IE11'e yeni sekme eşitleme işlevi ve fazlası!

Internet Explorer 11'de farkedilen yeni bir işlev ve değişiklik, bakın bizim için ne anlama geliyor!

Internet Explorer 11'e yeni sekme eşitleme işlevi!

Windows Blue'nun 9364 yapı numaralı sürümünün internete sızmasıyla beraber Microsoft'un web tarayıcısının son sürümü Internet Explorer 11 de ortaya çıktı. IE11'de ilk bakışa önemli bir fark yok gibi görünse de, tarayıcıdaki yeni işlevlerden bir tanesinin "Eşitlenen sekmeler" olduğu anlaşıldı.

Sızan görüntülerde "Synced tabs" etiketine sahip olan işlev, örneğin PC'nizden tabletinize geçtiğinizde aynı sayfaları kullanmaya devam etmenizi sağlıyor. Ancak bu işlevi ilk kez Internet Explorer'ın sunmadığını belirtelim: Benzer işlev, Chrome, Safari ve Firefox'ta hali hazırda kullanılıyor. Yeni işlev, Windows Phone için de sunulması halinde faydalı hale gelebilir gibi görünüyor.

IE11'de dikkat çeken diğer bir ayrıntı ise tarayıcının kendisini web sitelerine Firefox gibi tanıtabilmesi. Microsoft, tarayıcı web sitelerine tanıtan diziyi "MSIE"den sadece "IE"ye değiştirmiş bulunuyor. Bunun anlamı, web sitelerinin şu anki "CSS hack'lerini" IE11'de kullanamayacakları. Dahası kullanıcının doğru işlenmiş bir web sitesiyle karşılaşmasını isteyen Microsoft, User Agent dizisi içerisine "Like Gecko" ibaresini de eklemiş bulunuyor. Bunun anlamı ise web sitesinin tarayıcıya Firefox'a gönderdiği web sitesi ile aynısını göndermesi.

"Like Gecko"nun IE11'in final sürümünde de kullanılıp kullanılmayacağı, şu anki etkileri şimdilik tam olarak bilinmiyor.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 10 Yorum

bu saydığınız özelliklerin alayı opera tarafından icat edildi...şimdi yalakalık yapacaksınız ya yapın bakalım

@26 Mar 2013 14:59 Kendimi bildim bileli şu sitedeki tüm tarayıcı haberlerinde,nerde tarayıcının biri yeni bir şey çıkarsa hemen birinin gelip "bu operada zaten var" demesinden gerçekten bıktım..Sizin anlattığınıza göre opera muhteşem operada her şey var opera diğer tarayıcıların son 10 yılda neler yapabileceğini önceden biliyor ve yapıyor..Chrome,Mozilla,İE ve diğerleri sizlere sesleniyorum hiç bir yenilik yapmayın boşuna zaten yaptıklarınız ve yapacaklarını operada kesin vardır.Dükkanı kapadın gidin.

@26 Mar 2013 14:59 hay operanıza da başlıcam şimdi ya. zaten bir kere kurmamla kaldırmam bir oldu bu operayı. daha doğru düzgün java ve script desteği verin ilk önce sazanlar....

explorer 10 Windows 8 ile gerçekten mükemmel inanın diğer tarayıcılardan daha az insanı çıldırtıyor.Ekletinler konusu çok zayıf en azında temel ihtiyaçları karşılayacak eklentileri yapsanlar 1 numara olur ama işte Microsoft ben buyum diyor belkide o eklentiler yüzünden explorer ı mukammel buluyor olabilirim.

Haklisin opera yapti ama kimse operanin UI'sini, temasini, hizini sevmedigi icin kullanmak istemiyor

SAFARI'mle mutluyum

Internet Explorer 10 gerçekten çok başarılı, tekrarda IE kullanmaya başlayacağım hiç aklıma gelmezdi ama adamlar yapmış ve bu sefer çok güzelde olmuş.

internet explorer zaten mozilla tabanlı olarak doğmuş bir tarayıcıdır. eski versiyon ie aboutlarına bakarsanız görürsünüz. 90ların ortalarında ie2 aynı anda iki farklı adresin sayfasını açmaya bile izin vermiyordu. MS 90 başlarında interneti fazla ciddiye almadı ve MS network dayatmaya çalıştı, ama başaramadı. hatta msnetwork ekibi topluca istifa edip şirketi terketti ve internet işine girdi. bil abinin kafası o şekilde dank etti ve MS defacto olarak internetçi oldu. tarayıcıyı da mozilla organizasyonundan aldı... büyüyen şirketler genelde finansmanlarını güçlendirseler de yaratıcılıklarını kaybederler ve küçük ama idealist-yaratıcı şirketlerin icatlarıyla beslenirler.

@26 Mar 2013 21:26 beyefendi ya şaka yapıyorsunuz yada şaka yapıyorsunuz,ciddi olduğunuzu düşünemiyorum. mozillanın doğuşuna da şahit olduk netscapenin ölümünede şahit olduk .arada yıllar var. mozilla şirketi (bırakın tarayıcıyı çünkü o zamanlar adı farklıydı) henüz yokken yani bir tarayıcı oluşturmak için henüz ekip mekip yokken internet explorer vardı. şöyle söyleseydiniz belki biraz kabul edebilirdim. MICROSOFT internetin önemini anlayınca netscape teknik ekibini kendi bünyesine kattı. işte ozaman mantıklı olurdu. ama söyledikleriniz tamamen yanlış ve palavra bilgiler. LÜTFEN İNTERNETTE ARAŞTIRMA YAPMADAN BUTÜR YAZILARA GİRİŞMEYELİM. hiç olmazsa wikipedia dan alıntı yapsaydınız

Aklın yolu bir.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir