İkinci el telefon alma rehberi

İkinci el bir telefon almaya karar verdiniz. Öyleyse dikkat etmeniz gereken o kadar çok şey var ki.

İkinci el telefon alma rehberi
İkinci el telefon alma rehberi

Yeni bir cep telefonu almak, eğer almak istediğiniz telefon için yeterli paranız varsa, hiç de zor değil. Aklınızdaki birkaç modeli araştırırsınız, özelliklerini karşılaştırırsınız, hangisinin ihtiyaçlarınızı daha iyi karşıladığına karar verir, mağazaya gider ve telefonu kutusuyla alırsınız. Zaten o telefonu kullanan ilk kişi siz olacaksınız; kullanıma ya da zamana bağlı sorunlardan, garanti şartlarından endişe etmeniz pek gerek kalmaz.

Tüm bunlar, tabii ki kutusu hiç açılmamış, "sıfır" telefonlar için geçerli. Ama tüm dünyada olduğu gibi, ülkemizde de pek küçük sayılmayacak bir ikinci el pazarı söz konusu. Bir telefonu, yenisinden çok daha ucuza almanın belki de en kolay yolu, ikinci el pazarından geçiyor.

Ne yazık ki, ikinci el bir telefon alacakların dikkat etmesi gereken çok farklı detaylar bulunuyor. Eğer siz de ikinci el bir telefon almaya sıcak bakıyorsanız, bilmeniz gereken her şeyi bu yazımızda anlatacağız.

Fiyatlara aldanmayın

Ucuz güzel; ama...

İkinci el telefon alırken ilk bakacağınız şey, herhalde fiyat olacaktır. Ama fiyat konusunda sizi pek çok tuzak beklediğini bilerek işe başlamanız daha doğru olur.

Örneğin ikinci el bir iPhone 4S almak istediğinizi düşünün. Telefonun sıfır fiyatı şu anda 1.000 TL seviyesinde geziniyor. Herhangi bir ikinci el sitesindeki iPhone 4S ilanlarını incelerseniz, fiyatın 500 TL'den başlayıp, zaman zaman 1.000 TL'nin bile üzerine çıkabildiğini göreceksiniz. 1.000 TL üzeri ilanları zaten hiç açmadan eleyebilirsiniz. Çünkü bu ilanlar "uyanıklık yapan" satıcıların ilanıdır. Zamanında 2.000 TL verip aldıkları telefonu, en az zararla satmak istedikleri açıkça ortadadır ve bunu yaparken kaba tabiriyle, alıcıyı "kazıklama" niyetindedirler.

500 TL'lik bir ilan ise mutlaka hoşunuza gidecektir. Ama bu fiyat seviyesinde çok az ilan vardır. Bu noktada "ucuzun çekiciliğinin" altında yatan gerçekleri aklınıza getirin. Genellikle ilanlar 700 TL seviyesindeyken "bu ilan neden bu kadar ucuz" sorusunu kendinize sorun. Eminiz, mantıklı bir açıklama bulamayacaksınız. Satıcıya telefonun neden ucuz olduğunu sorabilirsiniz. Alacağınız cevap sizi tatmin ederse ne ala...

Kısacası dikkate almanız gereken ilanlar, çoğu zaman ortalama fiyat seviyesindeki ilanlar olmalı. Ama bu seviyede onlarca ilan bulunuyor olabilir ve doğru seçeneği bulmak için diğer detaylara girmeye başlayabilirsiniz.

Kozmetik konusu ve arızalar

Çok temiz duruyor... Peki ya içi?

İkinci el bir telefon da olsa, alacağınız cihazın fazla yıpranmış görünmesini istemezsiniz. Bu yüzden ilanlardaki resimleri dikkatle incelemeli, açıklamaları okumalısınız. Çünkü karşınızda duran, boyası soyulmuş, ekranı çiziklerle dolu bir telefon da olabilir, neredeyse sıfır gibi görünen bir telefon da olabilir.

Kozmetik görünümden belki de daha önemlisi, telefonun arızası olup olmadığı. Ne yazık ki pek çok satıcı, ilanı verirken telefonun arızalarını açık açık anlatmıyor ve siz, telefonu kullanmadan önce bu sorunların farkına varma şansına sahip değilsiniz.

Riski en aza indirmek için, satın alacağınız telefon modelinin kronik arızaları olup olmadığını araştırın; satıcıya bu arızalar hakkında soru sorun. Bu şekilde, en azından bilgisiz bir alıcı olmadığınızı ve kolay kolay tuzağa düşmeyeceğinizi karşı tarafa hissettirmiş olursunuz.

Unutmayın; telefonu doğrudan satıcının elinden alsanız bile, bazı sorunlar daha sonra ortaya çıkabilir. Örneğin şebekeden sık sık düşen bir telefonun böyle bir sorunu olduğunu görmek için, bazen günlerce bile telefonu kullanmanız gerekir. İkinci el bir telefon alırken, ne yazık ki bu risk her zaman olacaktır.

Peki bu riski nasıl en aza indiririz? Sonraki sayfamızda...

Garanti konusu

Sokak tezgahından telefon almayın

Ülkemizde satılan kullanılmamış, yeni telefonlar, 2 yıl garanti ile geliyor. İkinci el telefon aldığınızda ise, elinize geçen garanti, telefonun kullanım süresine bağlı. 2 yıldan fazla zaman önce alınmış bir telefon zaten garanti dışı kalmış demektir ve siz o telefonu aldığınız da, garanti söz konusu değildir.

Neyse ki, ülkemizdeki telefon çılgınlığı, pek çok ikinci el ilanındaki telefonun satış tarihinin 2 yılı bulmamasını sağlıyor. Alternatiflerinizi araştırırken, en azından birkaç ay garantisi kalan bir telefonu seçmeniz daha doğru olacaktır. Bir önceki sayfada bahsettiğimiz, kullandıkça ortaya çıkan sorunları, bu sayede garanti kapsamında tamir ettirmeniz mümkün olabilir.

Ama her şey, kalan garanti süresini öğrenmekle de bitmiyor. 1.5 yıl önce, paralel ithalat yoluyla ülkeye sokulan bir telefonu ikinci el olarak alıyorsanız, resmi distribütör garantisi söz konusu değildir ve garanti, sadece telefonu ülkeye getiren şirketin garantisidir. Ne yazık ki bu tip şirketlerin bazıları, 1 sene bile dolmadan iflas edebiliyor; ortadan kaybolabiliyor.

Bu yüzden alacağınız telefonun, özellikle de ikinci else, garantisinin nereden verildiğini öğrenmeniz çok önemli. Resmi garantili bir telefon almak, sadece birkaç ay garantisi kalmış bile olsa, canınızın sıkılmasını engelleyecektir. Tabi her şeyden önce, telefonla birlikte, satın alınma tarihini gösteren faturasını ve garanti belgesini de almanız gerektiğini unutmayın.

Bu arada küçük bir not: Sokakta, tezgah üzerinde satılan ikinci el telefonlardan kesinlikle uzak durun...

IMEI numarasına dikkat

IMEI numarası çok önemli

IMEI numarası, bir telefonun kaçak mı olduğu, pasaporta mı işlendiği, resmi ithalat ürünü mü olduğu gibi pek çok detaya ulaşmanızı sağlar. Mümkünse, satın alacağınız telefonun IMEI numarasını öğrenin ve internet üzerinden sorgulayın.

IMEI klonlama, kaçak telefonlarda sıklıkla başvurulan bir yöntem. Bazı satıcılar, telefonun ülkemizde kayıtlı olmayan IMEI'sini, telefonu "hack'leyerek" kayıtlı bir IMEI ile değiştirebiliyor. Bu yüzden, öncelikle telefonun yazılımında kayıtlı olan IMEI ile pilin altındaki etikette yazan IMEI'nin aynı olup olmadığını kontrol edin. İnternetten IMEI numarasını sorgulamayı da ihmal etmeyin.

Eğer "nasılsa telefon çalışıyor" deyip IMEI numarasına dikkat etmezseniz, ilk güncellemeden sonra elinizde "çekmeyen" ve kayıt dışı bir telefonla baş başa kalırsınız. Çünkü klonlanan bir IMEI numarası, ancak aynı numaraya sahip bir telefon açılmadıkça ve bir güncelleme söz konusu olmadıkça sorunsuz çalışacaktır. Herhalde IMEI kllonlamanın yasadışı bir işlem olduğunu hatırlatmamıza gerek yok...

Aksesuarları da işin içine katın

Aksesuarlar tamam mı?

Satın alacağınız ikinci el telefonun yanında gelen aksesuarlara da dikkat etmenizde yarar var. Öncelikle telefonun açılmamış kutusundan hangi aksesuarlarla çıktığını araştırın. Sıfır alındığında kutudan ikinci bir batarya, bir kılıf, ekran filmi, kaliteli bir kulaklık ve hatta bir şarj standı bile çıkmış olabilir. Orijinal kutunun varlığı bile satın alma kararınızı etkileyebilir.

Siz de, satıcıdan aksesuarları size eksiksiz göndermesini isteyebilirsiniz. Eğer aksesuarlar eksikse, bu size ekstra bir pazarlık şansı sunacaktır.

Pil demişken, önemli bir konuyu da atlamayalım. Pillerin şarj oldukça ömürlerinin azaldığını artık biliyorsunuz. Bu yüzden, satıcıya pilin durumunu sormayı ihmal etmeyin (her ne kadar doğru cevabı alma ihtimaliniz düşük de olsa...) Ve telefonu almadan önce, orijinal pilin fiyatının ne kadar olduğunu da araştırın; büyük ihtimalle yeni bir pil almanız gerekecek.

Son olarak, ikinci el telefonu satın alırken, satıcı ile karşılıklı olarak, telefonu hangi tarihte aldığınızı gösteren bir satış sözleşmesi imzalamanızı öneririz.

Özetlemek gerekirse...

Bahsettiğimiz tüm bu detaylara dikkat etseniz bile, sorunsuz bir telefon almanızın garantisi hiçbir zaman yok. Ama bizim önerilerimize kulak vermenizin, en azından riski azaltacağını aklınızdan çıkartmayın.

Sonuçta aldığınız telefon, hatırı sayılır bir zaman boyunca kullanılmış bir telefon olacak. Şansınız varsa, telefona "gözü gibi" bakan bir kullanıcının telefonuna denk gelirsiniz. Ama tam tersi de her zaman için ihtimal dahilinde olacaktır. Bu yüzden, eğer imkanınız olursa, parayı ödemeden önce telefonu görün, elinize alın ve deneyin.

Kısacası ikinci el telefon almak, normalden çok daha fazla dikkat gerektiren bir konu ve biraz da şans istiyor. "Ben bu riskleri göze alamam" diyorsanız biraz daha para biriktirip kutusu açılmamış, sıfır bir cihaz almaya çalışın. Ama aradaki fiyat farkı buna değmez derseniz, ince eleyip sık dokumayı kesinlikle ihmal etmeyin. Unutmayın; bir telefonun dışarıdan görüntüsü, içerisinde neler olduğunu asla gösteremez...

Okuyucu Yorumları

Toplam 22 Yorum

Bir arkadaşım 4s 1.000 liraya sattı alan adama acıyorum.

@07 Kas 2014 05:02 sen de o arkadaşına dikkat et bence...

tüm ikinci el piyasaları (araba,ev,elektronik, vs) için tek bir prensibim vardır; geçmişini bilmediğin hiç bir şeyi almam.

2. el akıllı telefon alırken dikkat edin.. 2. ele düşen çoğu telefon artık yazılımı güncellenmeyen, kasma sıkıntıları yaşayan telefonlardır, 1 yıla kalmaz elinizde kalır.. ha derseniz "ben zaten her 6 ayda bir telefon değiştiriyorum" o zaman ayrı

Çok yararlı bir makale olmuş elinize sağlık

Bende ikinci el telefon isini devletin desteklemesi lazim kazik gibi vergiler koymasini biliyorlar ama is icraata gelince bi cacik yok anca lafta ithalati azaltmak icin bunu yapiyoruz derler ama yurticine coktan girmis bi aletin yurticinde donmesi icin hic bi is yapmazlar bu ulkeden nefret ediyorum ayni telefonu avrupadaki amerikadaki lavuklarfan iki kat pahaliya almak tamamiyle bu vergileri koyanların sucu

Her sene amiral gemisi telefon degistirenler var. Bizzat tanıdığım arkadasim bile yapıyor bunu. Tertemiz telefonlarını cok uygundan satanlari yakalamak lazim.

Çok yararlı bir makale olmuş elinize sağlık bir de satış sözleşmesi gibi bir şey yapılıyor onları yazarsanız eksiksiz olur

4s gerçekten hızlı bir telefon şu an bile 1000 tl eder çift çekirdek retina ekran ios8 desteği var ne demek

@09 Kas 2014 13:46 sen neyin kafasını yaşıyorsun?

@09 Kas 2014 13:46 harbiden sen neyin kafasındasın. max edeceği rakam 600tl.

Ülkemizde insanlari keriz yerine koymak isteyen cok mahlukat var; onlarin malini alacak beyin bedava türler dr mevcut; ama insan gelip alıyorsa bilmediginden sen kaziklamak zorunda misin? Ayip; edep...herseyi gec günahtır yahu; demekki bunlar da kalmadi bizde :) adam elindeki 4s e 1200 lira istiyor; elinde s4 var kenarlar kavlamis; ekran cizik icinde 1000 lira istiyor :) insanimizin icler acisi durumu iste...

Günlerdir haber için neden bu iğrenç görseli kullanıyorsunuz? Sigara peketi üzerindeki akciğer fotosu gibi. Görselden dolayı haberi bile okumak istemiyorum.

sadece eski değil geçmişi kirlide olabilir... torbacının yada kadın tüccarının telefonunu almak istemezsiniz...

@12 Kas 2014 19:03 ne alaka? adamın hattını alıyor sanki. telefon temiz düzgün kullanılmışsa ve kişiye güvendiysem herkesden alırım.

Sevgili Chip büyük bir yaraya parmak bastiniz bu haberinizle,ikinci el telefon alip satan dükkanlarin bircoğu dolandirici..nasilmi? 1000 tl verip sıfır bir cihaz alan bir kişi cihazını sadece iki gün kullanıp satmak istediğini düşünelim,ikinci el alım satım yapan bir yere kutu dahil faturasını götürse bile cihazına en fazla 600 yada 700 tl veriyorlar,birde kimlik fotokopisi istiyorlar adamlara bakıyorsun çek senet mafyası gibi tipleri var,o kimlik fotokopisini alıp üzerine hat açıp cihaz bile kaydeiyorlardır,mahallelerdeki ikinci el cihaz alım satım yapanların çoğu yüzde doksanı bence köydeki iki ineğini satıp büyük şehire yerleşip telefon dükkanı açan sığır çobanlarıdır (çobanları tenzi ederim) bunun ulaştırma bakanlığınca kontrol altına alınması gerekiyor ama insanlar farkında değil bu tip yerlerin güvensiz olduğunun..ikinci el cihaz bence bilindik ve uzun süredir telefon alım satım yapan yerlerden alinmali böylesine önüne gelenin ne olduğu belirsiz kişilerin açtığı dükkanlardan değil..

Arkadaşlar elimde htc desire 616 var 17 ay garantisi devam ediyor ne kadar eder.

@15 Haziran 2015 12:01 10 TL eder bana satabilirsin :D

@15 Haziran 2015 12:01 durumuna göre 510 lira eder. piyasasındada 550ye alıcı bulur.

Istanbulda laleli Aksaray, izmirde Çankaya ikinci elcilere dikkat, o adamlardan almayin basiniz agrimasin, onlarda kalkinip simarmasin, Dürustleri azda olsa var ,tenzih ediyorum.Üçkağitcilara dikkat, Sahibinden com a dikkat iyi ve durust saticilarin isi gucu rast gitsin, yamuklarin isi ters gitsin diyorum hatta hic gitmesin bu piyasada sahtekarligin bini bir para aman dikkat arkadaslar durustlerin yeri elbette ayridir.

2.el bir telefona bence maksimum 500 verilmeli.Eğer sorunsuz bir telefon isteniyorsa 900-1200 aralığında yeni bir cihaz almak daha mantıklı...Sağlıklı günler...

2.el alırken güven çok önemli güvenilir bir siteden almak lazım. ikincielmobil.com sitesi telefon pazarı oluşturmuş sahibindene de rakip olabilir falan yazıyordu web teknoda

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play