İki ünlü yönetmenden sinemanın geleceği...

Yüzüklerin Efendisi ve Terminator'ün mimarlarından sinemanın geleceğine dair tahminler...

Gelecek 3D'de olabilir mi?
Özellikle Peter Jackson 3D konusunda heyecanlı

Lord of the Rings, Aliens, King Kong, The Terminator gibi efsane filmlerin yönetmenleri James Cameron ve Peter Jackson bir araya gelip sinemanın geleceğinden konuştu.

Gelişmiş bilgisayar teknolojilerinin filmlerde kullanımı hayal gücünün önünü inanılmaz ölçüde açtı. Özel efektler, sanal arka planlar, hareket kaydetme ve çok daha fazlası sinema endüstrisini kökten değiştirdi. İki yönetmen de bunu erkenden anlayıp değerlendiren yönetmenler. Tabii ki James Cameron özel efektleri ilk kullandığı zamanlar, özellikle de Terminatör'ün çekiminde imkanlar çok sınırlı, maliyet çok daha yüksekti. Ancak bugün bu işin, sinemanın standartı CGI, yani bilgisayarla oluşturulan görüntüler.

Amerika'daki Comic Con yani çizgi roman fuarında karşılaşan ikili, en son projelerinden ve geleceğe dair umutlarından bahsetti. Mesela Jackson'un Yüzüklerin Efendisi filmindeki bilgisayar efektleri Cameron'un Avatar'ı için ilham olmuş. Jackson da bu teknolojinin Cameron'un The Abyss ve Terminator 2 filmlerinden doğduğunu söylüyor. Birbirlerinden pek çok şey öğrenmişler ve böyle detayları paslaşıp duruyorlar.

Özellikle Peter Jackson 3D konusunda heyecanlıŞimdi 3D'den çok etkilenmişler ve Titanic ve Lord of the Rings üçlemesini 3D yapmak istediklerini söylüyorlar. Ancak ne yazık ki 3D ekranlar hiç yaygın değil. İki yönetmen de DVD satışlarının canlanması, Blu-ray satışlarının artması ve ev sinema sistemleri satılması için 3D'nin çok önemli olduğunu düşünüyor. Bunu üreticilerin 3D cihazlar geliştirmesi için istiyorlar ve elbette izleyicilerin filmlerini 3D seyredebilmesi için...

"Film endüstrisi kırılgan"

Terminatör ve Aliens filmindne tanıdımığız James Cameron eski bir üstat

"Film endüstrisi çok garip bir durumda, gişe hasılatları düşmüş durumda veya en azından stüdyolar durumu böyle görüyor. DVD satışları, internet korsanlığı yüzünden düşmüş durumda. Şu an endüstri oldukça kırılgan bir durumda bulunuyor. Sanki bütün sinema endüstrisi bir savunma oyunu oynuyor." diyor Peter Jackson.

İki yönetmen de film dışında ileri teknoloji projelerle uğraşıyor. Universal lunaparkları için 3D resimler ve efektlerle, projeksiyonlar ve ses sistemleriyle dolu inanılmaz atraksiyonlar hazırlayan Jackson, King Kong'a burada bir daha hayat verecek gibi görünüyor. Burada T-Rex ile King Kong kavga ederken yer gök sallanacak ve izleyiciler ağzı açık izleyecek.

James Cameron ise bir şirketi hareket kaydetme teknolojisini yaygınlaştırma, 3D fotoğrafçılık, spor ve müzik etkinlikleri için dijital projeksiyon konularında geliştirmekle meşgul. "Müziği algıladığımız şekli değiştirebilecek projeler üzerinde çalışıyorum" diyen James Cameron'un sözleri de merak uyandırıyor.

Terminatör ve Aliens filmindne tanıdımığız James Cameron eski bir üstatİki yönetmenin de ilk aşkı filmler, ikinci aşkları ise filmlerinde kendilerine özgürlük sağlayan teknolojiler. Onlara göre sinemanın geleceği için bir şeyler yapılması gerekiyor, seyir keyfini geliştirecek bir şeyler, teknolojiden faydalanan yeni bir şeyler. Biz de hem yeni projelerini, hem de Avatar gibi yeni filmlerini heyecanla bekliyoruz.

Ali Güngör

Okuyucu Yorumları

Toplam 11 Yorum

yeni filmlerin efekti olsa da ruhu yok..

yüzlerin efendisini tekrar çeksinler ama yüzük kardeşliği yerine kitap olarak ilk seriden başlasınlar.

yüzüklerin efendisi 3D müthis olurdu hakkaten ama matrix sinemada cigir acti bence ilk adim matrix ile oldu diye dusunuyorum ...

Yüzüklerin Efendisini yeni oyuncularla tekrar çekmek fantastik dünya için bile fazla fantastik olur 3lemeyi izleyen kimse isterse 4 boyutlu olsun filmi beğenmez.Adam gibi oyununu yapın oynayalım...

bence bir süre sonra insanlar bu bilgisayar yapımı sahnelerden sıkılacaklar ve efektlerin kullanılmadığı daha saf filmlere olan ilgi artacak.. ama 3d muhabbetinin biraz daha sürmesi gerekiyor, yani insanların tam anlamıyla tadını alacağı kadar...
çok daha iyi bir teknoloji gelmezse ben lafımın arkasındayım.. eskiye dönüş olur..
R.K.

World of Warcraft filmini bekleyin.Film mükemmel ötesi olacak.Warner bros ve legendary pictures ortak yapımı olacak.ben sabırsızlıkla bekliyorum.

yeni filmlerin efekti olsa da ruhu yok..
----------------
bu konudakı onerın nedır?

3D mükemmel birşey türkiyede iki yrde İMAX 3D var vede mükemmel birşey. Bu 3D olayı ekranlarada yansırsa süper olur fakat ilk önce şu mavi yeşşil gözlüklerden kurtulmaları gerekiyor.

"aynı filmi bi daha satalım" düşüncesi yoktur kesin.

bıktım bu yüzüklerin efendisi muhabbetinden titanik neyse de

Yaw beyler zaman teknoloji çağı 10 sensi var 10 sene sora uçacaz varya namussuzum

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir