanışlı bir browser yok.
Eğer gözünü açıp da biraz kullansaydın bir daha ie nin yüzüne bakmazdınız. Firefox bile "işte bu yeniliği buldum, yeni versiyonda ayarladım" dediği tüm yenilikleri ilk önce opera buluyor (tabii sizin haberiniz yok o ayrı)

Neyse adres çubuğuna "www.akbank.com" yazmak yerine google arama kısmına "akbank" yazıp da çıkan sonuçlardan akbank'a giden bir kullanıcı kitlesine ne opera ne de firefoxu anlatamazsın (anlamazlar).

Saygılar sevgiler ie ile mutlu günler dilerim.

Bir Zamanlar Margarinin Genel adı Sana Yağ dı.
O isimle alırdık bakkaldan yağımızı :)
Microsoft işletim sisteminin alternatifsiz oluşu ve insanların para vererek bu sisteme sahip olmalarındandır aslında internet explorer hayranlığı. kimse extra birşeye para verip almak istemiyor, istemiyor ki; tek para ödeyeyim ve herşeye sahip olayım.
Gerçi hırsızlanmış kurulum yapan hırsız kullanıcılar da hırsızladıkları şeyleri bayağı savunuyorlar :)
Microsoft ne kadar istesede ne kadar proğram koysa da birçok alternatif proğram şirketinin ürünlerini microsoft kullanıcıları tercih ediyor.
Alışkanlıklar kolay kolay terkedilmiyor, ben de internet explorer kullanıcısı idim ve bir gün başka tarayıcıların da varolduğunu öğrendim ve bilgisayarıma 13 farklı tarayıcı indirdim ve kurdum.
sonuç olarak Opera'da karar kıldım. Kullanılışı kolay ve çok hızlı. Hele hele Hızlı Erişim Sayfası Harika.
sonuç olarak seçme özgürlüğü olmalı, ben tamamen hür irademle Opera Tarayıcı kullanıyorum ve arkadaşlarıma da önerdim ve memnunlar.
Genel kanaat şu dur, Microsoft diğer firmalara karşı tekel oluşturmasın.
İşletim sistemine entegre ettiği internet explorer diğer firmaların farkında olmamızı maskelemektedir.

Yiğit bile meydana çıkınca rakipleri olur, başpehlivanı başpehlivan yapan diğer pehlivanlardır.
koy Mcrosoft işletim sistemine diğer browserları da o zaman büyüklüğün anlaşılsın sayın microsoft.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir