İkinci el telefon almadan önce bunu okuyun!

İkinci el bir cep telefonu mu alacaksınız? Önce bu yazımızı okumadan sakın harekete geçmeyin!

  • Zeynel A. Öztürk
İkinci el telefon mu alacaksınız? Önce bunu okuyun

Telefonunuzu değiştirmenin zamanının geldiğini düşünüyorsunuz ama yeni bir akıllı cebe akıtacağınız kadar bol paranız yok. Uzun vadeli kontratlara da sıkışıp kalmak istemiyorsunuz. O halde çözüm, ikinci el telefonlara bakmaktan geçiyor. Ancak kullanılmış telefon satın alırken dikkat etmeniz gereken birkaç şey var.

İşte ikinci el telefon alırken kandırılmanızı önleyecek, paranızın karşılığını almanızı sağlayacak bazı ipuçları.

Fiziksel görünümü

İkinci el telefon alırken ilk bakacağınız şeyin onun görünümünü yakından incelemek olduğunu biliyoruz. Ancak sadece çiziklere ve arka kapağın sallanıp sallanmadığına bakmakla yetinmeyin. Telefonun içine herhangi bir sıvı kaçtıysa, onun yavaşça bozulmasına neden olabilir. Arka kapağı açın ve pil etiketinin renginin kaçıp kaçmadığına bakın. Pilin değiştirilmiş olabilme ihtimaline karşın diğer etiketlerin de renginin atıp atmadığına bakın. Metal parçalardaki renklerin değişmiş olması, su hasarının bir işaretidir.

Çiziklere bakarken cihazın açık olmasına dikkat edin. Kamera lensinde çizik olup olmadığına da bakın. Ezik ve çizikleri çok olan bir telefonun dahili bileşenlerini güvenilir olmayabilir.

Teknik özellikleri, çalıntı mı...

Teknik özellikleri

İhtiyacınızı karşılayacak teknik özelliklere sahip bir telefon satın alın. İnternette dolaşmak ve video izlemek için saatlerinizi harcıyorsanız, geniş ekranlı bir telefon tercih edebilirsiniz. Kameranın teknik özelliklerini araştırın. Videolu aramalar yapacaksanız ön kameranın olup olmadığına bakın. Tüm bunlar için telefon modelini internette aratıp üreticinin web sitesini ziyaret etmeniz yeterli.

Bunun yanında telefon yeni gibi görünse bile bazı işlevleri çalışmıyor olabilir. Dokunmatik ekranın, kameranın ve diğer özelliklerin çalışıp çalışmadığına bakın. Bir bileşenin bozuk olması, dahili devrelerde sorun olduğu ve telefonun yakın zamanda tamamen bozulacağı anlamına gelebilir.

Çalıntı mı?

Çalıntı bir telefonu satın almadığınızdan emin olun. Yeni aldığınız telefonun peşinden polislerin gelip kapınızı çalması üzücü bir durum olabilir. Binlerce telefon, farklı ülkelere dağıtılarak habersiz tüketicilere satılıyor.

Satıcıya telefonun IMEI kodunu (veya duruma göre ESN veya MEID kodlarını) sorun ve internetteki çeşitli kaynaklardan telefonun çalıntı olup olmadığını araştırın. IMEI kodunun kayıtlı olup olmadığını buradan ücretsiz olarak öğrenmeniz mümkün. CheckMEND web sitesi ise 2.99 karşılığında telefonunuzun geçmişinin bir raporunu oluşturabiliyor.

Android mi, iPhone mu?

Üzerinde düşünmeniz gereken konularından bir tanesi de işletim sistemi. Kişiselleştirme ve çok yönlülük sizin için daha önemliyse, Android'i tercih etmeniz yerinde olabilir. Kolay kullanım, güvenlik ve düz, hoş bir tasarım için iPhone'u tercih edebilirsiniz.

Satın alanı koruma

İnternetten alışveriş yapıyorsanız, kullandığınız web sitesinin sizi korumaya yönelik sunduğu hizmetlere göz atın ve mümkünse bu hizmetleri sunan satıcılardan alışveriş yapın.

Okuyucu Yorumları

Toplam 11 Yorum

İkinci ele guvenilmez.

Elektronik te hiçbir zaman 2.'ci el almayacaksın aga

Windows Phone ya da Blackberry neden seçenek değil bir de onu açıklayın lütfen.

@13 Oca 2014 09:35 Yada symbian

850 tl ye iphone 5 aldım taş gibi. önemli olan ikinci el telefonu aldığınız kişinin güvenirliği, yoksa 2 el gayet hesaplı

@13 Ocak 2014 13:42 baba aldın parayı verdin ya arkadan çalıntı diye karakola giderse

bi de bakkaldan şeker alır gibi 2.el telefon almayın. sizin telefonu aldığınıza dair bir belge isteyin.

İkinci el telefon almayın, ikinci el tablet almayın, ikinci el dizüstü de almayın!! Geçtiğimiz aylarda ikinci el piyasasını inceleme fırsatı buldum. Tutturabildiğine! İnsanlar 6 senelik hurda sınıfına giren laptoplarına bile sıfır gözüyle bakıyorlar.Gerçek ederini söylediğinizde bozuluyorlar. Bir de size bozuk atıyorlar. Hem bu tür insanlar ile alışveriş yapmamak açısından, hem de diğer nedenlerden dolayı 2. eli tercih etmeyin! Hele hele internet üzerinden satılan 2. el ürünleri hiç tercih etmeyin! Sahibinden.com gibi 2. el ürünler satan sitelerin mutlaka alıcılara satıcılardan bağımsız bir expertiz raporu sunmaları gerekir. "Sahibinden.com'un bu ürün için önerdiği fiyat şudur:..." şeklinde satılacak her malın gerçek değerini belirtmesi gerekir. Böylece hem satıcı malının gerçek değerini öğrenecektir, hem de alıcı gönül rahatlığı ile para verecektir. Bu açıdan bakıldığında alıcı da satıcı da bu tür siteleri tercih edecektir. Diğer taraftan bu yöntemi kullanmayan siteler zaman içinde müşteri kitlesini kaybedecektir; çünkü malların ederi expertiz yapan site tarafından zaten belirlenmiştir. Diğer sitelerdeki tutturabildiğine mal satmaya çalışan satıcılar mallarını satamayacaklardır. Düzgün alışveriş yapmak isteyen tüm alıcılar ve satıcılar expertiz yapan sitelere yönelecektir. Herkes hakkına razı olacak ve sistem zaman içinde dengeye oturacaktır. Ayrıc ne yazık ki internet üzerindeki makuldışı fiyatlar gerçek dünyadaki fiyatları da olumsuz olarak etkilemektedir. Bu yöntem ile bu sorun da ortadan kalkacaktır...

note2 istiyorum fakat güvenilir bi site bulamadım

ikinci el telefon alınır fakat ikinci elinde bazı püf noktaları var bunları bilerek alırsak bir mağduriyet oluşmaz 1 : satın alacak olduğunuz cihazın mutlaka faturasını isteyin, 2 : orjinal aksesuarlarını isteyin ( şarj aleti - kulaklık ) kutusunun olması çok önemli ( kutunun üzerinde bulunan imei numarasıyla cihazdakini karşılaştırın bir biriyle uyumluysa alın ) ve mutlaka mağazadan alın seyyar satıcıdan cihaz alınmaz. garantisinin devam edip etmediğini en yakın yetkili servise götürüp baktırın

İphone 6 gold 128 gb aldım daha 1 aylık telefon sıfırı 3400 lira iken ben 2000 liraya aldım AppLe in sitesinden sorgulattım almadan herşeyi orjinal daha bir aylık telefon niye alınmasın ikinci el arkadaşlar sen tutupta milattan kalma telefonu ikinci el alma tabi o zaman sorun yaşarsın illaki

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir