IE12, önemli arayüz yenilikleriyle gelecek!

Biraz Chrome, biraz Firefox! Internet Explorer, rakiplerinden esinlenerek yeni tasarımına kavuşuyor.

  • Zeynel A. Öztürk
IE12, önemli arayüz yenilikleriyle gelecek!

Internet Explorer'ın Chrome ve Firefox'un gerisine düşmesini istemeyen Microsoft, yeni işletim sistemi Windows Threshold (9) ile beraber ona önemli bir güncelleme sunmaya hazırlanıyor.

Internet Explorer 12'nin (veya Internet Explorer'ın bir sonraki sürümünün) Windows Threshold'un bu ayın sonunda yayınlanacak teknik önizleme sürümünde yer alıp almayacağı bilinmiyor. Ancak IE12 çıktığında, son raporlara göre birçok yenilik getirecek. Chrome ve Firefox arasında, düz bir görünüm kavuşacak olan IE12'de sekmeler, diktörtgen şeklinde olacak ve pencerenin en üstünde, sol taraftan başlayacaklar.

Internet Explorer 11'de URL çubuğu ve sekmeler, aynı çizgide yer alıyorlar. IE12'de ise sekmeler, URL çubuğunun üzerinde görünecekler. Ortaya çıkan görünüm, Chrome'u oldukça andırıyor, ancak Microsoft'un da etkilerini taşıyor. Geri, ileri ve yenile düğmeleri, sekmelerin altındaki URL çubuğunda görünüyor.

Bir başka büyük değişiklik ise tarayıcının Chrome'da olduğu gibi eklentileri destekleyecek olması. IE11 de eklentileri destekliyor, ancak eklentileri yüklemek Chrome'da olduğu kadar kolay değil.

Okuyucu Yorumları

Toplam 28 Yorum

Internet Explorer mı? O neydi ya? Bir önceki milleniumdan kalma bir yazılım olsa gerek.

@13 Eyl 2014 18:47 senin kafan basmaz

@13 Eyl 2014 18:47 biraz daha büyüyünce öğrenirsin merak etme :)

@13 Eyl 2014 21:13 Şeker şey, "2 tane bilgisayar ders kitabım var ve üniversitede 12 yıldır temel bilgisayar dersi veriyorum" dersem...

İE gitsin ilk önce sekmelerin görev çubuğunda pencere gibi görünmesini engellesin.

@13 Eyl 2014 18:51 onu ayarlarda kapayabiliyorsunuz

@13 Eyl 2014 21:09 Bulamadım ben ayrıca sorun bunun varsayılan olarak gelmesi.

normal bir durum eklentiler aracılığı ile yayılan zararlıların neredeyse %95' i ie tabanlı hiç te kolay değil güvenliği en üst düzeyde tutmak. chrome ve firefox iyi güvenli vs diyenlerin halen kabullenip göremediği nokta aslında bu Microsoft yerinde olsam kanıtlamak için ie' yi tamamen kaldırıp firefox ve chrome üzerine bırakıp kullandırtırım aradaki farkı gören kullanıcılara da o zaman işte sormak lazım İE' mi yoksa diğer tarayıcılar mı ve ayrıca gelecek cevabı düşünme gereği duymadığım gibi tekelcilik davası açanlara da kocaman bir kapak olur.

@black_flood Nasıl bir kapak ile karşılaştın ki de kapak koyma ihtiyacı duydun :))

@black_flood Active X desem.İE nin hayatımıza virüsler için otoban inşa etmesine olanak sağlayan eklentisi değil midir. İE 11 de bile hala Active X kullanılmakta ve bu yüzdendir ki hemen her ay en az bir adet İE güncellemesi gelmekte. Flash kilitlenmeleri. Sağolsun İE'nin bir diğer acı hatırası. Tamam bu biraz tek yanlı oldu. Adobe'nin de bundan payı hatta MS den bile büyük. Ama madem ki böyle bir arızanın tekrarlanacağını biliyorsun, yaması olduğu halde diğer tarayıcılardan oldukça geç bunu veriyorsun. "her virüs İE'li doğar" Bu da şakayla karışık acı bir gerçek. Şimdi bana "diğer tarayıcılar" olayına değinmeyin lütfen. Ben de biliyorum diğer tarayıcıların zayıflığını. Ama gelin görün ki işin öteki yüzünden virüsler, trojanlar öncelikli olarak İE'de test ediliyor. Çünkü İE de açık yakalamak diğer taraycılara göre çok daha kolay ve tasaruflu. Keşke dediğiniz gibi MS, İE'yi kaldırmamız izin verse. Üçüncü parti yazılımları geçtim. windows'un kendisinden bile doğal yollarla kaldırdığımız da Windows da bozulmalar, donmalar daha bir çok hata çıkmakta. İE den memmun olmayanların İE'yi tutmalarının tek sebebi devlet daire kurumları yüzünden ya da kendi beğendikleri tarayıcıları yüklemek için

Hos degisiklikler, Microsoft bile bazen gercekleri gorebiliyormus. Hep burnunun dikine gidilmez tabii. Windows 8 den 9 a gecisteki gibi arada geri donusler ve kullanici taleplerini goz onune almayi ogrenecekler galiba.

Tasarımı değiştirsin daha güzel yapsın hızlıda zaten :D

Sonunda. Ama ie11den daha düz bir tasarıma nasıl sahip olabilir merak ettim.

Dünya'daki en iyi ve en çok kullanılan tarayıcı nın gelişmesi çok güzel olur

hızı falan iyi. tek isteğimiz metro ve masaüstü olarak 2 versiyonunun bulunmaması

internet explorer kullanan enayiler cehaletlerini nasıl saklıyacak merak ettim...

Sadece Chrome'u andırıyor olamaz. Opera ve Firefox da sekmeler aynı düzende. Ama en iyi tasarım Opera'da. Ayrıca Opera 24 ile gelen yenilikler tablette çok iyi kullanım deneyimi yaşatıyor. Internet Explorer'a gelecek olursak en büyük eksikliklerini gidermiş olacaklar. O da eklenti desteği. IE moderni de tasarım anlamında değiştirmeleri lazım. İki tarayıcıyı tasarım olarak yakınlaştırıp gelecekte tek bir tarayıcıyla yollarına devam ederlerse iyi olur. En azından sekmeleri yukarı alarak işe başlayabilirler.

Yahu chrome la firefox ara yüzünün nesi güzel sanki ie de sekmeler dikdörtgen değilde kare

Bazı eski devlet siteleri olmasa hiç kullanmayacağım şu ie yi.

İe 6 sade bir tasarıma sahipti

yapcakları şey aslinda sadece chrome değiştirip varsayilan yapmak

Umarım sitelerle uyumu da düzetmişlerdir.

Ben ie'yi bırakalı yıllar oldu (yaklaşık 6 sene). Onboard ekran kartlarında sıkıntı yapmaya başladığı gün, ie'yi bıraktığım gün oldu.

Eklentilerle zenginleşirse bence en iyi tarayıcı olsbilir.

IE 10 dan sonra adam edildi kullanmasını bilen için ;)

chip sen once siteni ie11 ile uyumlu hale getir

Onemlı olan işlev görünüm çok mu onemlı

Her siteyi uyumluluk modunda açmaktan bıktım. İe 11 pek çok siteyi hatalı açıyor.

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play