IE10'un Metro sürümü Flash'a tekmeyi vurdu!

Windows 8'in Flash eklentisi hakkında aldığı bu sert karar, eminiz çok tartışılacak!

  • Zeynel A. Öztürk
Metro Internet Explorer 10'da eklenti olmayacak!
Microsoft, IE10'un Metro arayüzünde eklentiye ihtiyaç olmadığını düşünüyor

Windows 8'de yer alacak Internet Explorer 10'un Metro sürümünün eklentileri kabul etmeyeceği, dolayısıyla Flash'a sahip olmayacağı ortaya çıktı.

Görünüşe bakılırsa Apple'ın Flash'ı iPhone ve iPad'lerde engellemesinin ardından Adobe, bu kez de Microsoft'tan büyük bir darbe yiyecek. IE yöneticisi Dean Hachamovitch, Windows 8'deki Metro stili tarayıcıda mümkün olduğu kadar sadece HTML5 kullanmayı ve eklentilerden kurtulmayı çalıştıklarını söylüyor. Hachamovitch, eklentilerin Metro stili ve modern HTML5 web'i ile çok iyi uyuşmadığını sözlerine ekliyor.

Metro stili IE, pil ömrünü artırdığı gibi, şirkete göre güvenilirliği ve gizliliği de geliştiriyor. Hachamovitch, eklentilerin bir zamanlar oldukça önemli olduğunu ancak web'in HTML5 ile büyük yol katettiğini söylüyor. Hachamovitch'e göre eklenti teknolojisi artık web deneyimine birşey katmak yerine birşeyler götürüyor.

Peki IE10'un masaüstü sürümü nasıl olacak?

Windows 8'de iki Internet Explorer 10 sürümü yer alacak. Bunlardan bir tanesi standart masaüstü görünümüne sahipken, diğeri Metro arayüzü ile karşımıza çıkacak. "Masaüstü" sürümü eklentileri kabul edecek ancak Microsoft, en çok ziyaret edilen 97.000 site arasında yaptığı bir araştırmaya dayanarak eklentisiz Metro tarayıcıya geçmenin zamanının gelmiş olduğunu söylüyor.

Hachamovitch, ilk 97.000 sitenin yüzde 62'sinin Flash kullandığını ancak Flash olmadığında çoğunun HTML5'e geçtiğini ve çoğunun reklamları bu yolla da gösterebildiğini söylüyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 27 Yorum

chrome veya firefox kullanmak çokmu zor yani :D

kim ne derse desin appe kazandı .yine gelecegi en erken onlar gördü ...dokunmatik ekranlar çok ta kullanışlı olmayacak diyen cep telefonu üreticileri şimdi kafalarını taşlara vuruyor ( bkz nokia )

Demekki Silverlight da mic. in diger urunler gibi unutulucak kısa zamanda...

internet explorer kullanan kim firefox ,opera sorunu çözemezmi....

HTML5 hepsini Bitirecek gibi

Flash daha ne kadar dayanabilecek bilmiyorum ama bir 3-4 sene sonra Flash'ın internet dünyasındaki yeri sona erecek gibi.

peki flash siteleri nasıl gösterecek.

şu java çok hantallaştırıyor asıl buna bir çözüm yokmu 8 de.

yürü bee takdir ettim ilkdefa ms'i :)

İşte güzel bir haber flash ısrarla 64bit sürümünü çıkarmadı. Ayrıca flash ile yapılmış bir çok oyun aşırı derecede pcyi kasıyor. Zamanı gelmişti.

flash öldü yaşasın yeni html5

Yahu şunun gazı ile Flash bitti deniliyorya çok gülüyorum. IE'nin pazar payı ne ki Flash'ı bitirebilsin? Chrome zaten Flash gömülü geliyor. Firefox'ta plug-in olarak destekliyor. O tarayıcılar ölmeden Flash ölmez.
Hoş AIR biraz daha gelişirse, zaten sağlam bir yapı oluşturur, malum iOS'ta bile kullanılabiliyor artık. Flash sadece bir web eklentisi değil yani!

İşte güzel bir haber flash ısrarla 64bit sürümünü çıkarmadı. Ayrıca flash ile yapılmış bir çok oyun aşırı derecede pcyi kasıyor. Zamanı gelmişti.
-------------------------------------------------------------------------------
Flash bence iyi ve kasmasının nedenide raminizin yeterli olmaması 1 gb ramde çok kasıyor evet ama 2-3 gb raminiz olursa kasmaz bende 4 gb ram var çok seri mesela

zaten ie kullanmıyorum artık hiç kullanmam

HTML5'te 10 adet açığın bulunduğu ve bu açıkların giderilemeyeceğini belirtti Microsoft bu yüzden bence heveslenmeyin. Silverlightı da öldürdü ama pişman olacaklar bakın görün.

flash siteleri gstermek isterseniz, masaüstü ie10'u açarsınız, sonuçta tamamen yok denmiyor görüldüğü üzere. Başlattan açılan IE10 metro da yok sadece. Kendimde denedimi tablet için mü kemmel olmuş metro arayüzü, şimdiden hemde. ie10 tam ekranken parmaklı soldan çekin masaüstü gelsin, Windows ekibine hayranım

oh be, kurtulalım şu flash eziyetinden.

win8 e para verip alacağım valahi çıksında :))

haklı olabilirler ama bazı eklentilerin olmasının faydası da olabilir(flash dışında, toolbar'lar vs.) tabi bu herhalde sadece eklentiler için, IE'daki hızlandırıcıları(arama, translator gibi) kaldıracaklarını sanmıyorum, kaldırırsalar kötü olur bence...

masaüstü sürüm kabul ediyorsa çok ta sorun olmaz, eklenti gerekirse(HTML5 gitgide yaygınlaşıyor, çoğu zaman gerekmeyecektir, zaten Windows 8'in çıkışı 2012) masaüstü sürüm ile açarsınız, metro arayüzü bence gayet kullanışlı ve iyi tasarlanmış bir arayüz, ben iki arayüzü de kullanmayı düşünüyorum, henüz Windows Developer Preview'ı kurmadım, ama kuracağım(indirdim) ve Microsoft'un Windows Vista gibi bir artık hataya kesinlikle yer vermeyeceğini düşünüyorum, Windows 7'nin Vista'dan çok daha hızlı çalışması, sistem kaynaklarını çok daha az tüketmesi ve sorunsuz çalışması(ve tabi Windows 8'in aynı sistem gereksinimleriyle daha da az kaynak tüketerek çalışması) bunu belli ediyor...
Önceki Chip haberlerinde Windows Developer Preview'ı(Windows 8'in şu anki hali) indirebileceğiniz bir link bulunuyor.

peki flash siteleri nasıl gösterecek.
------------------
Cevabı yazıyor zaten 2. sayfada:
"Windows 8'de iki Internet Explorer 10 sürümü yer alacak. Bunlardan bir tanesi standart masaüstü görünümüne sahipken, diğeri Metro arayüzü ile karşımıza çıkacak. "Masaüstü" sürümü eklentileri kabul edecek ancak Microsoft, en çok ziyaret edilen 97.000 site arasında yaptığı bir araştırmaya dayanarak eklentisiz Metro tarayıcıya geçmenin zamanının gelmiş olduğunu söylüyor."

büyük ve önemli siteler html 5 e geçtimi (ki bu yakın) flash o zaman ölcek youtubeden atılım bekliyoruz daha iyi bi html 5 desteği için.

yıl olmuş 2011 hala ie kullananlar var

Peki ya teknoloji?

Teknoloji insanlara ne zaman tekme vuracak?

Geçen gün devletlerin de duyguları olduğunu düşünüyordum; çünkü onları yönetenler insan ve duygularından ne kadar isteseler de sıyrılamıyorlar.

Peki gelecekte ne olacak?

Bence gelecekte ülkeler yönetimlerini yapay zekalara bırakacaklar.Biz insanları işte o yapay zekalar yönetecek.Dünyanın geleceğini onlar belirleyecek;çünkü onlar asla hata yapmayacaklar.

Peki fabrikalarda, tarlalarda, madenlerde çalışan insanlar ne olacak?
Yapay zekalar ve robotlar insanların yerini aldığında insanlar ne iş yapacaklar, nasıl para kazanacaklar, nasıl ihtiyaçlarını karşılayacaklar?

Acaba geliştirdiğimiz teknolojiler bizi Komünizmemi götürüyor?

Korkutan bir senaryo ve bir gün gerçek olabilir...

Steven Spielberg

İe 10 'un kendine özel işe yarar webstore mağazası olupta eklentileri firefox gibi eklense diğer tarayıcıları anında sileceğim.

Flash kadar donanım kaynaklarını sömüren başka bir eklenti görmedim. Özellikle alışveriş sitelerini bir açıyorum işlemci kullanımı tavan yapıyor, rezillik başka birşey değil. İşlemcinin tavan yapması direkt elektrik tüketiminin katlanması da demek, cebimizden de çalıyor aynı zamanda. Tekmeyi vurmak için geç bile kalındı. Çok yerinde bir karar...

tüm reklamlar flash oldugu icin islemciyi yordugu kesin.

Sen de yorum yaz