İlk defa çocuklar için bilişim zirvesi

Çocukların ve gençlerin teknolojide kullanıcı olmaktan bir adım öteye geçmesi için Bilişim Zirvesi.

Türkiye'de ilk defa çocuklar için bilişim zirvesi

Çocukların ve gençlerin teknolojide kullanıcı olmaktan bir adım öteye geçmesi, 'üretici' olmayı öğrenmesi ve ebeveynlerin bu konuda bilgilendirilmesi amacıyla, Bilişim Zirvesi Etkinlik A.Ş. tarafından 23-24 Mayıs tarihlerinde  Kadir Has Üniversitesi Cibali Kampüsü'nde Türkiye'nin ilk çocuklar için bilişim zirvesi gerçekleştiriliyor olacak. Katılımcıların web sitesi üzerinden online kayıt oluşturarak ücretsiz katılım sağlayabilecekleri Çocuklar için Bilişim Zirvesi; eğitim, güvenlik, teknoloji, sağlık gibi ana kategorilerde de uzman konuşmacıların katılımları ile ailelere yeni bir bakış açısı sunacak. Geniş bir yerleşim alanında, çocukların ve gençlerin uygulamalı takım çalışmalarının, ebeveynler için 100'e yakın oturumun gerçekleşeceği etkinlik, "Teknolojiye Doğan Çocuklar" mottosuyla hayata geçirilecek. Kapıları herkese açık olan etkinliğe katılım için www.bzcocuk.com adresinde bulunan "Online Kayıt" formu doldurularak ücretsiz giriş hakkı sağlanabilecek.

Teknolojiyle büyüyen değil, teknolojiye doğan çocukların bugününü ve yarınını ele alarak teknolojinin geleceğimizdeki rolünü, tedbir ve tehdit konularını paylaşacak; aynı zamanda kuşaklar arası iletişimde anne babaları da bilgilendirecek olan Çocuklar için Bilişim Zirvesi, 5-15 yaş aralığındaki çocuklar ve gençler ile onların ailelerini, konunun uzmanı isimler, STK'lar ve özel sektör temsilcileri ile bir araya getirecek.

Dijital yaşamın bir parçası olmaya mecbur kalan teknolojiye doğan çocuklar ve yeni nesil kuşakların teknoloji ile yönetilen ve yaşanan bir dünyaya doğduklarını belirten Bilişim Zirvesi Genel Müdürü Neslihan Aksun, bu kuşağın "Application Kuşağı" olarak tanımlandığını ve ''App Kuşağı'' algısını oluştuğunu söyledi. App Kuşağı'nın dijital öncesi nesile göre çok daha dışa dönük bir nesil olduğu söyleyen Aksun, bu kuşağın nelerden etkilendiğini, hayatımızın her alanındaki bu teknolojinin çocuk dünyasındaki yarar ve zararlarını konuşturacaklarını ifade etti.

Teknolojide tüketen değil, üreten olun!

Teknoloji ve çocuğu bir araya getiren bu kapsamda bir etkinliğin Türkiye için ilk olacağını ifade eden Aksun, Bilişim Garaj Akademisi, Anadolu Hayvan Hakları Federasyonu, Üstün Yetenekli Çocukların Aile Portalı, Happy Nest & Aslıhan Aksun MANDALArt, Mutlu Çocuklar Derneği gibi yapıları da bir araya getireceklerini söyledi. Küresel bazda da bu konseptin fazla örneği yok eklemesini yapan Aksun: "App Kuşağı olarak tanımladığımız bu nesil söz konusu olduğunda, yeni teknoloji onlara hayat rotalarını erken yaşta çizdiriyor. Etkinlikte 'bu teknoloji nereye ve doğru yere mi gidiyor, toplum ve ebeveynler bu gelişimden nasıl etkileniyor?' gibi sorulara yanıt bulmayı hedefliyoruz. Birçok ebeveyn, çocuklarının teknoloji ile iç içe olmasından, bilgisayar başında çok zaman harcamasından şikayetçi. Bu nedenle çocuklarını teknolojiden uzak tutmanın yollarını arıyorlar. Oysa zirvemizde de vurgulamak istediğimiz gibi teknoloji hem bireysel hem toplumsal gelişim için önemli. Önemli olan çocuğun teknolojiyi doğru kullanması, bu kullanım ile üretici olabilmesi, gereken araçlara nasıl ulaşabileceğini bilmesi, ailelerde de bu konuda bir farkındalık yaratılması" dedi.

Milli Eğitim Bakanlığı'ndan tam destek

Doç. Dr. Selçuk Özdemir'in 'Download Toplumundan Upload Toplumuna' isimli çalışması etkinlik konu başlıklarında yerini alırken, zirvenin hedefini ortaya koyan bir başlıkta, yine Özdemir'in 'Çocukları Kodlamayın, Onlara Kodlamayı Öğretin' başlıklı sunumu olacak.  Oturum kapsamında, 3D baskı cihazlarından prototip üretme, 'Hayalimdeki Elektronik Eşya Tasarımı' gibi eğlenceli ve bilgilendirici aktiviteler de yer alacak.

Birçok BT şirketi etkinlikte yer alma ilgisini paylaşırken, konu kamu olduğunda Milli Eğitim Bakanlığı'nın resmi etkinlik sponsoru olarak desteği öne çıkıyor. Milli Eğitim Bakanlığı'ndan uzman isimler birçok başlıkta katılımcılarla sunumlarını paylaşacak.

Fenomenler de, Mandala takipçileri de Zirve'de olacak

Çocuklar ve gençlerin önemli bir bölümü için sosyal medya fenomeni olan Orkun Işıtmak ise gelişen dijital yetenekler ve hayat becerileri konusunda katılımcıları bilgilendirecek. Özellikle çocukların eğitimlerinde kullanılmaya başlayan ve zihin dinlendirme, dikkat eksikliği, sakinlik gibi konularda eğitici olan Mandala kişisel gelişim çizim öğretileri de etkinlikte yer alacak.

BASIN BÜLTENİNDEN DERLENMİŞTİR

Okuyucu Yorumları

Toplam 3 Yorum

Çok sempatik, çok etkileyici sloganlar fakat kendi birşey yapmamış eğitim karşılığı Server parası alan kurumlar kendileri birşey yapmadan nasıl öğretmeyi düşünüyor acaba? Türkiyedeki Üniversitelerin ve Akademik Prof, Doç, Eğitim görevlisi insanlara faydalı çalışır durumda yazılım çalışmalarını göremediğimiz gibi, çalışanlara katkısını da görmüyoruz. Bu etkinlik manasal olarak % 100 tebrikler düşünce süper içerik % 0 çünkü içi boş kişiler eğitimin önemini anlatacak. Hello world deyip gönderecek

10 sene önce PC dergileri Asp giriş, php giriş gibi konu anlatımlı makale yada kitapçık dağıtıyordu. Bu giriş; gelişme olmadı. 10 Sene önce Üniversiteden mezun olan En azından girişi geçebiliyordu. Üniversiteye giriş için neden vardı. Bugün adam gibi giriş öğretilemiyor giriş seviyesi Çocuk seviyesinde yakında bebe seviyesine iner. Burada açıkça Halkla ilişkiler faaliyeti var. Haber değeri taşımadığı gibi niteliksiz iş yapan hatta bir şey yapamayan üniversite haberi var.

Bunlar güzel çalışmalar, kıpırdanmalar sevindirici ama Türkiye'nin hala bunları konuşma aşamasında olması üzücü bir durumdur...

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost