IE8 sormadan hareket etmeyecek...

Microsoft'un çok tartışılan IE8 uygulaması nihayet sona erdi. Peki ama bu uygulama neydi?

IE8 sormadan varsayılan tarayıcı olmayacak
Microsoft artık sormadan IE8'i varsayılan tarayıcı yapmayacak

Microsoft, Mayıs ayı içerisinde uygulamaya koyduğu bir uygulama nedeniyle çok tartışılmıştı. Size daha önce detaylarını aktardığımız uygulamanın tartışılmasının sebebi ise yeni Internet Explorer 8 güncellemelerinde, eğer Hızlı Kurulum seçeneği aktifse tarayıcıyı Windows'un varsayılan tarayıcısı olarak belirlemesiydi. Aradan 2 aydan uzun bir süre geçtikten sonra Microsoft bu konudaki baskılara daha fazla dayanamadı ve bu konuda geri adım attığını açıkladı.

Microsoft'un yaptığı resmi açıklamaya göre bu karar, kullanıcılar ile yapılan görüşmeler sonucunda alındı. Fakat piyasa analisti Michael Silver, Microsoft'un bu açıklamasını pek inandırıcı bulmamış durumda. Silver'a göre "bu Microsoft'un gönüllü olarak vereceği bir karar değil". Silver, Microsoft'un Avrupa Birliği'nin baskıları sonucunda bu uygulamada geri adım attığını düşünüyor.

Bundan sonraki Internet Explorer 8 yüklemelerinde artık kullanıcılar hızlı kurulum seçseler bile, sistem kullanıcıya varsayılan tarayıcıyı IE8 olarak değiştirmek isteyip istemediğini soran ayrı bir seçenek gösterecek.

Bu karara Mozilla'nın CEO'su John Lilly'in tepkisi ise "İyi bir değişiklik, Microsoft nihayet IE8 ile doğru olanı yapıyor" oldu.

Ümit Öncel

Okuyucu Yorumları

Toplam 7 Yorum

ya ne saçma bi kavgadır. zaten her tarayıcı açılışta sana varsayılan olarak ayarlı değil olsun mu die soruyo. IE8 kurulumda ayarlasa ne olcak ki ?

çok ağır çalışıyor benim bilgisayarımda mozilla vey cherma yanında arama yapmak için bile kullanmaya değmez..

herkes mıcrosoft'a yüleniyor ama geçenlerde fırefox u kurayım dedim malesef o sormuyor varsayılan olarak değiştirelecek diye bi ibare var sadece yani şeçim yapamıyorsunuz.Mozilla nın ceo su önce bunu açıklasın.

biraz daha dikkatli olsan görürdün.

CHIP Online Ziyaretçisi yazmış:
herkes mıcrosoft'a yüleniyor ama geçenlerde fırefox u kurayım dedim malesef o sormuyor varsayılan olarak değiştirelecek diye bi ibare var sadece yani şeçim yapamıyorsunuz.Mozilla nın ceo su önce bunu açıklasın.

@Bugün 14:26
Yanlış biliyor olmayasın? Çünkü bende "firefox varsayılan tarayıcı olarak firefox otomatik olarak ayarlandı" diye bir şey demiyordu. Anlayacağın mozilla; sen dediğin gibi tabiri caizse dayatma yapmıyor. Ben firefox'u kurduğumda firefox: "varsayılan tarayıcı olarak kullanılsınmı?" diye soruyor. Ben istediğim için evet dedim ama sen istersen mesaj kutusunun altında "bir daha sorma" gibi bir ibare var onu işaretleyip hayır dediğinde artık daha sormuyor.

Microsoft gibi dev bir kurumun profeyonel yazılımcıları tarafından programlanan IE8' emi güvenisiniz, yoksa nezaman iflas edeceği ve bu tarayıcı üretimi işini ayakçı takımı olarak görevi zanneden diğer yan kuruluşlara mı?

IE8' den vazgeçmeyin çünki şu an hangi tarayıcıyı kullanırsanız kullanın bir kere " MICROSOFT WINDOWS " üzerinde kullanıyorsunuz, Sorarım size et ve tırnağıbirbirinden ayırırken canınız yanmaz mı?

eee diğer taryıcıları kuranlar sistem açıklarını ve uyumsuzluklarını, ayrıca riskleri kabullenmiş oluyorsunuz. Canınız yansın ozaman benim umurumda değil ve umurunda olmayan daha bir sürü insan var

yaşasın MICROSOFT

bende mozilla kullanıyodum ama ie8 e geçtim bence biraz daha iyi

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir