İki firma patent konusunda anlaşamayınca...

Samsung - Apple savaşını aratmayacak, yeni bir milyon dolarlık savaşımız daha oldu! İşte taraflar...

  • Cem Şancı
Oracle ve Google birbirine girdi...

Teknoloji dünyasında milyar dolarlık tazminat davaları artık bir moda haline geldi. Apple ve Samsung arasındaki milyar dolarlık davalar henüz sonuçlanmıştı ki, şimdi de Oracle, Google'ı, Android'i geliştirirken Java'nın patentlerini izinsiz kullanmakla suçlayarak milyar dolarlık tazminat davası açtı.

Dava aslında tüm milyar dolarlık davalar gibi son derece karmaşık. Ancak kısaca Oracle Google'ı, kendi kodlarını yazabilecek güce sahipken, Android'i çok daha kısa sürede bitirmek için Java'nın kodlarını kopyalamakla suçluyor.

Google ise, Java'nın bedava bir yazılım olduğunu, Java'yı ilk geliştiren eski sahibi Sun'ın, Google'a Java kodlarını kullanmak konusunda izin verdiğini zira Java'nın açık kaynak kodlu bir yazılım olduğunu dile getiriyor ve açık kaynak kodlu bir yazılımın parçalarını kullanarak başka bir ürün geliştirmenin hırsızlık olamayacağını savunuyor.

Fakat Oracle, Java'yı 7.4 milyar dolara satın aldıktan sonra Java ve Google arasında resmi bir anlaşma olmadığını, Google'ın Java'dan alınan tüm kodları aslında çalmış olduğunu iddia etmeye başlamıştı. O günden bu yana çözülemeyen sorun şimdi yargıda ve bakalım ABD yargıçları, Google'ı milyar dolarlık tazminat ödemeye mahkum edecek mi?

Okuyucu Yorumları

Toplam 13 Yorum

bence çok saçma java zaten bir programlama dili ve herkese açık.. ayrıca javadan kendi dilini de tasarlayan yerler var

Oracle'ın parası bitmiş anlaşılan.

oracle'dan önce olan bir olayı şimdi gibi göstererek google'a yara vermeye çalışmalar

ilginçmiş (parantez içindeki yazıyı on karakter kuralına takıldığım için yazıyorum. ilginç yazdık olmadı. sonuna mış yazdık olmadı. bu ne arkadaş ya. neyin kafasını yaşıyorsunuz siz. şimdi daha mı iyi oldu yani. saçma sapan gereksiz şeyler yazdım. aferin size.)

anlaşılan samesungun yine bir yerleri kaşınıyor....

Google bu çalar.

hadi bakalim ne olacak, meraktan catlar vaziyette bekliyoruz

Bence google haklı.Açık kaynak kod demek herkese sunulmuş demektir.Yani o kodları siz bile kullansanız kimse birşey diyemez

Oracle kadar kıl bir firma görmedim. Google'ı pek sevmem ama bu sefer Google haklı. GPL lisansına sahip özgür bir yazılımda ne patenti ya. Android 2005'ten beri java ile geliştiriliyor Oracle ne zaman satın aldı yıllar sonra.

Adamlar haklı java olmadan android bir hiç.Google her yerde olduğu gibi kurnazlığını konuşturmuş yine.

Ne yani Java kodlarını almak suçmu bsg pls. Zaten açık kaynak kodlu o zaman Mozillada Comodoya dava açsın ice dragon Firefox tabanlı

Samsungla ne ilgisi var anlamadım arkadaşın biri samsungun bi yerlerinin kaşındığını iddia etmişte... Akıl hastanesi gibi buralar, ayranı yok içmeye tövbe yaa..(samsungu da zerre sevmem hatta nefret ederim ama ne ilgisi var onu anlamadım sadece)

iSheep yazar her zamanki gibi SAMSUNG nefretini kusmuş...

Sen de yorum yaz