"IE9 Firefox 4'ün gerisinde kaldı çünkü..."

IE9'un download sayılarında Firefox'un gerisinde kalmasını bakın Microsoft nasıl savundu...

  • Zeynel A. Öztürk
Internet Explorer 9, Windows Update ile yayılacak
IE9, ilk indirme rakamlarında Firefox'un gerisinde kaldı

Internet Explorer 9'un, ilk indirme rakamlarında Firefox 4'e malup olmasının ardından Microsoft, rakamların önemsiz olduğunu ve gerçek sonucun uzun dönemde ortaya çıkacağını savundu.

IE reklam direktörü Ryan Gavin, IE9'un Haziran ayının sonunda Windows Update yoluyla 'geniş çapta yayılacağını' söyledi ve ekledi: 'Her tarayıcı, önceki sürümden son sürüme yükseltmek için bir mekanizmaya sahip. Bu, IE9'da Windows Update ile yapılacak.'

IE9, yayınlandıktan 24 saat sonra 2.3 milyon kez indirilmişti. Firefox 4 ise aynı sürede 7.1 milyon indirmeye ulaşmıştı. IE9'un geride kalmasıyla Microsoft şimdi rakamların önemsiz olduğunu söylüyor ve yazın yapılacak 'büyük itiş'in üzerinde duruyor.

'Geniş yayım' ne kadar doğru?

Microsoft, her ne kadar Windows Update ile yapılacak bir 'geniş yayım'dan bahsetse de IE9 en geniş indirme mekanizması olan internette zaten sunuluyor, dolayısıyla bu ibarenin doğruluğu tartışılır. Ancak IE9'u daha çok Windows 7 PC'sine yüklemekte Microsoft'un başvuracağı en iyi yol Windows Update'den geçiyor.

IE9, tüm dünyadaki PC'lerin yarısından fazlasının kullandığı Windows XP'de çalışmadığından Microsoft'un Windows 7 pazar payını artırması gerekiyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 59 Yorum

insanlar firefox'ı neden kullanır hiç anlamam saçma sapan eklentili turuncu renkte IE çakması.

opera gibi tarayıcı varken firefox kullanılması anormal.

bu saçmasapan eklentiler sayesinde IE ye farkatıyor. Birçok özellikler var saçmasapan dedigin eklentilerde mesela "cookie editör" eklentisi sayesinde fileserve, hotfile... den premium hııznda indirme yapabiliyorsun :)

"insanlar firefox'ı neden kullanır hiç anlamam saçma sapan eklentili turuncu renkte IE çakması."

İnsanlar firefox kullanıyor çünkü ie nin tekeline vurulan ilk ciddi darbedir.O beğenmediğin firefox olmasaydı muhtemelen hala ie6 kullanıyor olacaktın.Firefox, opera, chore, safari derken bilinçli her kullanıcı ie yi terk etmeye başladı.Bu rekabet sonunda ancak tarayıcı geliştirme ihtiyacı duydu.Sen bugün daha iyi bir tarayıcı kullanabiliyorsan öncelikle firefox a teşekkür etmen lazım.Firefox ie çaması değil olsa olsa ie diğer tarayıcıların çakması olur.Ie kullanıcılarının yeni diye kullandığı bir çok şeyi yıllardır firefox, opera kullanıcıları kullanmakta.Kullandığım bir çok tarayıcıdan sonra en fonksiyonelinin opera olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim.Diğer tarayıcıların bir çoğunda sonradan eklenen ve olmayan bir çok özellik yıllardır operada mevcut.

xp ciler chrome gecti

Tekelcilik şu bu ne derlerse desin, diğer tarayıcı firmalarının ve kullanıcılarıın ağzına bakmadan ie9'u windows update'e hemen vermesi lazım. O zaman kullanıcı sayısı arttırabilir. Daha ie9'u kulllanmadan kötüleyenler var.
IE9 bence FF4'ten iyi. Chrome'u bile hız konusunda deviriyor ama Chrome daha kullanışlı. Opera ise bilgisayarımın yakınına bile yaklaşamaz.

çakma diye bi olay yok arkadaşım insanların en kolayına gelen arayüz bu ayrıca bu ilk olarak Google Chrome da vardı.

Bende hiç anlamam ie neden kullanırlar. Eklentisiz, güvenliksiz, yol geçen hanı gibi bir tarayıcıyı. Güvenli sörf için yamalı bohça gibi 1001 tane yama yapılması lazım ki yine güvenlik şüpheli :)) Firefoxta ise istediğim eklentileri kurarak, sınırsız kişiselleştirme özgürlüğüne sahibim. Bu güne kadar kimin bilgisayarında firefox yükleyip bir süre kullandıysam hepsi şuan ie'yi bıraktılar :))

bende tam tersini söylüyorum ie yi insanlar nasıl kullanır yıllardır kullanmıyorum daha kullanışlı sekme sistemi iyi olan daha hızlı ve eklentilerle birçok kolaylık kazanan firefox-chrome-opera varken ie ye bakılmaz bile

Internet Explorer 9'un Windows Update ile gelmesi adil bir rekabeti sağlamıyor. Microsoft tekelcilikte elinden geleni yapıyor...!

dünyanın yarısı xp kullanıyor. windows update ne işe yarayacak?
kaldı ki korsan kullananlar zaten güncellemiyor. sadece orjinal olan ie7 ve ie8ler ie9a dönüşecek.
sanki tüm dünya ie 9 olacakmış gibi konuşuyorlar.
boşverin en iyisi youtube kullanmaya devammmm

İE9 Rekor kırdı diye övünürlerken rakama çok önem veriyorlardı ne olduda şimdi rakam önemli değil diyor microsoft...
kusura kalmasın ama firefox kullanım ve görüntü olarak 5 basar ie9'a
ie9 tasarım olarak sanki hiç uraşılmamış ilk şablonu neyse aynı şekilde yayınlandı..ie8 çok daha güzel bir tasarıma sahip..ie9 kullanmıyorum ie8 kullanıyorum firefox 4 ve chrome tercihim..

bende neden IE kullanır anlamam;
hayatımda gördüğüm en kötü tarayıcı;
chrome; firefox ve opera arasında ise nerdyse hiç fark yok sadee firefox vidyoları yavaş yüklüyor; bir de chrom çok hızlı açılıyor;
çok çok hızlı açılıyor

insanlar firefox'ı neden kullanır hiç anlamam saçma sapan eklentili turuncu renkte IE çakması.
Bugün 11:14
-----------------------------------------------------------------------------

anlamadığın için kullanmıyorsun belli. sen ie kullanmaya devam et.

internet explorer la kendimi guvende hissetmiyorum. antiviruslu makinede bile cok problem yasadim

Bana kalırsa tercihim firefox olur. Eskiden IE'yi seviyordum ve kullanıyordum. Fakat son sürümü hiç de hoşuma gitmedi. Sürekli hata veriyor, sürekli birtakım sorunlara neden oluyor. Beni kendisinden soğuttu. Artık bende Firefox kullanıyorum.

Firefox iyidir beyler.Şu ana kadar kullanımı en kolay tarayıcıdır.Ie 9 'a gelince micro yine saçmalamış.Tabii reklam önemsiz.Bilmem kaç milyon insan firefox kullanıyorsa bir nedeni var değil mi.

Chrome denilen tarayıcı kullanıcı arayüzü açısından tam bir opera+safari çakması diyebilirim.Hızlı mı tabii ki hızlı.Hatta en hızlılar listesinin 1. sırasında olması lazım.

Firefox bugün yarın daima.Bizden biri.

Firefox iyidir beyler.Şu ana kadar kullanımı en kolay tarayıcıdır.Ie 9 'a gelince micro yine saçmalamış.Tabii reklam önemsiz.Bilmem kaç milyon insan firefox kullanıyorsa bir nedeni var değil mi.

Chrome denilen tarayıcı kullanıcı arayüzü açısından tam bir opera+safari çakması diyebilirim.Hızlı mı tabii ki hızlı.Hatta en hızlılar listesinin 1. sırasında olması lazım.

Firefox bugün yarın daima.Bizden biri.

Herkez istediğni kullansın birbirimiz eleştirmemize gerek yok ''sen ie kullanmaya devam et'' , ''firefox ie çakması'' vs gibi şeylerler bende 3 tane tarayıcı var hepsinin avantajı ayrı

chrome fore ever:)

Windows XP ye kurulmaması nedeniyle sayıyı baya düşürmüştür ama XP yi bitirmek, Microsoft için daha hayati bir hedefi olduğundan IE9 download sayısını feda etmişler :)

ie nin savaşı kaybettiğinin başka dilde anlatımı

IE9'u test ettim (1 ay) sonuç
Forever
Firefox
Profesyonellerin Seçimi

not:Greasemonkey eklentisi hakkında bilgin yoksa, internetin 'İ' si fazla gelirs sana.

IE9 kullanmak istiyorum ama o beni kullanma dercesine hep aksilikler ortaya koyuyor. Anlamadığım geri tuşu neden öyle yarım yamalak görünüyor. Hadi beta rc derken final sürümünde bu hata düzeltilir dedik ama yine aynı kaldı. Aol yada turkcell kontör yüklemede sorunlar birbiri ardına patlıyor ie9 ile. ie8 daha stabil bunun yanında.

Şu anda Chrome kullanıyorum. Bir ara firefox 4 indirdim denedim ve chrome ile karşılaştırdığımda berbat olduğunu gördüm.

İe9 sağlam bir güncellme çıkarmaz ise işi gerçekten zor. Vista gibi bir dile düşerse biraz zor toparlar. Microsoft şaşırma, sabrımızı taşırma :p

Max_Real Qnx

güvenlikli internet derseniz firefox,hızlı internet derseniz chrome,herşeyi olsun derseniz opera, çakma olsun derseniz ie

win7 nin pazar payı arttırılır xp desteği kesilerek update yayınlamayarak , win7 fiyatlandırmada indirime gidilerek başka neler olabilir bilen yazsın lütfen

chrome ve ıe9 kullanıyorum. frefox da vardı sildim. elimdeki safarinin bile ondan hızlı olduğunu görünce tabi. bence hızda 1. chrome. 2. ıe9 frefox kaçıncı bilemem.

Opera varken hiç birine gerek yok.opera opera opera...

Opera varken hiç birine gerek yok.opera opera opera...

bilgisayarımda hem xp hemde win7 kurulu xp'den kurtulmaya çalıştıkları için asla indirmeyecem ie9 ve daha sonra çıkacak sürümleri yola firefox chrome ve opera ile devam

Her zaman için dediğim gibi şu anda piyasada Windows ile en sağlam ve 64 bit desteğiyle çalışan tek tarayıcı sevgili Internet Explorer 9 dur. gerisi ise sonradan birbirlerinin kopyası olan birkaç tefferruattır ve en önemliside tasarımcılar ve gerçek profesyoneller IE kullanır...

windows 12 çıkar bu xp ciler ve diğerleri hala aynı tas aynı hamam ağlamaya devam ederler. zaten çoğunuz korsan kullanıyor bide utanmadan yüzsüzlük yapıp windowsa laf atıyorsunuz o beğenmediğiniz windows sayesinde pc ile tanışıp dünyadan haberiniz oldu. aşın biraz kendinizi...

firefoxta indirme oldu fakat kullanım olmadı..sadece bu kadar..crome cok cok hızlı açılıyormuşta yok firefoxun eklentisi varmış ta hep hikaye..konforlu tarayıcı varsa oda operadır..örnek olarak mercedes opera ise renault firefox yada cromedir..bu aynen böyledir.kalite =opera

firefox eklentilerle şişirilmiş içi boş bir tarayıcıdır, chrome desen daha doğrus dürüst sayfalarla uyumluluk problemlerini çözemedi, opera desen yorum yapmaya bile değmez, safari diye birşey var ama tarayıcımı değilmi belli değil. sonuç olarak xp gibi modası geçmiş bir program kullanmıyorsanız kesinlikle ve kesinlikle kötünün iyisi şu anda ie dir. kusura bakmayın ama acı ve gerçek olan budur.

firefoxta indirme oldu fakat kullanım olmadı..sadece bu kadar..crome cok cok hızlı açılıyormuşta yok firefoxun eklentisi varmış ta hep hikaye..konforlu tarayıcı varsa oda operadır..örnek olarak mercedes opera ise renault firefox yada cromedir..bu aynen böyledir.kalite =opera

hesap etmedikleri şey bir kişi o tarayıcıyı indirdi diye varsayılan olarak kullanacak diye bir şey yok.ie firefox hep güncellerim ben ama chromium danda vazgeçmem.windows update ile ie9 kurduracak zorla microsoft insanlara :)

İE'nin önceki sürülmeri bilgisayarı çok fazla kasıyordu.
Doğrusunu söylemek gerekirse İE 9'u indirmeye elim gitmedi.Ama Firefox kendini kanıtlamış bir tarayıcı olarak çıktığını duymamla indirmem bir oldu.
Şuana kadar İE,Firefox,Chrome,Safari ve Opera'yı kullandım.
Firefox ve Chrome'dan vazgeçmem. :))

Windows updatelerin arasına koyup ver millete gitsin

opera gibi tarayıcı varken firefox kullanılması anormal.
-----
Yeni firefox operaya benzemis zaten.

lan nedir bu youtube kullanalım muhabbeti ya :D
banada söleyin olm

henüz firefox un da sadece ana kullanıcılar tarafından indirildiğini ve ubuntu, fedora gibi paket dağıtım sistemi ile çalışan OS larda henüz update kanalı ile yayılmadığını micro$oft unutmuşa benziyor...
Rakamlar sürekli düşük tutulmaya çalışılsada ben web sitelerime gelen trafiklerden ve diğer loglardan linux dağıtımlarının toplamda %20 yi geçtiğini görebiliyorum. Bu dağıtımların henüz firefox 'u kendi repo larına koymadıklarıda ortada... Micro$oft bir türlü çuvalladığını kabul etmek istemiyor anlaşılan....

maxthon3 internet tarayıcısını herkese tavsiye ederim tüm tarayıcılardan daha hızlı :)

yahu ie 9 xp ye çıksa fayyrsfottiriğin esamesi okunmazdı burada :))

ben söyliyeyim..explorer sistemde kurulu olduğu için kullanıcıların %80 indirmiyor bile.kaldıki yüzde 20 lik kısım o da explorera denk geliyor

Yani adam diyorki "ie9 u windows update ile millete dayatıcaz, otomatik güncelleştirmesi açık olanlar, bir sabah bi bakmışlar, ie9 kurulu , sonrada bakın ne kadar kullanılıyor diyecez"

firefox un eklenti desteği ve hızının çok büyük etkisi var. ve zaten firefox kullananlar güncellemelere meraklı ama internet explorer genellikle takip edilmiyor .

:Hiçbir FF fanatiği internet bağlantısı kesilse bile FF indirme sayacının hala saydığını görmüyor.
O kadar indirildiğini hadi ispatlayın desem bir Allah'ın kulu ispatlayamaz. Boş beleş ben üstünüm yarışı, fanatikler de taraftarı.

reklamlar onemsiz mi?
bunu soyleyen microsoft olamaz en cok reklama para harcayan kendileri be

Microsoft haklı çünkü Firefox 4 çıkar çıkmaz hemen yeni versiyonu PC'me yükledi, fakat Internet Explorer 9 günler önce yayınlanmasına rağmen yeni versiyonu yüklemeyi isteyip istemediğimi sormadı hala. Kısacası Upgrade'in avantajını Microsoft hala kullanmadı, milyonlarca Vista ve Windows 7 kullanıcısına yükseltme teklifi haziranda sunulacakmış demek...

Microsoft haklı çünkü Firefox 4 çıkar çıkmaz hemen yeni versiyonu PC'me yükledi, fakat Internet Explorer 9 günler önce yayınlanmasına rağmen yeni versiyonu yüklemeyi isteyip istemediğimi sormadı hala. Kısacası Upgrade'in avantajını Microsoft hala kullanmadı, milyonlarca Vista ve Windows 7 kullanıcısına yükseltme teklifi haziranda sunulacakmış demek...

ben ie9 kullanmıyacağım hatta Windows'larınıda kullanmıyacağım...

şu opera fanboylarından bıktım ya. nedense hepsi bu sitede. dünyadaki toplam kullanıcı sayısı %2.5 ve hiçbir zaman da bu rakamı geçemedi ne yaptı ve ettiyse. ondan sonra gelip burada diğer tarayıcılara laf atıyorlar yok efendim sekmeyi ilk önce opera çıkardı, şunu bunu opera çıkardı. gidin işinize ya.

o değilde şu avenın call center reklamı kopardı beni.

opera opera opera foreverrrrrrrrrrrrrrr!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

çoğu kişi microsoft zorla ie9 kurduracak bilgisayarlara diyor. Ama şunu da sormadan edemiyorum: kaç kişi var ie8'den 9'a geçip de memnun olmayan. Ben chrome taraftarıydım çünkü gerçekten hızlı. Ama ie9 çıkıpta idare eder bir hız sunarak harika bir donanım desteği sununca ie9'dan vazgeçemedim. Firefox kötü diyemem ama kimse şu ne kadar indirilmiş diyerek karşılaştırma yapamaz. Ben önde giden 4 tarayıcıyı da deneme amaçlı indirdim ve ie9'u donanım desteğinden sürekli, firefox'u ise eklenti desteğinden nadiren kullanıyorum..Son bi not: ben tamamen bir ie8 karşıtıyım..

IE9, Firefox 4'ten uc dort gomlek ustun bir tarayicidir. Firefox 4 bugune gordugum en kotu firefox surumu. Yok indirme rekoru varmis da falan. Atma Recep din kardesiyiz derler adama. Su an ki tarayici siralamasi bence soyledir:

1- Google Chrome
2- Opera
3- IE9
4- Maxthon
5- Mozilla Firefox

XP yi unutup sadece Vista ve Windows 7 ye IE9 u çıkarırsa olacağı budur.
Bu şekilde Firefox un ekmeğine yağ sürmüş oldu Microsoft.
Ayın olay Vista çıktığında DirectX 10 da da olmuştu hatırlarsanız.Microsoft yok imkanı yok DirectX 10 Windows XP nin yapısına tamamen ters gibilerinden laflar etmişti ve en sonunda da bilgisayar dahisi diye tabir edebileceğim bazı kişiler DirectX 10 u Windows XP ye uydurmayı başarmıştılar.Gayet de sorunsuz ve düzgün bir şekilde çalışıyordu DirectX 10 Windows XP de.
Şimdi aynı olay IE 9 da da geçerli.Microsoft bile bile windows XP ye üvey evlat muamelesi yapıyor.

IE Bu sefer fena faka bastı .d bırak firefoxa yetişmeyi geçmeyi planlıyorlar .d

Gözden kaçan haber: IE9 05.04.2011 tarihinde Windows Update ile yayınlandı!!!

Sen de yorum yaz