İlk iPhone'dan ilginç detay!

Piyasaya sürülen ilk iPhone hakkındaki bu ayrıntı, tam 5 yıl sonra ortaya çıktı!

İlk iPhone'dan ilginç detay!

iPhone 5'in piyasaya çıkışı ve iOS 6'nın yayınlanması ile birlikte en çok konuştuğumuz konulardan biri de, Apple'ın haritaları. Büyük iddia ile, üstelik Google'ı terk ederek hizmete sunulan Apple haritaları, ne yazık ki bekleneni vermekten çok uzak kaldı. Öyle ki, Apple CEO'su Tim Cook bile, haritalar nedeniyle kullanıcılarından özür diledi ve rakiplerinin harita servislerini kullanmalarını önerdi.

Peki ama Apple'ın iPhone 5 ile terk ettiği Google haritalarıyla ilişkisi nasıl başlamıştı. Geçtiğimiz gün, ismini vermek istemeyen eski bir Apple mühendisiylekonuşan The New York Times, ilk iPhone'la ilgili bir detayı da öğrenmiş oldu. Açıklamalarda Steve Jobs'un, 2007 yılında ilk iPhone'u piyasaya sürerken harita hizmeti kullanmayı düşünmediğinden, ancak telefonun piyasaya çıkışından birkaç hafta önce kararını değiştirdiğinden bahsediliyor. Jobs, birkaç mühendise, çok kısa bir sürede iPhone için bir harita uygulaması geliştirmelerini söylemiş. Uygulamada kullanılacak veriler için de Google'ın haritaları seçilmiş. Eski Apple mühendisi, o zamanlar neden Google'ın seçildiği konusuna şu cevabı veriyor: "Çünkü en iyi veri onlardaydı."

Apple'ın 5 yıl önce, son anda yaptığı Google seçimi, ne yazık ki bugün başını ağrıtıyor. Çünkü Apple kendi harita hizmetini geliştiriyorsa, Google'dan daha iyisini yapmak zorunda. Ve bunu yapabilmesi şu an için pek kolay görünmüyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 6 Yorum

Apple haritalari toparlayip halledecektir bu sorunu merak etmeyin. Google maps 4 ay sonra fis olacak.

@Greatness rüyanda görürsün alık Apple fanboyu Apple harita işinden çakmıyor...

@grezimonk aynen şu işi aşağılamadan yapamıyorlar

o kadar servetinin bi kısmını bu yola ayırabilir pek birşey de kaybetmez

imkansız bence.google bu işi çok büyük yatırımlarla sürdürüyor ve üstüne hergün ekliyor.gelecekte apple haritalarını google a benzetse bile google o sıralarda çoktan bu işi alıp yürümüş olacaktır.dolayısıyla google a yetişmesi zaten imkansız fakat apple kendini geliştirebilir.

Bakın kusura bakmayın ama aralarında bukadar sürtüşmeye rağmen AppStore'da Google Maps uygulaması Ücretsiz olarak satılıyorsa Google'ında Apple'a ihtiyacı var demektir evet Apple bence de hata yaptı fakat bir uygulma indirmek zorsa veyahuta indiremiyorsanız bi zahmet iPhone almayın zaten. 25-26 tane harita uygulaması mevcut App Store'da bunun haber yapılmasında kimse kusura bakmasın ben kasıt ararım. Zaten son zamanlarda Chip microsoft'tan paramı yiyordur nedir en olağan haberlerin sonuna bile işin çinde Apple varsa garip bi ünlem koyma ilgi çekmek içn alakasız başlık modası başladı bundan sonrada hayatta takip etmem bu seviyesiz haber sitesini.

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play