Android Cupcake, Gingerbread, Nougat ve Fazlası

Mobil işletim sistemlerinin lideri Android, zaman içinde nasıl gelişti? İşte Android 1.0'dan bu yana Android tarihi!

Android 2.2 Froyo

Android 2.2 Froyo

20 Mayın 2010'da yayınlanan "Froyo" (Frozen Yoghurt), bir dizi hız optimizasyonu, Wi-Fi hotspot işlevi ve USB tethering ile sunuldu. Market uygulaması, toplu indirme ve otomatik güncellemeler için optimize edilmişti.

Android 2.3 Gingerbread

Arayüzü daha kullanıcı dostu hale getirmeyi amaçlayan Gingerbread, 6 Aralık 2010'da yayınlandı. Ekran klavyesi, daha isabetli metin girişi için yenilenmiş, NFC (yakın alan iletişimi) desteği işletim sistemine ilk kez eklenmişti.

Android 3.0 Honeycomb

Honeycomb, Google'ın sadece tabletlere özel ilk Android güncellemesiydi. Bu sürümle beraber gelen ilk cihaz, Motorola Xoom olmuştu.

Android 4.0 Ice Cream Sandwich

Android 4.0 Ice Cream Sandwich, 18 Ekim 2011'de yayınlandı ve Android 2.3 ve üzerini çalıştıran tüm cihazları destekleme sözüyle geldi. Holo arayüzünde önemli yenilikler yapılırken, Roboto varsayılan sistem yazı tipi haline geldi.

Android 4.1 Jelly Bean

Kullanıcı arayüzünde performans iyileştirmeleri yapan ve Android'e yeni işlevler ekleyen Jelly Bean, 9 Temmuz 2012'de yayınlandı. İşletim sistemi, bu sürümle birlikte arayüzü 60FPS'de çalıştırabilir hale geldi.

Android 4.4 KitKat

Key Lime Pie adıyla çıkması beklenen Android 4.4, 31 Ocak 2014'te akılda daha kolay kalacak KitKat adıyla tanıtıldı. Arayüzü tazeleyen yeniliklerin yanında yeni "immersive mode", uygulamaların ekrandaki navigasyon düğmeleri gizleyebilmesine izin veriyordu.

Android Wear

Android'in akıllı saatlere ve giyilebilir teknolojilere özel sürümü Android Wear, 18 Mart 2014'te tanıtıldı ve yayınlandı.

Android 5.0 Lollipop

İlk olarak 25 Haziran 2014'te duyurulan Android 5.0 Lolliop, 12 Kasım 2014'te resmi olarak kullanıma açıldı. Arayüzü yine baştan aşağı yenileyen güncelleme, düz ve basit "material design" temasını hayatımıza getirdi. Uyarılar da yenilendi ve kilit ekranında görünür hale geldiler.

Android 6 Marshmallow

Android 6 Marshmallow, Mayıs 2015'teki Google I/O konferansında tanıtıldı ve aynı senenin Ekim ayında belirli cihazlarda kullanıma sunuldu. Güncelleme, Now on Tap ile arama geçmişinize dayanan içeriksel arama sonuçlarını sunmaya başladı. Bu sürümde güç tasarrufu yönetiminde de önemli geliştirmeler yapıldı.

Android 7 Nougat

Android'in en son sürümünün beta sürümü, Mart 2016'da gelirken resmi sürüm Ağustos 2016'da yayınlandı. Nougat'ın sunduğu yenilikler arasında ekranı bölme işlevi, uyarılardaki mesajlara uyarı üzerinden cevap verebilme var. Android 7 Nougat'ın kullanım oranı henüz çok düşük, ancak önümüzdeki aylarda Nougat'lı telefonların piyasaya sürülmesiyle artması bekleniyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 4 Yorum

Telefonum güncellemeleri alıyorken benim en büyük beklentim Güncelleme boyutlarının düşürülme çalışması. Bir an önce bu işlevi getirseler güncelleme paketleri küçüleceği için hem kota bitmesin diye uğraşmayacağız, hem güncelleme süreleri kısalacak, hemde batarya kullanımı azalacak ( İşlemciye çok yük bineceğini söylüyorlar. Bu da batarya kullanımını arttırır ama ona da bir çözüm bulurlar diye düşünüyorum :) )

Android ten nefret etmemin tek nedeni 3.parti donanım üreticilerinin geliştirdikleri arayüz adı altında sistemi kalması ve sitem güncellemerini vermemesi yoksa android güzel bi sistem

İos u kes kopyala yapıştır yaparak gariban os halinde büyüdü.

İos kes kopyala yazan arkadaş ios un yillardir yapamadığı çok şeyi.yapan bir işletim sistemi seneye size büyük ozellik diye siyah ekranı yamarlar sonra gidip 1500 dolar para verirsiniz

Sen de yorum yaz


Bu konuda okuyacaklarınız
CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir