İki bilgisayar devinin karıştığı skandal...

İki bilgisayar devinin yöneticileri çok ciddi bir skandala karıştı... İşte tüm yaşananlar...

  • Halil Mollaoğlu
IBM & Intel: Gizli ticaret nelere mal oldu?
Google Wave: Gizli bilgiyi sağlayan firma içi kaynaklar da payını aldı.

IBM, Intel ve McKinsey firmalarının ABD'deki yöneticileri ile bir yatırım fonunun kurucusu henüz kamuya açıklanmamış, sermaye piyasası araçlarının değerini etkileyebilecek gizli bilgileri üçüncü kişilerle menfaat amacıyla paylaştıkları için tutuklandılar ve mahkemeye verildiler.

Medyada çıkan haberlere göre Manhattan savcılığı altı sanığı 20 milyon Dolar değerinde illegal gelir elde etmeleri nedeniyle suçluyor.

Skandalın merkezinde ABD'li milyarder Raj Rajaratnam duruyor. Raj'ın kendi ağı üzerinden firma içi gizli bilgilere eriştiği ve bu bilgilerle fonlarına milyonlarca kar eklediği iddia ediliyor. Spiegel Online'a göre yöneticiler Google'ın ticari belgeleriyle yasak hisse ticaretinde bulundu. Yönetici grubunun sadece önceden elde ettikleri gizli bilgilerle Google'ın 2007 yılına ait finansal sonuçları üzerinden yaklaşık 8 milyon Dolar kazandıkları söyleniyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 3 Yorum

ahahahah bizim develer dünyaları sömürdü hala da devam ediyorlar...

Neden biz hep AMd diyoruz, işte bir kanıtı daha ortaya çktı.İnteli oldum olası hiç sevmem.Avrupada mahkeme kararıyla aptığı suç tescillendi ve 1.5 milyar$ ceza yedi.Bir de içindeki bir yöneticisi haberdeki gibi bir suça karıştığı iddiasıyla tutuklanıyor.Artık herhalde İnteli terk edeckler Türk vatandaşlarımız,onun inancındayım.Uyanmak lazım artık.

INTEL ve her zaman yaptığı pislik işler,hiç şaşırmamak lazım.INTEL yaşasın INTEL diye konuşanlarda bu haberden sonra nasıl bir firmaya para kazandırdığınızı anlarsınız sanırım.Beni bu işler bağlamaz INTEL kullanırım "sömürülmeye" devam ederim diyene sözüm yok kendi tercihi ama böyle diyenlerde bilsin ki siz bu firmaya para kazandırdıkca bunlar aynı şeyleri tekrarlayacak,kendi çıkarları azalmaması için yeni çıkacak teknolojilerin önünü kesecek,ürettikleri ürünleri 3-4 kat daha pahalı satacaklar.

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play