İki devin "bedava SIM" savaşı

Apple ve Nokia arasındaki SIM kart savaşı, Apple'ın yeni açıklamasıyla farklı bir boyuta taşındı...

İki devin "bedava SIM" savaşı
Nano-SIM yarışı sürüyor

Şu anda SIM kartları küçültmeye yönelik iki rakip "nano-SIM" tasarımı bulunuyor. Bunlardan bir tanesi Nokia, Motorola ve RIM tarafından yönetilirken bir tanesi Apple tarafından geliştiriliyor. Ancak endüstri standardı olabilecek sadece bir SIM kartına yer var.

Apple, kendi tasarımını Avrupa Telekomünikasyon Standartları Enstitüsü'ne (ETSI) sunmak üzere taktikler geliştirmekle meşgul. FOSS Patents'e "çok güvenilir bir kaynak" tarafından gösterilen bir yasal mektuba göre Apple, nano-SIM tasarımını telif hakkı gerektirmeyen bir biçimde (diğer tüm nano-SIM patent sahiplerinin buna karşılık vermesi durumunda) lisanslamaya hazırlanıyor. Ancak Apple'ın bu hareketinin rakiplerini memnun etmeyeceği düşünülüyor. Zira bu, Apple'ın FRAND lisans şartlarını daha açık hale getirmesi anlamına gelebilir.

Apple'ın bu hamlesine cevap veren Nokia ise, hala kendi tasarımından yana olduğunu bildiriyor. Nokia, kendi tekliflerinin teknik olarak daha üstün olduğunu savunuyor ve Apple'ın teklifinin önceden kabul edilmiş olan ETSI gereksinimlerini karşılamadığını iddia ediyor. Nokia'ya göre Apple'ın telifsiz bir lisanslama teklifi, "diğerlerinin fikri mülkiyetlerinin değerini düşürme girişiminden başka bir şey değil". Bakalım micro-SIM konusunda nasıl bir anlaşmaya varılacak...

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 12 Yorum

apple şu telefon pazarına girdiğinden beri her şeyi birbirine kattı yeter be apple bıktık senden!!!

Apple mi yoksa Nokia mi ?
kesinlikle Nokia

vallahi her SIM başına lisans ücreti alınacaksa zengin oldu bu firmalar

bunlarin kavgalarini mi dinliyecegiz surekli.

adamlar sim kartı küçülmekle uğrassın,bizim ülke bunların patent davaları nereye gidiyor mevzusu yapsın...çok saçma bir ülkeyiz

sim kartına gerek kalmadan kullanabiliceğimiz bi teknoloji yapsalar daha ii olmasmı wifi ağına katılır gibi operatörün verdiği şifre gibi bişe ile operatöre katılsak ???

o kadar küçük birşeyi niçin daha fazla küçültecekler ki :D bence pcleri o kadar küçültsünler daha yararlı olur

biride bize bi sorsun küçülmesini istiyormuyuz

apple gitsin elma yesin telefon neyine apple :)

Adı üstünde micro-sim. Micro olan kazansın.
Not: Nokia daha micro.

gülmekten yarıldım ya: küçülmesini istiyormuyuz bi de bize sorsunlar'a.

küçülmesin gerek yok batarya ömrünü süresini uzatsınlar philips bile 1 ay giden batarya yapıyo bunlar hala neyin peşinde.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir