İki Korsan film ve dizi sitesine büyük ceza!

Internet üzerinde korsan film indirme linkleri içeren iki siteye büyük ceza geldi, siteler kapandı!

İki Korsan film ve dizi sitesine büyük ceza!
Davalar bir bir kazanılıyor. Korsanlığın sonu mu geliyor?

Internet üzerinde film ve dizilerin korsan kopyalarının indirme linklerini indeksleyen ve aslında çok da popüler olmayan iki site, Cinematube.net ve ShowStash.net açılan davalar sonucu 4 milyon dolar ceza ödemeye mahkum edildi.

İki site de anında kapandı. Şu anda ShowStash.net bir domain park sayfasına yönlendiriyor, Cinematube.net ise tek sayfada sadece mahkeme kararına yer veriyor.

CHIP Online notu: Bu kararla beraber torrent cephesinde "dosyalar sunucularımızda durmuyor, sadece bu dosyaların bulunduğu adreslere link veriyoruz" bahanesinin de mahkemeler tarafından tanınmadığı bir devir başlıyor. Bundan böyle, bu dava emsal gösterilerek diğer popüler video - film - müzik paylaşım sitelerine de dava açılacağı tahmin ediliyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 23 Yorum

rapidshare'i kapatmadıkları sürece hiç bişi olmaz.

korsanın önüne geçmek çok zor

dosyalar sunucularımızda durmuyor, sadece bu dosyaların bulunduğu adreslere link veriyoruz" bence bu yontem oldugu gibi devam eder cunku link vermenin suc oldugunu hic sanmıyorum.

Ben korsan filmi savunan birisi değilim.Fakat daha önceki yıllarda korsan film furyası tam anlamıyla yaygınlaşmadan önce, vcd ve dvd film fiyatları el yakıyordu.Şimdi ise vizyondan çıkan filmlerin vcd olanını 5 ytl, dvd olanını da 9 ytl ye alabiliyoruz.Bu firmalar bir yerde hak ediyor.Ne zaman bir maldan fazla talep oluyor hemen daha fazla para kazanmak için fiyatı iki üç katına çıkarıyorlar.Adam gibi makul bir fiyata da satılabiliyormuş demek ki.

o zaman divx player satan firmalar da cezalandırılsın

Divxforever ayvayı yakında yer gibi

korsan rekabeti destekliyor ama bunu çok göz ardı ediyorlar
ve ayrıca çoğu yabancı film oyun vs türkiye ye gelmiyor gelse bile sadece bir kaç büyük şehire gelioyor almak isteyene engel koy sonra gel böyle çabala

korsanı engellemek isteyince cok kolay aslında görüldüğü gibi

divxforever 'Forever' ! . . .

korsana karşı olan herkese,ülkemizde bir ailenin ''AÇLIK'' sınırının 720 ytl olduğunu,ve asgari ücretin 400küsür ytl olduğunu hatırlatırım..

korsan yazılım demek hırsızlık demektir çünkü adamın emeğine beleşe konuyorsun demektir.paran yoksa almıcaksın adamın hakkı geçiyor üzerine mezara girince çıkarır senden.

yav bırak bu işleri asıl hırsızlık asgari ücretli 20milyon insanı açlık sınırında yaşatıp,bu insanları hayattan zevk alamayacak konuma getirmektir. bu insan sinemaya mı gitsin ayda 5 kitapmı alsın.aylarca çalışıp zar zor bir bilgisayar aldı diyelim bi windows kaç para haberin varmı,sen 20 milyon insanın hakkını yasal bir şekilde gasp et sonra yasadan bahset.

markette çeşit çeşit peynir var hepsinin fiyatı farklı neden? bu ülkede yıllarca müzik cd leri kasetler filmler aynı fiyattan satıldı hepsi aynı kalitedemi?

1 ay çalışıp 3 oyun almak için bütün parayı vermemi kimse beklemesin asgari ücreti oğlunun harçlığından az veren devlet sorumlu bunlarda ve bu kadar pahalı satanlar sorumlu yaşasın korsan ceplerine bikaç kuruş az girsin yeter onlara kazandıkları paralar

Bilgisayarına 2000-3000 ytl harciyan zihniyet oyuna 30-50 ytl yi çok görüyor. Zihniyet meselesi başka birşey değil. Oyunların filmleri fiyatı 1 ytl bile olsa internetten bedava indirmek varken kimse satın almaz adım gibi eminim. Bilgisayar alabilen biri geçip karşıma fakirlikten ASLA! bahsetmesin.

Bu arada insan bilgisayar kullanmadan da YAŞAYABİLİYOR! Şahsen test ettim.

İnsanlar zor şartlarda yaşayabilir. Çok fakir de olabilir. Ama bu asla o kişiye hırsızlık hakkı vermez. Afrika da insanlar susuzluk açlıktan ölüyor. Sanki bizimkiler de bilgisayarsızlıktan, komedi başka bişey değil.

her zaman çıkacak bir yol bulur kendine korsan sizin bir korkunuz olmasın.

oyunlar vs için milyar dolarların harcandığı sektörde her zaman duyulur. yani bu indirmeler bunları batırdıgı haberleri bir yalandır. bir oyun 40 $ olursa ayda bir iki oyun alırsan türkiye gibi bir ülkede maaşın yarısı gider. film müzik konusuna girmiyorum. kazanmıyorlarsa bu yaşam nasıl oluyor peki... bunlar hikaye.. ayrıca korsanlar olmasa hatalı (bug) programları kim düzeltecek :) TNC

İnsanlar oyunla okul çağında tanışır. O yaştada ilkokul-ortaokul çocukları ayda 80-150 ytl verip orjinal oyun alamaz. Ailesinin geliri iyide olsa " otur ders çalış" diyecektir.Oyun bağımlılığı bu yaşlarda başlar. Bu çocuklar internette link aramaktan sıkılıp korsan cd lerle uğraşmaktan bıktıklarında ve para kazanmaya başladıklarında (kocadıklarında) gidip orjinal oyun satın almaya başlarlar. "Şahsen benim öyle oldu". Küçük-genç yaşta oyun oynamamış bir bireye hadi gel sana bir konsol/pc alalım şu oyun çok zevkli sende başla diye ikna edebilseniz dahi o adama ikinci 100$ 'lık oyunu biraz zor aldırırsınız.
Korsanın tamamen ortadan kalkması durumunda oyunlara olan talep azalacaktır. Bahsettiğim bu durum oyun tüketimini düşüreceğinden oyun firmaları gizli ve açık reklamalar aracılığıyla oyun fiyatlarını aşağıya çekmeye çalışacaktır. Açıkcası korsan oyun oynayan bir oyuncu bu piyasaya para vermesede oyunun popülerliğini çevresine duyurarak sözlü olarak reklamını yapmaktadır.
Online oyunların yazılım geliştiricler tarafındanda düzenli gelir kaynağı olarak görülmesi herkesin potansiyel online oyuncu olabileceği gerçeği
(sadece korede yıllardır milyonu aşkın bayan oyuncu ragnarok oynuyor) yazılım şirketlerini aylık ücreti ödenmeden oynanamayan aoc,wow,eq1-2,swg gibi mmorpg lere yönlendirmektedir.

parası olan orjinal alsın türk oyunlarının hepsini orjinal almaya çalışsın ancak iş soyulmamıza gelince orda durun zaten türkiye fakir ülke biz gidip 120ytl ye orjinal oyun alamayız ha babası zengin olan alsın ama ya alamayan ?

iyi bir maaşım olursa ilerde kesinlikle korsan birşey almam ama şuan herşeyi korsan kullanmak zorundayım korsana verdiğim destek değil sadece hayat şartları... onlarda 150 ytl yapmak zorundalar yani o kadar emek harcamışlar siz aylarca uğraştığım iyi bir oyunu gidip 30 ytl flan satarmısınız? satarım diyenlerin çoğu o duruma düştüklerinde görürün ben onları..

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir