İlk DAB+ destekli telefon geliyor!

LG'nin bir sonraki telefonunda kullanacağı bu teknoloji, cepte bir dönemin sonu anlamına gelebilir!

  • Zeynel A. Öztürk
İlk DAB+ destekli telefon geliyor!

FM radyo, akıllı telefonların zengin işlev paketinin içine dahil edilen ilk teknolojilerden bir tanesi. Ancak telefonlarımızda kullandığımız radyo işlevi, yolun sonuna yaklaşmış gibi görünüyor.

LG yaptığı bir açıklamada Stylus 2'nin DAB+ teknolojisiyle gelecek ilk telefon olacağını söyledi. FM radyodan daha üstün olan bu teknoloji, müziği internet bağlantısı olmadan, kesintisiz olarak dinleyebilmenize izin veriyor. DAB+ üzerinde daha çok kanal bulunabildiği gibi müziği ücretsiz olarak dinlemek mümkün oluyor.

FM radyo telefonlarda henüz tamamen ölmüş değil. FM radyo işlevini bugün Sony Xperia Z5 serisi, LG G5 ve Huawei Mate 8 gibi telefonlarda bulmanız mümkün. Ancak Samsung, Galaxy S3'ten sonraki telefonlarda FM radyo kullanmadığı gibi Apple, iPhone'larında hiçbir zaman FM radyosuna yer vermedi.

FM radyo işlevi ceplerde her geçen gün kendine daha zor yer bulsa da, DAB+ teknolojisini saydığımız telefonların hiçbirinde bulunmuyor. Bu yüzden telefonda DAB+ keyfi için tek seçeneğiniz, bir süre için LG Stylus 2 olacak gibi görünüyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 5 Yorum

DAB+ iyi fikir... diğer markalar nerede...

Bence iki chipte olmalı çünkü DAB'a geçmeyen ülkeler (bizde dahil) çoğunlukta..

? Türkiye'ye gelmesi çok çok zaman alacak, cihaz alacaklar bu özelliği aramasın çünkü kullamayacaksınız. Bu sizin için bir kriter olmamalı.

@15 Mart 2016 22:08 Hayır, Türkiye'dede fm radyo iptal edilip DAB+ sisteminin getirilmesi yönünde karar alındı. Çok uzak değil yani.

Sony'lerin en sevdiğim özellikleri FM Radyoları, harika GPS modülleri, su ve toz geçirmez olmaları, üstün ses ve görüntü teknolojileri, Smart Connect ve Stamina'dır. Radyosuz olmaz, her zaman sağlıklı bir interneti nereden bulacağız! Kota da ayrı bir mesele! Radyo önemlidir. Özellikle de savaş, terör, afet gibi durumlarda! Yakında ne demek istediğimi daha iyi anlayacaksınız. Ben de Xperia M4 Aqua White kullanıyorum. Uygun fiyat ve yüksek kalite. İlk smartphone'um da gene Sony'di. Xperia Arc...

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost