IE ve Firefox'un SSL listesinde bir Türk

TÜRKTRUST, IE ve Firefox tarafından SSL listesine alınan Türkiye'nin tek bilişim firması oldu.

IE ve Firefox'un SSL listesinde bir Türk
Popüler tarayıcıların SSL listelerinde artık bir Türk firması da var.

TÜRKTRUST'ın sertifikalarının internetin en büyük arama motorları tarafından tanınmasıyla ilk kez bir Türk şirketi, sanal güvenlikte uluslararası rekabet pazarına girdi.

TÜRKTRUST Genel Müdürü Tolga Tüfekçi, AA muhabirine Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) El Ele Vakfı'nın bir kuruluşu olan TÜRKTRUST'ın bilişim alanındaki faaliyetleri hakkında bilgi verdi. TÜRKTRUST'ın 5070 sayılı Elektronik İmza Kanunu kapsamında yetkili Elektronik Sertifika Hizmet Sağlayıcısı (ESHS) olarak hizmet vermek üzere kuruluş çalışmalarını tamamladığını belirten Tüfekçi, 2005 yılında da Telekomünikasyon Kurumu'ndan yetki belgesini alarak ticari faaliyetlerine başladığını kaydetti. Tüfekçi, "TÜRKTRUST, bu tarihten itibaren, elektronik imza, nitelikli elektronik sertifika ve zaman damgası hizmetlerinde Türkiye'nin bir kuruluşu olarak hizmet vermeye devam ediyor" dedi.

Yakın zamana kadar Türkiye'deki web siteleri, bankalar, internet ortamında ticaret yapan şirketlerin hizmetlerinde müşteri güvenliğini sağlamak için sunucu sertifiklarını genellikle yurt dışı kaynaklı firmalardan temin ettiklerini anlatan Tüfekçi, bu sertifikaların kullanımı ile ilgili şu bilgileri verdi: "SSL sertifikaları, Türkiye'de uzun zamandır kullanılıyor. İnternet üzerinden herhangi bir işlem yapıyorsanız, özellikle alışveriş ve bankacılık uygulamalarında, ciddi kuruluşların tamamında SSL sertifikası bulunuyor.

Sertifikalar, kullanıcı yazılımların bağlandıkları sunucuların alan adı doğrulamasının yapılarak sahteciliğin önlenmesini ve kullanıcı-sunucu iletişiminde verilerin şifrelenmesini sağlar. İnternet üzerinden ödeme yapılan alışveriş sitelerinde ve bankacılık uygulamaları gibi gizliliğin ön planda olduğu uygulamalarda kullanımı çok yaygındır."

Okuyucu Yorumları

Toplam 1 Yorum

vay be bankalar verisign yerine artık turktrust yapsınlar sitelerini
tabiki turk bankaları hiç olmadı guvenlik sertifikalarını turk firmayla yapmanın gurunun yanı sıra yabancı firmalara ödedikleri paraları yine turk sermayesine döndururler

tabi eger benim anladığım şey doğruysa ;)

Sen de yorum yaz

 Bu konuda okuyacaklarınız
1
IE ve Firefox'un SSL listesinde bir Türk
2
CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir