İlk 1-Terabyte Sabit Disk Hitachi'den

Dünyanın ilk 1 terabyte'lık sabit diski Deskstar 7K1000, Hitachi'den geldi.

Hitachi dün ilk 1000 GByte'lık sabit diskini sundu. Yeni sabit disk, ilk dikey kayıt prosedürünü kullanan sabit disk olma özelliğini de taşıyor, yani disk yatay değil, dikey olarak yazılıyor.

3.5 inçlik Deskstar 7K1000'ın dönüş hızı 7200 RPM ve 32 MByte önbelliği var. Hitachi şimdilik P-ATA ve/veya S-ATA arabirimi ile piyasaya sürmeyi planlıyor. Darbelere karşı daha dayanıklı olacağı belirtilen disk, ayrıca düşük güç tüketimi olacak. Hitachi'ye göre bu en fazla 9 watt.

Deskstar 7K1000'in geleceğinde ise "CinemaStar" adıyla dijital ses ve görüntü kayıt cihazlarında kullanılacak bir modeli bulunuyor. Sunucular için modelleri ise bir sonraki aşama olacak.

Hitachi bu diski 2007'nin ikinci çeyreğinde piyasaya süreceğini söylüyor. 1-TByte modeli yaklaşık 330 dolar olacağı söyleniyor, bu da gigabyte başına 33 cent'e denk geliyor. Seagete'in 750 GB sürücüsü geçtiğimiz sene ortalarında 499 dolara satışa sürülmüştü, fakat Deskstar'ın 750 GB'lık sürümünün fiyatı henüz bilinmiyor.

CHIP Online Yorumu:
Hitachi'ye sabit disk üreticileri arasındaki rekabette 1-TB limitini aştığı ve bunu makul fiyatta yapabildiği için tebrik ediyoruz. Her ne kadar artan disk kapasitelerini sevinçle karşılasak da, yine de kaygılanmamak elde değil. Çünkü tek bir diskte daha fazla veri depolamak, aynı zamanda disk arızası durumunda daha dramatik veri kaybı boyutlarına ulaşmak demek.

Okuyucu Yorumları

Toplam 9 Yorum

1 TB için 330 dolar fiyat olarak çok uygun, piyasada kısa zamanda yaygınlaşacak bir ürün kanaatimizce.

vışşşşşşş

720 kb den nerelere geldik. çarpılacağız. :=)

psikopat bişey yaw bu :D bi de bu hd nin bozulduğunda o kadar veri uçtuuu :D

ne 720 si 64KB haha, flash bellek kavramındaki gelişmeler şaşırtıcı esas, hız çeviklik, güç tüketimi, onlara bakmak lazım...

bence artık flash sabit diskler üzerinde yoğunlaşmak daha mantıklı

bunlar daha once icat edilmis ve serverlarda kullanilma ve denenmis olamaz mi acaba !! son kullanici denen kullanicilara daha sonra satilmak istenmis olamazmi en iyisini hemen cikarma ki dusuk modelerin sayesinde daha cok para kazan mantigi olamaz mi belki suan serverlarda 2.0 TB kullaniliyor bilgimiz var yada bilgilendiliyormuyuz cok pisko oldum diliyorum siz bana aldirmayin sadece bir dusunce !!

valla ben bekliyorum neden diyecek olanlar olabilir.yaklaşık 11 ay önce bununla ilgili ingilizce bir sitede ki haberde bu gün çıkan haberin çalışmaları hakkınd abilgi veriyordu.

Her keze hayırlı oldun diyor bekleyin diyerek neler göreceğiz hele hele 2008 yılı...

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir