"İlk insanlara göre acınacak haldeyiz!"

İlk insanlara göre çok daha gelişmiş durumdayız; ama bir konu var ki, gerçekten acınacak haldeyiz.

  • Ümit Öncel
"İlk insanlar göre acınacak haldeyiz!"
Bilim adamları eski zamanların kadınlarının bile Schwarzenneger'den daha kaslı olduğu söylüyor.

Medeniyetler geliştikçe insanoğlu da daha ileri teknoloji ile yaşamaya alışıyor. Bilim adamlarına göre bunun bedelini ise fiziksel durumumuz ile ödüyoruz. Bir antropolijist olan Peter McAllister, binlerce yıl önce yaşamış olan ilk insanlar ile günümüzdekileri karşılaştırdı ve işte ortaya çıkan sonuç bu: Eski insanların yanında birer çocuk gibi kalıyoruz.

McAllister modern toplumlardaki insanların kas oranın çok azaldığını ve ilk insanlara göre kıyas götürmez bir şekilde zayıf olduğumuzu, hatta "insan ırkının fiziksel olarak tarihteki en zavallı hali" olduğumuzu söylüyor. 1909 yılında bulunan bir Neanderthal kadının, Arnold Schwarzenegger'den bile daha kaslı olduğunu söyleyen McAllister, dünya şampiyonu Usan Bolt'un da geçmişle yarşını başlamadan kaybettiğini düşünüyor.

Galler kıyısında bulunan ve tam 20 bin yıl öncesine ait ayak izlerini inceleyen McAllister, çamur üzerinde kalan izlerin bu eski insanın saatte 37 km hızla koştuğunu gösterdiğini söyledi. Bu Bolt'un saatte 42 km hızından daha düşük. Fakat McAllister, Bolt'un 20 bin yıl önceki rakibinin özel ayakkabıları ve özel pist olmadan, katı bir antrenman programına sahip olmadan bu hıza ulaşmış olduğunun da altını çiziyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 24 Yorum

Bence evt çok zayıf insanlar

kaynak kaynak?

Allah erkeği kadından fiziki olarak daha üstün yaratmıştır ,

güzel bir saptama.

ee onlar eski toprak :)

Olsun bizim bizim vinçlerimiz var :)

Neanderthal bir kadın , hemde kaslı hemde arnold gibi süperdir valla (lavabo ne tarafta)

İlk insanlardan demek istediniz galiba ?

Çevre kirliliği,hava kirliliği,besinler hormonlu ve ilaçlı,ilaçların ne olduğu beli değil,hareketsizlik,dengesiz beslenme,türlerin yok oloşu,kanserojen maddeler,radyasyon yayan cihazlar ve upuzun bir liste.Ee sonrada niye insanoğlu böyle oldu.Çevremizde doğal bir şey kalmadı herşey suni ve zararlı.Buna göre nasıl sağlığımızı koruyacağız.

Eski kadınlar Arnold Schwarzenneger gibiyse erkek olanları HULK
gibi birşey olsa gerek :) Birde bu insanların günümüzdekiler gibi steroid kullandığını düşünsenize.:()

Teknoloji otomasyon derken insanlık tembelleşti.

Teknolojik gelişmeler hayatımızı kolaylaştırdı.Lakin bu seviyeye gelebilmemiz içinde kas güçümüzü değil beyin güçümüzü kullandık.Çağ değiştikçe ihtiyaçlarımız yani hayatımız değişiyor.Eskiden heryerde okul ve özellikle üniversite yoktu.Şimdi her ilimizde onlarca okulumuz ve üniversitelerimiz bulunmaktadır.Eskiden savaşlar kas güçüyle kazanılırdı şimdi ise psikoloji, sosyoloji, teknoloji, strateji ve akıl güçüyle kazanılıyor.Bunların dışında yarım bilimle üretilen hormonlu yiyeceklerle tabiki hayatımızı kısaltıyoruz.Ve yine tabiki bunuda bilimle çözebiliriz.
Eskiden hayat kas güçünü bağlı idi ve zordu.Şimdi ise akıl güçünü bağlı ve hayatımızı kolaylaştıran etkenler var.Gelişmeler bizi doğadan, tabiattan uzaklaştırmamalı ve teknolojilerimiz tabiata zarar vermemeli.Bunu gerçekleştirmek mümkün, yenilenebilir enerji kaynakları ve geri dönüşümlü eşyalar kullanılmalı.
Sonuç olarak tabiatla içiçe, barışık bir teknoloji kullanılabilir.Bilimde zaten doğanın kopyası değil mi? Bu kadar ilmi doğadan öğrenmedik mi? Bütün ihtiyaçlarımızı doğadan karşılamıyormuyuz?

Birde wall-e animasyon filmini izleyinde teknolojinin insanı gelecekte nasıl ayı yavrusuna çevirdiğini görün

bi zamanlar kadınların o kadar kaslı olduğuna, erkeklerin de tüm bedenleri uzun kıllarla kaplı olduğuna inanmiyorum ! ister inan ister inanmayın hem erkek hem de kadın ilk yaratılışından beri en güzel haliyle yaratılmıltır.

evrimcilerin hoşuna gitmeyeck ama benim ilk atam bir insandı (Hz. Adem), ilk anam da (Hz. Havva) ya sizinkiler !?...

Arnold'dan daha kaslı kadını kim ne yapsın yahu? Yok kalsın iyi böyle.

Günümüzde kadınlar okadar kaslı olsa kendimi hadım ettirirdim.

Tespit tamamen doğru. Zaten eski zamanlardan kalma zırhları, kılıçları görünce insanların ebatları tahmin edilebiliyor. Biz zor kaldırırken o boyumuz kadar kılıçları onlar savaş ediyorlardı onlarla..

saatte 37 km hemde hiçbir şeye gerek kalmadan... :) iyimiş

evrimcilerin hoşuna gitmeyeck ama benim ilk atam bir insandı (Hz. Adem), ilk anam da (Hz. Havva) ya sizinkiler !?...

binlerce yıllık hurafe değil, bilim hakkında ne dersiniz, hala mı din, hala mı hurafe

Fiziğimiz küçüldü, beynimiz büyüdü.. Bu ödenebilecek bir bedel bence. Bir zaman gelecek yalnızca ruhsal varlığımızla devam edeceğiz. Vücudumuz olmayacak yada kullanmayacağız.Beynimiz herşeyi halledecek.

Hikayeden baska birsey degil insanlar bugun daha iyi besleniyor ve eskiye gore daha iyi yasiyor. Kiyaslama yapmaniz gerekirse bugunku amerikali zenciler 500 yil once amerikaya giden atalarindan iki kat daha iriler ayni sekilde 1000 yil onceki zirhlara bakarsaniz icine bacaginizi bile sokamazsiniz. Ayni sekilde darbe doneminde yetisen bizim kusakla bizden sonraki kardesiminin kusagini kiyasladiginizda arada 15 cm lik bir fark var. Bunlar uydurma seyler. Yada bulduklari ayak izleri gorile falan ait. Neden derseniz bugunku insan eskiye gore daha saglikli daha bakimli daha dinc yasiyor arti daha fazla protein tuketiyor ki gelisme caginda en onemli sey protein ve kalsium. Arti bundan 100 yil once ortalama insan yasami 60 iken bugun 79 civarinda.

"Yada bulduklari ayak izleri gorile falan ait."

Antropoloji hakkında bilgi sahibi olmadığınız nasıl da belli. Bu konu hakkında biraz araştırma yapsanız fena olmaz.

usta o dinozorlardan kaçmak kolay değil tabi ki daha çeviktirler:D kim istemezki gerçi güçlü kuvvetli olmayı ama her işi makinalara yaptırır olduk kuruduk kaldık

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play