CHIP Online GTA IV'ü sizin için inceledi

CHIP Online inceledi: Ortalığı kasıp kavuran Grand Theft Auto IV nasıl bir oyun? Yeni neler sunuyor?

Sadece bir şiddet oyunu mu?

Sadece bir şiddet oyunu mu?
Taktik: Önceki versiyonlarından farklı olarak yeni oyunda arabaların arkalarına da sinip ateş edebiliyorsunuz.

Rockstar oyunlarını toplumsal eleştirilerle süslemesiyle ünlü. Bu özellikle insan bir televizyon programında saklı kalmış detaylarla meşgulken daha da belirginleşiyor.

Toplumun tüm kesimleri için ancak özellikle de politik konularda yapılan espriler ve göndermeler kesinlikle mükemmel ve sizi saatlerce bulunduğunuz yerde, sanal parlayan kutunun karşısında kalmaya davet ediyor. Bir benzeri durum da bir çok istasyonun radyo programları için geçerli. Özellikle bir taksi yolculuğu esnasında bunun tadını çıkarabilirsiniz.

Bu sadece bir oyun değil, en yüksek seviyede eğlence. İngilizcesi iyi olmayanlar alt yazılarla yetinmek zorundalar. Tüm bunları çevirmek büyük bir zorluk getiriyor zira.

GTA'nın tamamen bir şiddet oyunu olması ve sadece birkaç durumda vicdanınızın sesini dinleyerek karar vermeniz gerekmesi yada daha doğrusu şiddet uygulamak zorunda kalmayışınız sizi hayal kırıklığına uğratmamalı. Ana karakterler tutumlarını yansıtıyorlar ve suçlarını her zaman büyük bir zevk duydukları için yapmıyorlar. Ancak bu sadece şiddeti yalıtılmış bir yüceltme, övme olarak değil de belirli bir bağlamda ele alırsanız ortaya çıkıyor.

Sınırsız imkanlar
Taksi, metro yada kuzenlerinin servisleri gibi toplu taşıma araçlarından hoşlanmayanlar için her şekilde kullanabileceğiniz birçok çeşit araç emriniz altında. Önceki versiyonlara kıyasla çok iyileştirilmiş GPS son derece güvenilir. Bir sonraki hedefe ulaşmanıza yardımcı oluyor ve sinir bozucu arama sürecinden kurtarıyor sizi.

Yapımcılar oyunun bazı zayıf noktalarını tam olarak gizleyememişler. İnsan trafikteki boşlukları kullanmak yerine sürekli asfalttan kayıyor - bu durum özellikle heyecanlı kovalamacalarda negatif bir etki bırakıyor. Polislerden kaçarken Niko suçsuz görünmeye çabalamıyor. Bu eksiklik Need For Speed radarlarını anımsatan bir gösterge ile kapatılmaya çalışılmış. Bu gösterge ile polislerin size olan uzaklığını görebiliyorsunuz.


GTA4'ün AYRINTILI İNCELEMESİ BU AY LEVEL'da. KAÇIRMAYIN!
Bilgi İçin: http://www.level.com.tr/level/

Taktik: Önceki versiyonlarından farklı olarak yeni oyunda arabaların arkalarına da sinip ateş edebiliyorsunuz.

Okuyucu Yorumları

Toplam 20 Yorum

gta vice ile san andreas arasında dağlar kadar fark vardı sanırım bu oyun ilede bi önceki sürüm olan san andreas arasında çok fark olucak

bekleyip görücez inşallah umduğumuzu buluruz

pcye geleceği zamanı iple çekiyorum.

TAM OLARAK PC PLATFORMUNA NE ZAMAN ÇIKICAJ MERAK EDİYORUM

AYRICA ARAŞITRMANIZ SÜPER OLMUŞ DAHA DOĞRUSU İNCELEMENİZ

TŞKLER CHİP ONLİNE

harikaaaaaaaa

Tek kelimeyle Süper Bi Oyun PC başından Kalkmayı Düşünmiyeceksiniz Bile...

harika bir oyuna benziyor..

PC'ye cıkmadıktan sonra isterse en iyi oyun olsun ne olur ki?

Oyunlar sadece pc için yapılmaz yapılmamalıdır ama konsollar sadece oyun için yapılır. 1/1 uyumlu ve 2 ayda bir parça değiştirmeyenler içindir konsollar. Niye pc ye çıkmayan oyun olmasın ki bence esas oyunlar konsollara exclusive olarak çıkıyor.

pc ye çıkmayınca isterse en kral oyun olsun benim için o oyun gta 1 gibidir

Oyuna lafım yok hastasıyım zaten fakat bu yazıyı yazan arkadaşımın devrik cümleleri, kimi anlaşılmaz yerleri, yazım hataları gibi kısımları gördükçe üzüldüm doğrusu.Chip daha iyilerine, Chip okuyucuları daha iyilerine layık diye düşünüyorum.

pc de oynanması süper olur ama pc parçalarının değiştirme falan insanı konsol almaya itiyor şu anlık ps3 de düşünülemez zaten :D

kasımda pc ye çıkçak diye bi söylenti var inşallah doğrudur ya bu oyunu pc de oynayamazsam deliririm ps 3 almaya da para yetmez 1200 küsür ytl maşallahı var of be rockstar çok ayıp ettin gta severlere he :(

yalnız oyun 18+ olduğu için çocukların oynaması sakıncalı..

Pcye cımıcaksa benım ıcın gta 1 deeri bile yoktu sevgili arkadasım benımıcın deeri mario bile deildir sadece bozuk cızılmıs cdlerım kadar deerıvar onlarıda atıom cope gidior

spidey doğru söylemiş, yazım hataları konusunda Chip ve Chip okuyucuları daha iyilerine layık, örneğin bence şu arkadaşın yazdığı yorum yayınlanmamalıydı: "Pcye cımıcaksa benım ıcın gta 1 deeri bile yoktu sevgili arkadasım benımıcın deeri mario bile deildir sadece bozuk cızılmıs cdlerım kadar deerıvar onlarıda atıom cope gidior"

bu güne kadar konsollarda var olupta pc için uyarlanmayan bir oyun var mı? bunu sitem etmek birikimsizlikten olsa gerek.PC uyarlamalı oyunlar da daimi bir adım önde teknik açıdan...

sonunda beklediğim oyun cıktı ya biran önce gelsin türkiyeye hemen alıcam hiç başka caresi yok eminim san anderas gibi buda süper olmustur:))

"bu güne kadar konsollarda var olupta pc için uyarlanmayan bir oyun var mı? bunu sitem etmek birikimsizlikten olsa gerek.PC uyarlamalı oyunlar da daimi bir adım önde teknik açıdan..."

Bu yoruma katılmıyorum. Bu güne kadar konsollarda var olupta pc için uyarlanmayan bir çok oyun var bu bir, ikincisi de pc uyarlamalı oyunların ps'ye göre teknik açıdan geri olduğu bir çok oyun daha var ! Birikimsizlikten bahsetmişken, araştırma yapsanda sevinirdim doğrusu ;)

keşke ps2 de çıksa

Mütiş bi oyun tek kelimeyle

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir