'IE6 onlardan daha güvenli'

MS'in ihtiyar internet tarayıcısı Internet Explorer 6 hakkında sizi de çok şaşırtacak bir açıklama.

  • Ali Güngör
Internet Explorer 6'yı seçtiler!
Chrome ve Opera artık Chase'e erişemeyecek

Amerikan Banka devi Chase, internet bankacılığı hizmetlerinde Google Chrome ve Opera internet tarayıcıların güvensiz olduğuna karar verdi.

Bankacılık hizmetlerinin Internet Explorer 6'yı desteklemeyi sürdüreceğini belirten Chase, daha yüksek güvenlik için Internet Explorer 8 gibi yeni tarayıcıları da desteklediklerini açıkladı.

Mac için Firefox 2.0 ve Safari 3.0 üstü sürümleri de destekleyen Chase, eski sürümleri kullanmanın daha riskli olduğunu belirtiyor. Bununla birlikte Chrome ve Opera'yı güvenli bulmayıp da Internet Explorer 6'yı desteklemesi şaşırtıyor.

IE6 artık çok eski bir internet tarayıcı ve yeni güvenlik önlemlerini içermiyor. Bununla birlikte uyumluluk avantajı sunuyor ve güvenlik açısından da Chase tarafından Chrome ve Opera'ya yeğleniyor. Opera kullanıcıları cep telefonlarından Opera Mini kullanarak da, Chrome ile de online bankacılık işlemleri yapamayacak.

Okuyucu Yorumları

Toplam 13 Yorum

Bu ne perhiz bu ne lahana turuşusu...

Araç olarak da 1970 model bir Mercedes'i tercih ediyorlardır.

İE6 hepimizi gömer.

Bana biraz banka ile anlaşmalı reklam gibi geldi eskileri kullanma deyipte eski bir tarayıcı sürümünü övmek biraz düşündürücü !

ıe 6 mı kaldı

Wow! Şaşırtıcı! Buna nası karar vermişler acaba?

demkki Chrome hepsin'den iyi :)

Biri gelir kaynagini reklam gelirlerine baglamis google devinin chromu , digeri ise kendini pazarlamak ve üst yerlere gelebilmek icin hersey mubah dir mantigiyla ilerleyen opera, ben teknik yanini bilmem ama insanin kafasinda önyargilarin olusmasi cok dogal geliyor bana. Tabiki sebil dagitilan firefox un böyle bi gayreti olmayacagi cok acik MS in ie sini ise sanirim konusmaya bile gerek yok ...

opera güvensizmiş ha güleyim bari espiri yapmış arkadaş sistemlerini standartlara uydursunlar sonra kim güvenli baksınlar

Açıklama kısmen doğru bence, şöyleki Chrome un kullanıcın her yaptığını izlediğini biliyoruz google meraklı bir şirket her ne kadar bu bilgileri kötü amaçla kullanmadıklarını belirtselerde ne yaptıklarını bilmiyoruz. Opera nın güvensiz bulunması opera mininin çalışma mantığıyla ilgili opera mini yazdığınız adresi opera sunucularında açıp sonra size gönderir bir nevi proxy gibi keza opera desktop versionudaki turbo fonksiyorunda aynı mantıkla çalışır bunun amacı sizin sadece opera sunucusuyla muhattap olmanız ve resimlerin kalitesi düşük versionlarını üreterek daha hızlı bağlanmanız. bu durumda gönderip aldığınız bütün veri opera sunucularından geçeceği için izlenme riski tabiki var. bende bir opera kullanıcısı olduğum halde bu konuda hak verebilirm ama opera turbo kullanılmadığında böyle bir risk söz konusu değildir. opera kullanıcıyı izlemez, bağlandığınız siteler haricinde başka ip adreslerine bağlantı kurmaz update adı altında startup görevlerine ne iş yaptığı olmayan processlar eklemez. bknz: chrome.

Haha ie6 yı destekleyip güvenlikten bahseden biri :D

Haha ie6 yı destekleyip güvenlikten bahseden biri :D

eminim %90 eski sistem kullanıyorlar ve kodlayan kişiye zor geldiği için sistemi sadece ie de çalışır halde kodladılar dolayısı ile ie den şaşmıyorlar :D

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play