İlerleme barını kim, nasıl buldu?

Yazılım dünyasının olmazsa olmazı ilerleme barının nasıl doğduğunu hiç merak ettiniz mi?

  • Cem Şancı
İlerleme barını kim, nasıl buldu?

Yazılımlar yüklenirken, dosyalar kopyalanırken, silinirken veya benzeri işlemlerde sürecin ne kadar ilerlediğini ve daha ne kadar kaldığını gösteren ilerleme barları artık hepimizin çok iyi bildiği bir enstrüman. Fakat onu kimin icat ettiğini hatırlıyor muyuz?

İlerleme barları olmadan önce insanların donmuş ekranların karşısında belirsiz şekilde saatlerce bekleyebildiği o karanlık dönemi kapatan, Brad A. Myers isminde bir üniversite öğrencisi oldu.

Brad A. Myers, bu sorunu gidermek için, bir yardım kuruluşunun hedeflenen bağış miktarına ne kadar kaldığını gösteren dev bir tüpü örnek alarak bunu bilgisayar yazılımına uyarladı ve üniversitedeki 48 arkadaşı ile birlikte ilerleme barı projesini gerçeğe dönüştürdü. O günden beri yazılımların yüklenmesini, dosyaların kopyalanmasını, programların açılmasını beklerken işlemin ne zaman biteceğini görebiliyoruz. 

Okuyucu Yorumları

Toplam 19 Yorum

Çoğu zaman barlar hatalı oluyor tam zaman vermiyor ne zaman biteceğini net olarak yine göremiyoruz yani :D

@12 Mar 2014 15:16 dediğin şey çok zor sonuçta bilgisayarda kendi içinde bile birsürü değişken var bunca şeyi işin içine katmak bile çok zor.

@12 Mar 2014 15:16 O dediğin imkansız. İşlemcinin her saniyede yaptığı işlem sayısı farklı olduğu için ona o saniyede ne kadarlık hız ayırır bu hep değişir. yani tam olarak zaman olmaması çok normal bişey.

Apple yapsaydı hemen patentini alırdı.

Allah O Adamdan Razı Olsun :-)

Bunu iphone bulsaydı herkesten telif hakkı isterdi anasını satayım. :)

@12 Mar 2014 16:15 İyiki o bulmamış. Yuvarlak köşeli dikdörtgen patenti alan firmadan ne beklenir ki !!

Faydalı bir yazı olmuş.Teşekkürler

Tarihini de yazsaydınız keşke

aslında çok iyi buluş olmasa saatlerce ekran karşısında beklerdik

Bu barlar işlemin ne kadarının bittiğini söylüyor ama işlemin ne zaman biteceğini asla doğru olarak söyleyemiyor.

@12 Mar 2014 17:34 O sögledigin imkansiz. Biten islemin toplam islemin yüzde kaci oldugu temeline dayalidir ilerleme cubuklari. Senin islemcinin hizini ölcüm her bir islemin ne kadar sürecegini hesaplatip sonra da bunun toplam islemin nekadari olduguyla kimsenin ugrasicagini sanmiyorum.

@12 Mar 2014 20:23 Her Bar çubuğu kalan zamanı göstermeye çalışmıyor. ancak modern programların çoğunda kalan zamanı hesaplamaya çalışıyorlar. tabi ki hiçbir zaman doğru hesaplamak mümkün değil. zamanı hesaplamak için işlemcinin hızına göre zaman hesaplaması çok saçma olurdu. internet den dosya indirirken işlemci hızının çok fazla önemi yoktur.

@12 Mar 2014 20:23 aslında mac tabanlı bilgisayarlar, çeşitli istatistikle yaparak bilgisayarın performansına göre yaklaşık değer veriyor. mesela bu bilgisayar 100 lerce küçük dosyayı nekadar sürede okuyor, ne kadar sürede yazabiliyor vs.

kaç senesinde oldu? bunu belirtseydiniz keşke.....

telif hakkı almışmıdır acaba ?

Bunu apple yapsaydi. Butun telefon ve pc ureticlerine dava acarlardi. Biz yaptik. Biz mukemmeliz. Biz pahaliyiz ama kaliteliyiz derlerdi :))

@13 Mar 2014 07:41 Doğru ya patentini aldığı herşeyin parasını sen veriyosun ya arkadaşım saol. Sanki diğerleri bağış ve yardım kurumu.

@13 Mart 2014 11:31 apple hissedârı savunmasını yaptı, söz siz de hakim bey (:

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost