IE10'daki Flash kısıtlaması sorunu çözülüyor!

Internet Explorer 10'da Flash sitelerinde karşılaştığınız sorunlara Microsoft'tan çözüm geldi!

IE10'daki Flash, beyaz listeden kara listeye geçti

Windows 8 ve Windows RT ile beraber gelen Internet Explorer 10, Flash'ın "gömülü" bir sürümüyle sunuluyor. Ancak her web sitesi bu gömülü Flash'tan faydalanamıyor, bunun için web sitelerinin Microsoft'un izin listesinde bulunması gerekiyor. Windows 8'in masaüstünde böyle bir kısıtlama yok ancak RT'deki Internet Explorer'ın hem Metro hem de masaüstü sürümleri, bu beyaz listeyi kullanıyor. Microsoft'un böyle bir kısıtlamaya gitmesinin nedeni ise dokunmatiklerle ilgili uyumluluk sorunları.

Ancak Microsoft'un yapmak üzere olduğu bir değişiklik ile gömülü Flash, kara liste yerine beyaz liste kullanmaya başlayacak. Böylece Flash, sadece Microsoft'un izin vermediği web sitelerinde çalışmayacak, geri kalan tüm web sitelerinde çalışır hale gelecek. Internet Explorer 10'un Windows 8'deki masaüstü sürümü, kısıtlamasız olarak çalışmaya devam edecek.

Yazılım devi, bu değişliğin nedeninin çoğu Flash sitesinin dokunmatiklerle yeterince iyi çalışması olarak açıklıyor. Ayrıca dokunmatiklerle iyi geçinemeyen Flash sitelerinin büyük bir bölümü, farklı web tarayıcısı eklentilerine ihtiyaç duyduğu için çalışmıyor.

Windows Update üzerinden şu sıralarda kullanıma sunulması beklenen değişiklik sayesinde IE10'da siteleri beyaz listeye alma zorunluluğu ortadan kalkmış olacak.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 8 Yorum

harikulade. tebrikler ve teşekkürler Microsoft....

Microsoft olmasa halimiz duman :)

Galiba beyaz liste yerine kara liste kullanacak demek istediniz.

Bugüne kadar akılları neredeydi?

Ayıp yahu... bu zamanda 2013 ylında bile internet explorer kullanan mı var?

Kardeş ben Google Chrome kullanıcısıyım ama İE10 da yaptığın bir kaç değişiklikle en hızlı tarayıcı olan google chrome dan daha hızlı bilmem anlatabildim mi? Ama tarayıcının normalde buyuk bir sorunu var oda bulanık yazıları düzeltme yapmaları lazim cünkü gozler dayanmıyor :)

Ya bu microsoft internet explorer 10 bulanık yazı görünmesini de halletse çok süper olacak google chrome daki gibi net bir yazı tipini sunsa çok iyi olacak. Çünkü iE 10 google chrome dan daha hızlı...

@cucik WİNDOWS UN YAZI TİPİ AYARLARINDAN DEĞİŞTİREBİLİRSİN

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir