İlk selfie'yi az kalsın kaybediyorduk!

İnternetin ilklerinden biri, az kalsın işte böyle kayboluyordu! Yaşananlar, haberimizde...

İlk selfie'yi az kalsın kaybediyorduk!
Dünyanın ilk selfiesi olduğu iddia edilen fotoğraf

Oxford Sözlüğü'nün (ki kendisi İngilizce söz konusu olduğunda en prestijli sözlüklerden biri olur) "yılın kelimesi" olarak seçtiği "selfie" ufak bir skandalı da gün yüzüne çıkarttı. Selfie, en basit tanımıyla, birinin, kendini çektiği fotoğrafı anlamına geliyor. Son dönemde internette sık sık karşımıza çıkan, insanların kendilerini çekip internete yüklediği tüm fotoğraflar, hep selfie kelimesinin kapsama alanına giriyor.

Sözlük, kelimenin ilk kez kullanıldığı yer olaraksa, bir üniversite forumunda, bir başlık altında yapılan konuşmayı gösteriyor. Dudağındaki birkaç dikiş hakkında soru sormakta olan "ilk selfie"nin sahibi, birkaç yazı sonra "(dikişi) Görmek ister misiniz? Oldukça harika." cümlelerini kuruyor ve üniversitenin sunucularına bir link gönderiyor.

Skandalın başladığı nokta ise tam olarak burası. Bahsi geçen bağlantı artık kullanılmıyor ve buna bağlı olarak da resim, başlığın altında gözükemiyor. Tabii ki bu durumun üzerine, ünlü kanal ABC'nin sistem yöneticileri "Wayback Machine"e başvuruyor ve yukarıda gözüken fotoğrafı, yani dünyanın ilk selfie'si olduğu iddia edilen fotoğrafı kurtarıyor.

Tüm bu yaşananlar, internetteki verilerin daha sağlıklı bir biçimde arşivlenmesi gerektiği gerçeğini bizlere bir kez daha hatırlatıyor.

Levent Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 4 Yorum

Ödüm koptu yeminle (!)

kendini ilk defa bu mu çekmiş yani..

Dünyada onca olay, adamlar ilk selfie yi kurtarıcaz diye uğraşmış. Artık 50 sene sonra tarih kitaplarına basarız, ilk selfie diye

Aman Allah'ıııııım sen korudun Yarabbi (!) (teyze sesi tonunda)

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir