İlk web sayfası yeniden doğdu!

20 yıl önce CERN laboratuvarlarında oluşturulan, dünyanın ilk web sayfası yeniden yayında!

İlk web sayfası yeniden doğdu!

CERN laboratuvarları, ilk web sayfasını, 20 yıl önce yaratılmasında kullanılan orijinal donanım ve yazılımı kullanarak yeniden oluşturdu. CERN web yöneticisi Dan Noyes, amaçlarının insanlara internetin ne kadar hızlı ve kökten değiştiğini göstermek olduğunu belirtiyor: "Çocuklarımın o anın önemini kavramasını istiyorum. Web günümüzde o kadar mekândan bağımsız hale geldi ki, ne kadar kökten değiştiğini fark etmek zorlaştı."

Web'in doğduğu günlerdeki haliyle teknolojinin günümüz internet kullanıcısına neler hissettireceğini bilemiyoruz. Ancak CERN yetkilileri eğer "komik" bir görüntüyle karşılaşmayı bekliyorsanız şaşıracağınızı çünkü sayfanın grafik yeteneklerinin o zamanın standartları için bile oldukça yüksek olduğunu belirtiyorlar. CERN sözcüsü James Gillies o günlerde yaşadıkları heyecanı şu sözlerle ifade ediyor, "Sayfayı doğrudan düzenleyebiliyordunuz. İnanılmaz bir şeydi. Son derece gelişmiş bir şeydi."

World Wide Web'in yaratıcısı olan Tim Berners Lee ilk web sunucusunu, CERN'de 1989 yılında NeXT marka bir bilgisayar kullanarak oluşturmuştu. WWW teknolojisi, 30 Nisan 1993 tarihinde, telifsiz olarak isteyen herkesin kullanımına açılmıştı.

Yeniden hayata geçirilerek tekrar yayınlanan, dünyanın ilk web sayfasını görmek istiyorsanız, tıklayın...

Ender Duman

Okuyucu Yorumları

Toplam 6 Yorum

Sayfa açılmadı sandım bir an :D

@02 May 2013 15:11 Acilmamasi pek mumkun degil, o zamanlar 9600(9600 bps) mu 28.8Kbps mi kullaniliyordu bilmiyorum, ama aciliyordu. Bu arada 9600bps(bit per second), Kbps(Kilobit per second) degil, Kbps bps'in 1024 katidir, Mbps(Megabit per second)'in 1024'te biri. :D Eskiden 9600 bps'le telefonu(Bosch, ozellikle Ericsson marka telefonlarin bol kullanildigi 90'li yillarda) modem olarak kullanarak baglaniliyordu internet'e. Dk. basi ucretle dial-up baglanti(CSD, sonraki surumu HSCSD).

Hayal kırıklığı yaşadım :D Resim bile yok. Sunucu hatası falan sandım

bu nasıl bir sitedir laa o_O

Hata verdi zannettim o nasıl bir sitedir :D

Bizde beyin fora. Sanki herkes daha önceden biliyordu da uğraşmıyordu. Hey Allahım ya ne günlere kalmışız :D

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir