IE8'e Microsoft engeli

Windows'un otomatik güncellemesi ile IE8'e sahip olmak mümkün; tek engel Microsoft...

  • Ümit Öncel
IE8'e Microsoft engeli
Merakla beklenen IE8, şu an için "tercihe bağlı" bir güncelleme.

Normal şartlarda Windows'un otomatik güncelleme seçeneği, işletim sisteminin pek çok öğesini kullanıcının bir şey yapmasına gerek kalmadan güncellemesini sağlıyor. Pek çok sistemin varsayılan ayarı, Microsoft'un önemli bulduğu güncellemelerin otomatik olarak kurulmasını mümkün kılıyor. Bu nedenle Microsoft'un ünlü tarayıcısı Internet Explorer'ın yeni sürümü aslında haberimiz olmadan sistemimize kurulabilir ve biz de kullanmaya başlayabilirdik. Fakat Microsoft bunu önlemek için önem seviyesini "yüksek öncelikli" veya "önemli güncelleme" olarak belirlememeyi tercih etti. Peki Microsoft, tam ta tarayıcı savaşları bu kadar kızışmışken, merakla beklenen tarayıcısının kullanılmasını neden engellemeye çalışıyor?

Aslında bunun ilk sebebi sektörden gelen talepler. Pek çok web ve masaüstü yazılımcısı, IE8 yaygın olarak kullanılmaya başlamadan önce, kendi yazılımlarını yeni tarayıcıda test etmeyi tercih ediyorlar. Böylece olası uyumsuzluklarda erkenden önlem alıp, kendi yazılımlarının kullanıcı kaybetmesini sağlayabilirler. Bu anlamda, bu uygulama ilk kez yapılmıyor. Fakat bu kez ikinci bir sebep da var. IE8 ile Microsoft web standartlarına uygunluk anlamında büyük bir adım attı. Bu sayede tüm tarayıcıların web kodlarını aynı şekilde yorumlaması ve görüntülemesini sağlamaya çalışan standartların önemi arttı. Daha önceden, öncelikli olarak IE'ın kod yorumlama mantığına göre hazırlanmış siteler, yeni IE'da beklenilen performansı gösteremeyebilir. Bu yüzden IE farkı görüntüleme imkanı sunuyor fakat beta testlerde kullanıcıların bu farklı görüntüleme seçenekleri arasında uygun geçişleri yapmadıkları ve varsayılan görüntüleme seçeneğini kullandıkları ortaya çıktı. Ayrıca gelen şikayetler arasında aynı görüntüleme seçeneğinin, aynı siteyi farklı ziyaretlerde değişik sonuçlar ortaya çıkardığı da vardı. Microsoft bir yandan bu kullanıcı temelli sorunları çözmeye çalışırken, diğer yandan da profesyonellerin kendi yazılımlarını IE8 ile uyumlu hale getirmek için vakit kazanmalarını sağlamaya çalışıyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 12 Yorum

güncelleştirmeye koyduklarına göre beta değildir bu demi biri cevaplarsa iyi olur

Bence Windows 7 çıkana kadar bu 8'i çıkarmayacaklar...

Sadece bu tarayıcı savaşının sonunu bekliyorlar, sonra piyasaya sürüp tekrar eski kullanıcı kaybını kazanmak istiyorlar. Bende olsam aynısını yapardım. Rakipinizen yediğiniz yumruğun üstüne yumruk atarsanız, rakipinizden bir yumruk daha yersiniz. O yüzden yediğiniz yumruğun üstüne gardınızı alıp toparlanmaya çalışmak ve uygun anda bir yumrukta sizizn atmanız en doğru kuraldır. Microsoft'ta bunu yapıyor...

çıktığı günden beri firefox kullanan biri olarak win7 ile birlikte gelen ie8 beta2 yi çok beğendim. bence ön yargılarınızı bir kenara bırakıp deneyin, şu anda kullandığım firefox dan bariz daha hızlı, üstelik benim firefox da sadece 2 adet eklenti var..

şu an İE nin en iyisi 7 dir bu böle İE 8 daha betadan bile kurtulamadı bu nasıl iş anlamadım....

win 7 ile sunup, yenilik diyecekler

valla bende yıllar yılı ff kullanırım şimdi ff 3.0.5 kullanıyorum ama bazı siteler ısrarla ie istedikleri için ie'mide güncel tutarım... şu an ie8 beta 2 yüklü... Önyargıya gerek yok gerçekten güzel olmuş... ff'ye vefa borcum olmasa ie8 kullanırdım yani... Şu an zaten iki tarayıcı mevcut sistemde ff3 ve ie8 gerisi (şu pek bi meşhur opera ve safari dahil) hikaye.....

Aslında her ikiside problemli, o kadar çok problem çıkıyor ki. Özellikle iş hafızaya geldiğinde iki tarayıcıda çok kötü durumda. Şu anda kullanmakta olduğum firefox makinemden 100 küsür MB götürüyor, Explorer'da pek farklı değil.

beta olmayanı çıktımıki ,yazılanlara göre çıkmış gibi

Win7 de cok güzel çalışıyor, vistada üc sayfa açınca cpu kullanımı %100 oluyor. Virus varmı, yok aksina cok güvenli bir bilgisayar kullanıyorum.. (GTA4 un cpu kullanımı ise %87)

ne yapsalar yalan... bir işi beceremez bu microsoft. cacık olmaz cacık ie den

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play