İki kat pil ömrü, 2016'da gelebilir!

Bu yeni pil teknolojisi, beklediğimiz güçlü pillerin çok yakın olabileceğini gösteriyor!

SolidEnergy, İki kat pil ömrü vadediyor

Piller, giderek güçlenen, aynı zamanda büyüyen telefonların önündeki en büyük engellerden biri. Bu sorunu çözmek için geliştirilmekte olan farklı teknolojiler var, ancak çoğunun önümüzdeki senelerde bile biz tüketiciler tarafından kullanılabilir hale geldiğini görmeyebiliriz. Ancak yeni bir firma, 2016 gibi yakın bir tarihte enerji yoğunluğunu ikiye katlayan yeni pilini piyasaya süreceğini söylüyor.

SolidEnergy'nin üzerinde çalışmalarını sürdürdüğü prototip, DisplayDaily'nin haberine göre iPhone 6'nın pilinin yarısı boyutunda ancak orijinal pilden daha uzun pil ömrü sunuyor. Yeni pil, iPhone 6'nın orijinal pili boyutuna getirildiğinde ise iki kat güç sağlayabilecek.

Pil, lityum iyon pillerin çoğunda kullanılan grafit anotun yerine çok ince bir lityum bakır metal folyosu yerleştiriyor. Bu, aslında çok yeni bir fikir değil; benzer girişimler daha önce pilin yaşam süresinin çabuk tükenmesine ve hatta kısa devrelere yol açmıştı. Ancak SolidEnergy, bu sorunları lityum metal folyonun üzerine katı bir elektrolit ekleyerek çözmüş görünüyor.

SolidEnergy, prototipin 100 kez şarj olabildiğini, bu sırada pil kapasitesinin yüzde 80'ini koruduğunu söylüyor. Bu sayılar müthiş olmayabilir, ancak firmanın hedefi 100 şarj döngüsünü 300'lere çıkarmak.

Pil devrimine çok yakın olabiliriz çünkü SolidEnergy, pilinin ticari sürümünü önümüzdeki sene telefon ve tabletlerde kullanılmak üzere piyasaya sürmeyi planlıyor.

Piller nasıl çalışır; onlara nasıl davranmalı?

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 13 Yorum

Buna ciddi şekilde ihtiyaç var.

Yalan. Umut vaadetmiyor. Her sene aynı haberler.

Şaka mı bu 300 e çıksa ne olacak

Nükleer pillere geçilmeli

@26 Mar 2015 16:13 Senin dediğin teknoloji için daha çok zaman var.Hele de teknoloji ve insanlık daha kağnı hızıyla ilerliyorken. Henüz atom enerjisini kararlı bir şekilde elde etmenin yolunu bile bulamadılar. Sen atom enerjisi bazında çalışan pillerden bahsediyorsun :) Ha geçilmeli mi ? Evet.

KOY ÜSTÜNE Bİ GÜNEŞ PANELİ BİRAZDA ESTETİK YAP BİTTİ GİTTİ.HESAP MAKİNELERİ GİBİ.GÜNDÜZ GÜNEŞTEN VEYA IŞIKTAN GECE KENDİ PİLİ.AMA NEDEN YAPMIYORLAR YADA OLMUYORMU ANLAMIYORUM. GÜNEŞ ENERJİLİ KILIFI BİLE VAR PİYASADA

@26 Mar 2015 16:22 Henüz güneş panelleri yeteri kadar enerji üretemiyor. Yani kabaca 2gün güneş altında bekleme modun da kalsa belki tam şarja ulaştırabilir.

@26 Mar 2015 16:22 Arkadaş sen doğru yazmışsın ama yanlış konu altında yazmışsın :)

sizde bunu yediniz?....

Uzun süre dayanan değil hemen dolan pillere daha çok ihtiyaç olduğunu düşünüyorum. Sonuç itibarı ile herşeyin fiziksel bir sınırı yani bu durumda bir kapasitesi var maalesef :-\

Pil olayi buyuk bir endustri. bknz : Wikipedia "Dünya çapında pil endüstrisi (2005 yılı yaklaşık değeri) 48 milyar A.B.D doları ciroya sahiptir." Hani hal boyleyken pilin tuketim omrunun uzatilacagina hic inanmiyorum

Haftalık pil haberlerine hoş geldiniz.. haftaya yeni pil teknoloji haberlerinde göreşmek üzere..

Teknoloji hizla ilerliyor diyenler okusun haberi kac yildir pile cozum bulamadilar

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost