İflasın eşiğindeki firma Toshiba'nın olacak!

Bir dönemin yıldızı olan şirket, şimdi diğer bir dev tarafından "yutulmak" üzere!

İflasın eşiğindeki firma Toshiba'nın olacak!

SSD üreticisi OCZ bir süredir sıkıntı yaşıyordu ve iflasın eşiğinde dolanıyordu. Dev elektronik üretici Toshiba ise bu fırsatı değerlendirerek pek çok ürünü için ihtiyaç duyduğu SSD'leri artık kendi çatısı altında üretmek için OCZ'ye satın alma teklifi götürdü.

Toshiba'nın OCZ'yi satın alma şartları arasında şirketin faal olarak işleyebilecek durumda olması ve çalışanlarını kaybetmemesi yer alyor. Ancak OCZ, SSD üretmek için ihtiyaç duyduğu falsh diskleri temin etmekte büyük zorluk çekiyor ve bu da şirketin hızla pazar kaybetmesine neden oluyor. Rakipleri, OCZ'nin yetişemediği üretimi yaparak talebi karşılamaya devam ediyor. İflasın eşiğindeki firmanın çalışanları da sektördeki rakip firmalardan gelen teklifleri değerlendirmek için can atıyorlar.

Geçen sene 88 milyon dolar değeri olan firmanın bugünkü değeri ise 22 milyon dolara düşmüş durumda. Ayrıca bankaların açtığı iflas davası da şirketi zora soktu.

Toshiba ve OCZ'nin evlenmesi ise OCZ'nin flash disk edinme sorununu çözecek gibi görünüyor zira Toshiba dünyanın en büyük flash disk üreticileri arasında yer alıyor.

Bu şartlar altında anlaşmanın kısa sürede sağlanması ve Toshiba'nın firmayı satın alıp borçlarını ödeyerek iflas davasını kapatması bekleniyor.

Cem Şancı

Okuyucu Yorumları

Toplam 4 Yorum

Vay ben sizin stratejinizi once malzeme satma sıkıntı çeksin. Degeri dusunce satin al kendi malzemeni satmadigin firmayla ürün üret. Boyle adaleti..

@29 Kas 2013 17:55 Yeterince iyi ürün geliştirmezsen (iyi yapmıyor demiyorum ram'lerim OCZ ve uçuyor :) ) iyi reklam yapmayıp yeni ürün çıkarmazsan böyle alırlar işte şirketini.

burada bir yanlış war ocz sadece ssd uretıcısı değil bellek pc soğutma vs de uretiyor

@29 Kas 2013 17:58 Extreme hızlara sahip SSD'ler de üretiyor OCZ. Örnek olarak; OCZ RVD3-FHPX4-240G RevoDrive 3 240GB PCI-Express SSD 1000MB/900MB/s.

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir