İlk 10'da Microsoft'un adı yok!

En çok kullanılan 10 uygulamanın tamamı 3 deve ait... Peki ama Microsoft'un adı neden hiç geçmiyor?

  • Zeynel A. Öztürk
İlk 10'da Microsoft'un adı yok!

ABD'de en çok kullanılan 10 uygulamanın tümünün Facebook, Apple ve Google tarafından yapıldığı ortaya çıktı. Dünyanın en çok kazanan yazılım üreticilerinden Microsoft'un listede hiç uygulamamasının bulunmaması, dikkat çeken bir detay.

Yeni Nielsen raporuna göre Facebook uygulaması, 2014'ten sonra 2015'te peş peşe ikinci "aylık en yüksek ortalama kullanıcı" sayısını yakalamayı başardı. Facebook Messenger 3. sırada yer alırken Instagram, bir sıra yükselerek 8. sıraya yerleşti.

İlk 10'da Google'ın şu beş uygulaması bulunuyor: YouTube (2. sıra), Google Search (4), Google Play (5), Google Maps (6), and Gmail (7).

Apple ise Apple Music ve Maps ile son iki sırada yer aldı.

Google ve Apple'ın uygulamalarının bu listeye hakim olması, firmaların uygulamaları telefonlarıyla birlikte sunmalarından kaynaklanıyor. Android'li bir telefonda Gmail'i, iPhone'da ise Apple Music'i indirmenize gerek duymuyorsunuz. Burada ön yüklü gelmeyen bir uygulama olan Facebook'un başarısı dikkat çekiyor.

Microsoft da sosyal devin başarısından cesaret alarak kendi uygulamalarını listenin tepesine taşıyabilir. Firmanın ücretsiz Office 365 ürünlerinin yanında mobil dostu bir dizi uygulaması bulunuyor. Ancak Windows Phone'un çok az kişi tarafından kullanılıyor olması, geliştiricileri uzaklaştırıyor. 

Okuyucu Yorumları

Toplam 11 Yorum

Biz uygulamayla ilgilenmeyiz, İŞLETİM SİSTEMİ ile ilgileniriz.

Ben Android tabletimde Google Dökümanları kullandıktan sonra Microsoft Word'ü unuttum. Google yazılım konusunda microsoftu 100e katlar 10000e böler. Google çok daha iyi.

Çünkü mikrosoft bu konuda NOOBB

Sizler daha agu derken Microsoft İŞLETİM SİSTEMİ geliştiriyordu.. Uygulama gibi basit şeylerle uğraşmaz..

@TheArrow Directx elinde olmasa var ya o geliştirdiği şey içinde patlıcak :D

@TheArrow işletim sistemiyle iş bitmiyo bak wp tellere ne uygulama var ne bişey gün geçtikçe batıyor gelmiş burda hala işletim sistemi diyo mac pc kullan daha iyi

Microsoft son dönemde android için çok kaliteli uygulamalar geliştirdi, aslında sorun uygulamaların kalitesi değil insanların tercihinde, misalen feyzbuk ve tvitır veya insgram için halihazırda herkesin el mahkum kullandığı browserdan bozma uygulamaların bu en çok kullanılanların tepelerinde gezmesinin tek nedeni mevzubahis sitelere olan bağımlılıkları yoksa uygulamalar bildirim göstermek için sürekli pilinizi kemirmekten fazlasını yapmıyor.

IOS'u bilmem ama microsoft androidi yıllarca yok saydı mesela resmi bir msn uygulaması hiç bir zaman olmadı skype her zaman aşırı hantal kaldı yakın zamana kadar ofis uygulamalarını mobile taşımaktan itinayla kaçındı hala doğru düzgün çalışan bir hotmail uygulaması yok microsoft bu kafayla devam ederse iflasının sebebi mobile ayak uyduramamak olacak

microsoft övücüleri. Bunun sebebi microsoft un kendisi. Live messenger' ı kendisi kapatmadı mı? Kapatmamış olsa, taa ilk günden ios ve android de direkt yer alsa, diğerleri yerini kapabilirler miydi?

Vaktiyle Microsoft'un başı az mı derde girdi ie windows ile gömülü geliyor, tekelcilik oluyor filan diye. Bu ne şimdi? Hiçbirinin fanı falan değilim ama adalet çok değerli bir şeydir.

Uygulama olmadan işletim sistemini napçan anlat bakalım aşa yukarı sağ sol mu yapçan bide para veriyo içi boş telefona hahaha

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play