İki dev isim tek bir potada eriyor

Philips'in Android'li, LG'nin WebOS'lu TV'leri derken; asıl sürpriz haber Firefox'tan geldi!

  • Ertuğrul Süngü
Televizyon ile Firefox ilk defa, bir arada!
Mozilla, Panasonic'e tam destek veriyor

Panasonic, CES 2014'te kendini gösterdi; hem de hiç beklenmedik bir şekilde! Firma tarafından yapılan açılamaya göre, teknoloji devi yeni jenerasyon akıllı televizyonlarında, Firefox OS Open platformunu kullanacak!

Evlerimizdeki ana merkez olmayı hedefleyen yeni televizyonlar, Panasonic'in Mozilla ile yaptığı anlaşma sonucunda ortaya çıktı. Günümüzde büyük bir rekabetin yaşandığı akıllı televizyon pazarına Mozilla gibi bir ismin desteğini alarak girmek, pek tabi büyük bir avantaj. Firefox işletim sistemi HTML 5 üzerinden, tamamen açık platform mantığını ve diğer açık platformlarda bulunan tüm standart özellikleri içerisinde barındırdığı için, akıllı televizyon sektöründe hem Panasonic, hem de sektörün geneli için büyük bir adım olma potansiyeli taşıyor.

Bir adım ileri derken, televizyonun daha iyi bağlantılara sahip olmasının yanı sıra, onu, ev içerisinde tüm cihazların merkezi konumuna sokmayı da kastediyoruz. Televizyon içerisinde bulunması muhtemel kullanıcı profillerinin haricinde, televizyonlarımızı "aptal kutusundan" farklı kılacak envai çeşit uygulamanın da karşımıza çıkması kuvvetle muhtemel.

Mozilla'dan Dr Li Gong'un açıklamasındaysa, Mozilla'nın Panasonic'i, yeni jenerasyon ürünleri için ideal iş ortağı olarak gördüklerine değindiği konuşmasındaki şu sözler dikkat çekti; "Geçen zaman içerisinde sahip olduğumuz bilgilerimiz ve daha da önemlisi neyi, nasıl yapacağımız konusundaki algımız sayesinde, birlikte daha önce görülmemiş ürünler yaratacağız. Henüz ortaya çıkmış bir modelimiz yok ama çok yakında akıllı Panasonic TV'lerin hemen hepsinde, Firefox'u göreceksiniz..."

Okuyucu Yorumları

Toplam 5 Yorum

Kasma yapmaz inşAllah Li Gong kardeş..

Güzelll. Arasıra iyi haberler duymaya ihtiyaç duyuyor insan...

Düzgün bir işletim sistemi yapsalar masaüstü bilgisayarımda kullanmak isterim doğrusu.Hem esnek yapısıyla tüm program türleriyle rahatlıkla çalışabilen bir os olacağı için Linux - windows arasındaki sorunlar da olmazsa (exe dosyalarını çalıştıramamak,oyunlar vb.) Chorme os dan çok daha iyi ve yaygın bir sistem olabilir.

linux kullansalardı keşke açık kaynak istiyorlarsa

@19 Oca 2014 22:14 linux sadece çekirdek canım benim kendi masaüstünü aluşturan isim verir olan bu opensuse marvick carmic coala pardus ok belki zamanla kavrarsın

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost