IE9'un yeni özelliğinde açık var!

Internet Explorer 9'un en büyük yeniliği olarak görülen bu özellikteki açık, bakın nelere yol açıyor

Internet Explorer 9 RTM'nin yayınlanmasının bir gün ardından tarayıcıdaki 'izleme engelleme' özelleğinde bir açık bulunduğu ortaya çıktı.

İzleme engelleme özelliği, flash çerezlerini, gezinme davranışlarınızı izlemeye yarayabilecek resimleri ve işaretleri engellemeye yarıyor. IE9'da bulunan izleme korumasında engellenecek öğelerin bir listesini eklemenize izin veriliyor. TPL adındaki bu listelerde 'izin verilen' ve 'engellenen' öğeler yer alıyor. Bahsedilen açık ise listelerde bu noktada ortaya çıkıyor.

'Which? Company', TRUSTe TPL'nin büyük bir 'izin verme' listesi olduğunu ve Acxiom gibi sitelerin siz gezinirken bazı verilerinizi toplamasına izin verdiğini ortaya çıkarmış. Ancak bu açıkta Microsoft'un bir hatası bulunmuyor ve hata TPL listelerinin yapımcılarına ait.

Listelerin içerisinde istediğiniz web sitelerine izlemek için izin vermek veya devre dışı bırakmak malasef mümkün olmuyor. Microsoft'un geri dönüş yaparak izleme koruması stratejisini değiştirmesi ihtimali düşük, ancak kullanıcılara elle açıp kapatma izni veren listeler faydalı bir özellik olabilir.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 8 Yorum

canı isterse çalışıyor, bir kaç fırın ekmek daha lazım bu İE9'a.. birde kendiliğinden çerçeveler oluşturuyor kırmızı, mavi ...

Diğer tarayıcılarda söylenen tarihte sürüm çıkarmayı biliyorlar ama onlar herhangi bir sürüm çıkarmaktan çok kararlı düzgün çalışan bir sürüm çıkarmaya çalışıyorlar. ie bu açıkları her ay yamarken bir şey olmuyor ama diğerleri biraz gecikince veya biraz fazla güncelleme çıkınca ortalık karışıyor. İlginç.

anlamıyorum ya?! microsoft aylık olarak güncelleme çıkarınca "ahah açığı var bunun ahaha..." diye aptal aptal yorum yapan cahiller acaba kullandıkları tarayıcılarının sürekli güncellendiğinden (güncelleme bir açık kapatmadır her nekadar performans artışı vaad edilsede temel amaç budur) haberleri yok. bunun en iyi örneği chrome! adamlar aylık olarak sürüm yükseltiyolar. çok saçma bir şey! komiklik acizlik çaresizlik. o kadar iyi biliyorsanız gidin bi taraflarınızı kaldırıp da siz yazın bi kaç program. görelim sizin açıklarınızı! hafife almayın o işleri. napsın microsoft ta! kuyruk acınız var!! haha!!

Okumadan anlamadan yorum yapıp insanları cahiller diye neden nitelendiriyorsunuz. Biz çok iyi tarayıcı yazdık bizimkiler ie'den iyi mi dedik ya da emeğe saygısızlık edip bu ne ya böyle mi olur biz daha iyisini mi yapardık dedik. Hayır. Sadece ie'nin çıkaracağım diye herhangi bir sürüm çıkardığını diğerlerinin ise eksiklerini tamamlamadan asla sürüm çıkarmadığını belirttim. Sorun güncelleme veya güncellememe sorunu değil insanların özellikle açık kaynak kodlu yazılımlara karşı olan çifte standart durumu. Anlaman için şöyle söyleyeyim: Herhangi bir açık kaynak kodlu tarayıcının -hangisi farketmez isteyen opera isteyen firefox isteyen chrome desin- 2 gün içinde açığı çıksaydı yorumlar "o kadar beklediler sonra da açıklı çıktılar" diye yazılarla dolmaz mıydı? ie için niye durum farklı? Şimdi bunu dile getirince cahil mi oluyoruz.

mesele internet explorer'sa muhakkak bir açık vardır.

yine microsoft a yapılan kadar laf olmazdı. açık kaynaklı kod a sahip programlar daha bi sevimli görüküyor insanlara.o yüzden poh pohlayıcısıda cok oluyor. direk sus pus ediliyor onun aleyhinde yazı yazanlar.

Ben 2gündür kullanıyorum. Zırt pırt çöküyor, duruyor. Anlamadım. 8'de bu tür duruma rastladım ama binde bir.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir