"İlk akıllı cep" Simon 20 yaşında

"Dünyanın ilk akıllı cebi" sayılan, 20 yıllık bu tuğla gibi cihazı iş başında izlemeye ne dersiniz?

  • Zeynel A. Öztürk
"İlk akıllı cep" Simon 20 yaşında

2007'de ilk iPhone ile tanıştığımızdan bu yana, mobil teknoloji çok daha yüksek bir hızla gelişmeye başladı. Bazı tahminlere göre ise ilk akıllı telefon olan Simon artık tam 20 yaşında.

IBM Simon, ilk olarak 23 Kasım 1992'de COMDEX'te tanıtılmıştı. 16MHz işlemci, 1MB bellek ve 1MB depolama alanı gibi özelliklere sahip Simon'ı cebinize sığdırmanız ise pek mümkün olmuyordu. Simon'a dışarıdan sadece bir uygulama yükleyebiliyordunuz: PC ile Simon arasında mesajlaşmaya yarayan DispatchIt. Bu yazılımın PC istemcisinin fiyatı 3.000 dolar, telefon başına fiyatı ise 300 dolar idi. Cihazın elinden faks alabilmek gibi bugünkü akıllı ceplerin yapamadığı bazı işler de geliyordu. Simon, BellSouth Cellular tarafından 2 senelik kontratla 900 dolara satılıyordu.

Simon'un kalemle kullanılabilen dokunmatik arayüzü, bir uygulama listesi de sunuyordu. Ancak yeterince iyi reklamı yapılmayan cihaz, ticari anlamda bir başarı yakalayamadı ve 6 ay içide piyasadan geri çekildi. Sorun sadece tanıtımdan ibaret de değildi; Simon'un kısa pil ömrü ve başka problemleri de vardı. Yine de Simon'un, bugünkü cepler için öncü oluşu ve ne kadar uzun bir yol katettiğimizi göstermesi açısından çok önemli olduğunu düşünüyoruz.

20 yaşındaki Simon'un nasıl çalıştığını videomuzda izleyebilirsiniz!

Okuyucu Yorumları

Toplam 2 Yorum

Her tohum her mevsimde ve her toprakta yetişmez. Microsoft da tablet cikardi ama yanliş zamanda sonra apple tablet cıkarttı ve tuttu. Mesele doğru zaman doğru kitle.

Zamanında bu cihazları geleceğin teknolojisi olarak gören-tanıtan tekno blogların yıllar sonra "20 yıllık bu tuğla gibi" gibi benzetme yapması saygısızca doğrusu.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play