İlk QHD AMOLED ekran, AU tarafından tanıtıldı

Hem QHD çözünürlüğüne, hem de AMOLED teknolojisine sahip cep ekranı, bakın kimden geldi!

  • Zeynel A. Öztürk
İlk QHD AMOLED ekran, AU tarafından tanıtıldı

Samsung'un QHD (2.560x1.440) AMOLED ekranlar üzerinde çalıştığı Ocak ayında ortaya çıkmıştı. Ancak QHD çözünürlüklü AMOLED ekranı ilk tanıtan firma, Samsung değil Tayvan merkezli AU Optronics oldu.

AU Optronics, içinde Samsung'un da bulunduğu birçok cihaz üreticisi için ekran üretiyor. Firmanın yeni 5.7 inç'lik ekranı ise bir inç'e 513 pikseli sıkıştırmayı başarıyor. Sadece 0.57mm kalınlığındaki ekran, aynı anda 10 farklı dokunma noktasını algılayabiliyor. AU, yaptığı açıklamada 6 inç'lik QHD AMOLED ekranının da yolda olduğunu söylüyor.

Çoğumuz 1080p ekranlardaki pikselleri tek tek göremesek de, sanırız daha yoğun ekranlara hazırlanmamız gerekiyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 19 Yorum

pilleride böyle hızla geliştirseler keşke... :)

Samsungun ekranını başka bir firmadan aldığını öğrenmiş olduk.Hangi firmanın ürünlerinin parçalarını nerden alıyor yazın da biz de ordan alalım.İlk elden almış oluruz.Hem de ucuza alırız

Gerçek doğa görüntüsüyle ekran görüntüsünü ayırt edemeyeceğimiz ekranları bekliyorum.

Adamlar teknoloji üretiyor.. biz hala izliyoruz..şaka gibi.

Bir yandan bu ekranların gereksiz olduğunu düşünsem de diğer yandan da teknolojinin durmayacağını biliyorum ama bence artık bu çözünürlük arttırma savaşlarının son noktasındayız çünkü bir zamanlar hatırlayın cpularda frekans arttırma savaşı vardı 3,5 GHZ'e kadar çıktı sonra ne oldu? çekirdek arttırmaya gidildi bir zamanlar megapiksel arttırma savaşı vardı ne oldu? hala bu savaş olsa da eski hızında değil artık kalite ve hız özellikleri ile öne çıkılıyor. ekranlarda da böyle olacaktır bir zaman sonra çözünürlük dışındaki özellikleriyle artık ekranlar birbirleriyle yarışacaklardır. sonuna garip garip nick eklemeyeceğim yazının merak etmeyin sanki yapanların takipçileri varmış gibi:)

Cep telefonu için çok fazla! Pil tüketmekten başka işe yaramayacak.

o ekranı kullanacak cihazı en az 40-50 inç ekrana bağlamadıktan sonra ne işe yarar ki... elde taşınabilecek cihazlara fhd fazlaca yetiyor ki 15.6" dizüstünde bile 1366*768 başarılı

Eskisi bozulmadan yenisini asla almam.

Full HD standarttır. Full HD den ötesi de gereksizdir. 443 ppi ı göremeyen gözlerimiz 513 ppi ı nasıl görecek. Böyle gereksiz işlerle uğraşacaklarına pil ömrüne harcasalar enerjilerini ?

Ben hala 480x800 ile mutlu mesudum :)

@15 Nis 2014 10:19 merhaba mesut :))

1280*800 gibi bir çözünürlük 7 inç'e kadar olan ekranlar için gayet yeterli aslında...

ikiside tipsiz.....

@15 Nis 2014 14:40 boşver resimden göründüğü kadarıyla nefes alıyor:))

2k telefon bekliyorum

henüz full hd ekran üretemeyen bir cep telefonu firmasının ceo`su "zaten cep telefonu için 1080p gereksiz insan gözü bunu algılayamaz" diye birşey zırvaladı o günden beridir bizimkiler "cep telefonunda 1080p gereksizdir" haykırışlarında. hayır cep telefonunda 1080p ötesi gereksiz değildir tecrübe ile sabittir, bana inanmayan youtube`da 4k videoları aratsın ve bu videoları en ufak pencere boyutunda iken izlesin, fark çok net anlaşılıyor!

@15 Nis 2014 16:21 yav he he.

Dehşet verici detaylarda ve netlikte görüntüler izlemek istiyorum

Sen de yorum yaz