İlk Mars sebze ve meyveleri denenmeye hazır...

Mars'ta veya uydumuz Ay'da sebze ve meyve yetiştirmek mümkün mü? Yapılan ilk testler, bu ilginç soruya şaşırtıcı bir cevap veriyor!

  • Levent Öztürk
İlk Mars sebze ve meyveleri denenmeye hazır...

Geçtiğimiz iki yıl boyunca araştırmacılar, Mars ve Ay topraklarında çeşitli sebze ve meyveleri yetiştirmeye çalışıyorlardı. Bu uzun süreli çalışma, en sonunda meyvesini vermekte ve tat testine ilk olarak girecek olan sebze turp oldu.

Bu turplar, gerçek anlamda Mars'ta veya Ay'da yetiştirilmiş değiller. Hollanda'daki Wageningen University araştırmacıları, Ay ve Mars toprakları ile benzer yapıda toprakta bezelye, domates, turp, patates, yeşil fasulye ve havuç dahil olmak üzere bir miktar sebzeyi yetiştirmeye çalışıyordu. Her ne kadar bu sebze ve meyveler güzel gözükseler de, şu anda asıl önemli olan şey tatları. Bu ürünlerin toplanmaları ilk olarak Mart ayında duyurulmuştu ancak baş araştırmacı Wieger Wamelink, ağır metal test sonuçlarının gelmesi için şimdiye kadar beklediklerini söylemekteydi.

Wamelink'in Gizmodo'ya söylediğine göre sebzelerin tat testine girmesi için öncelik olarak yenilebilir olduklarının garantilenmesi gerekiyor. Bunun için de ağır metal içeriklerinin güvenli seviyede olduklarının öğrenilmesi şart. Araştırmacıların söylediğine göre de sonuçlar oldukça iyi gözüküyor; hatta bazı sebze ve meyveler, Dünya'dakilere göre daha düşük seviyeler göstermekte.

Araştırmacılar, ağır metal testine göndermek için altı farklı ürüne daha sahipler. Wamelink, bir sorunun daha bulunabileceğini ve bitkilerin, basınç altında iken alkoid oluşturarak insan için zehirli hale gelebileceklerini, ancak bu durumda tat testinde anında fark edileceklerini söylemekte. Daha sonra yapılacak olan bir başka kontrol ile de vitamin durumları incelenecek. 

Okuyucu Yorumları

Toplam 2 Yorum

valla filmi çok güzeldi ve yetişiyordu ama gerçekte ne olur bilmem :P

İlmin ve azmin elinden hiç bir şey kurtulmaz. Ay ve Mars ile ilgili oraya bir gün yerleşeceğimiz veya üs kuracağımız günlere şimdiden böyle bilimsel deneme testleri yapmaları takdire şayandır. Umarım bizim kuşak hayal değil bu Mars'a insan gitmesine tanık olur. Apollo 12, Soyuz, Juri Gagarin ve Ay'a iniş muhteşemdi...

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost