IE ve Chrome karşı karşıya!

Chrome ve IE'nin başrolü oynadığı bu büyük savaşı yıllardır ilk kez görüyoruz!

IE ve Chrome hala burun burunalar

Web ölçüm şirketi StatCounter verilerine göre Chrome, geçen aylarda Internet Explorer'ı yerinden ederek en çok kullanılan web tarayıcısı haline gelmişti. Ancak en son StatCounter rakamları, IE'nin az da olsa toparlandığını gösterdi.

Ağustos 2012 dönemine ait StatCounter rakamlarına göre Chrome, dünya çapında yüzde 33.59 kullanım oranına sahip. Bu oran, Temmuz ayındaki yüzde 33.81'lik kullanım oranına göre biraz daha düşük. IE'nin kullanım oranı ise Ağustos ayında yüzde 32.85'e yükselmiş görünüyor. Tarayıcının Temmuz ayındaki kullanım oraın, yüzde 32.05 idi.

Son rakamlar, IE'nin kullanım oranında bir miktar artış olduğunu gösterirken Chrome'un büyümesinin yavaşladığını gözler önüne seriyor. Bu durumun devam edip etmeyeceğini ise zaman göstercek. Firefox ise kullanıcı kaybetmeye devam ediyor. StatCounter'ın rakamları Mayıs ayında yüzde 25.55'lik bir pazar payına sahip Firefox'un kullanım oranının Ağustos ayında yüzde 22.85'e gerilediğini söylüyor.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 15 Yorum

ie windows'la kurulu gelmese kimse kullanmaz.

@03 Eyl 2012 19:42 yoo ben kullanıyorum....

Abi ben inanmıyorum bu araştırmalara. İşin içine para girince her şey değişir.

ie nin kullanıcı oranı gerçekten komik. bu sıralamada hata olmasın nasıl kullanıcı sayısı bu kadar fazla olabilir? sıralama aslında şöyle: 1. chrome 2. firefox 3. opera 4. safari 5. konqueror 7.midori 8. arora . . ...... bilmem kaç: ie

@03 Eyl 2012 21:57 allahda seni güldürsün emi :)

aslında ben chip yazarından daha ayrıntılı bir makale beklerdim. olayın aslı şöyle StatCounter belli başlı kendine üye olan sitelere göre sonuç veriyor. yani genelde internetle iç içe kullanıcıların çoğunlukta olduğu bir kitle ve sonuçları ile hareket ediyor ki şuan dünyada çoğu kullanıcının düzeyi bu safada değil. sonuçta teknolojiyi takip edenler çoğunlukta olan grupta chrome önde çıkıyor. ama genel verilerde ie hala %50 üzerinde çıkıyor.

ie bana daha kullanisli geliyor. Windowsla gelmesinin de alakasi yok. Ihtiyacimi en iyi karsilayan tarayici

Chrome'un her ay kullanıcı sayısını arttırdığına şaşmadım. Bu grafikten de anlaşılıyor. Safari ve Opera'yı hiç kullanmadım. Diğerleri arasında bu zamana kadar sadece Chrome'da bir sorun yaşamadım. Firefox ve IE özellikle son zamanlarda yaşadığım donma sorunları sebebiyle beni kendilerinden soğuttu. Şu an Chrome kullanıyorum ve herkese kullanmalarını öneririm.

IE gibi yavaş ve hiçbir şeyi desteklemeyen geri kalmış bir tarayıcıyı kim ne için kullanır ki? Kullanışlı geliyor diyen arkadaş hayatında hiç chrome'u kurup kullanmamış sanırım. Chrome'da aradığından fazlası var

yahu boş boş konuşmayın. IE 9 ve IE 10 XP ye çıkmadı bu bir, ikincisi IE 10 u hala Windows 7 ve Vistada bile kullanamıyoruz. biraz mantık. bu dediklerim olsaydı IE şu anda açık ara liderdi zaten. bu arada IE 10 harika olmuş....

@04 Eyl 2012 00:06 işte bu hatasından dolayı ie kaybetmeye mahkum. başka hataları da var ama en büyüğü bu

ie nin düşüşte olması ve 1.liği kaptırmasına kızan ie ciler bu ay tuşlara fazla asılmışlar :)

hala çoğu kullanıcı internete girmenin sadece mavi e simgesiyle olduğumu sanıyor. zaten bir tek o geliyor işletim sistemiyle.

Kullanışlı geliyor diyen arkadaş hayatında hiç chrome'u kurup kullanmamış sanırım. Chrome'da aradığından fazlası var ___________________________________________________________________________ chrome u beğendiğine göre opera dan haberin yok heralde

Windows 8 de ki IE 10 kullanın.Diğerlerini ancak eklenti için kullanırsınız ancak.IE 10 Harika...

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir